mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczeństwo i jakość

Bezpieczeństwo i jakość

Problem stosowania oryginalnych, z logo producenta, bądź nieoryginalnych części zamiennych to nie tylko kwestia pieniędzy, lecz także oferowanego bezpieczeństwa i ich jakości.

W obliczu Dyrektywy Unii Europejskiej, która zobowiązuje producentów samochodów do podejmowania działań w celu zminimalizowania liczby i skutków wypadków samochodowych, bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych argumentów, który przemawia za stosowaniem części zamiennych znakowanych logo producentów samochodów.

Tylko testy prowadzone przez producentów, w trakcie których następuje pełna interakcja pomiędzy wszystkimi częściami samochodu pozwalają na systematyczną poprawę parametrów bezpieczeństwa, tak istotnych z punktu widzenia kierowcy, pasażerów i pieszych (przykładem takich działań mogą być przednie i boczne testy zderzeniowe, a także testy z udziałem pieszych).

Jeden z producentów samochodów przeprowadził, dla jednego z aktualnie sprzedawanych modeli, test wykazujący, że zmiana materiału z którego produkowana jest pokrywa silnika (użyto stali zamiast aluminium, zwiększono grubość pokrywy z 1 mm do 1,5 mm) spowodowała, że prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego urazu pieszego przy kontakcie z jadącym samochodem zwiększyło się z 2% do 98%.

W przypadku niezależnych producentów części samochodowych ustawodawstwo europejskie w ogóle nie nałożyło obowiązku testowania części zamiennych. Producenci niezależni powinni jedynie okazać specjalny certyfikat stwierdzający dopasowanie części do konkretnego samochodu, zastosowanie w produkcji odpowiednich materiałów, a także potwierdzić, że części te są objęte ochroną antykorozyjną.

Badanie przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej przez niezależną firmę konsultingową Technopolis mówi, że: "w większości przypadków niezależni producenci części zamiennych nie są postrzegani jako dostawcy o odpowiednio wysokiej jakości".

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.