mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczna Flota

Bezpieczna Flota

7 lutego, w siedzibie Banku Światowego, Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego opublikowało pierwszy w Polsce przewodnik "Bezpieczna Flota - standardy bezpieczeństwa w zarządzaniu samochodami służbowymi".

Bezpieczna Flota

Firmy zrzeszone w Partnerstwie - 3M, ABB, BP, DaimlerChrysler, DaimlerChrysler Fleet Management, Michelin, Renault, Shell - podejmują konkretne działania celem faktycznej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce rozpoczynając działania prewencyjne od siebie i swoich pracowników.

W ciągu ostatnich 15 lat w Polsce zdarzyło się ponad 820 tysięcy wypadków drogowych, w których zginęło blisko 100 tysięcy osób, a ponad milion zostało rannych. Roczny bilans strat Polski z tytułu wypadków drogowych jest równowartością ok. 2,5 % produktu krajowego brutto (PKB)! Polska jest krajem
o najwyższym poziomie zagrożenia na drodze wśród państw Unii Europejskiej. Dlatego firmy zrzeszone w Partnerstwie dla Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zdecydowały się aktywnie wesprzeć wysiłki rządu i policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa drogowego.

Pierwszym efektem inicjatywy Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego jest  przewodnik „Bezpieczna flota – standardy bezpieczeństwa w zarządzaniu samochodami służbowymi”. Ta publikacja powstała pod patronatem międzynarodowej organizacji działającej na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego - Global Road Safety Partnership (GRSP).

Aktualnie Partnerstwo zrzesza osiem firm: 3M, ABB, BP, DaimlerChrysler, DaimlerChrysler Fleet Management, Michelin, Renault, Shell. Minister Zdrowia, prof. Zbigniew Religa, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Bank Światowy patronują temu przedsięwzięciu, natomiast wsparcia udzielają takie instytucje i firmy, jak: VESSEL, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, PCK, Fundacja Krzysztofa Hołowczyca „Kierowca Bezpieczny” oraz Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych.

Przewodnik „Bezpieczna flota – standardy bezpieczeństwa w zarządzaniu samochodami służbowymi” skierowany jest do przedsiębiorstw i instytucji posiadających samochody służbowe, których ilość w Polsce oceniana jest łącznie na 500 do 800 tysięcy pojazdów. Jak pokazują światowe badania, kierowcy użytkujący samochody firmowe powodują ok. 30% wypadków. Dla przedsiębiorstwa każdy wypadek oznacza wysokie straty (utratę pracownika, koszty napraw
i ubezpieczenia), nie wspominając o czysto ludzkich dramatach dotykających samych pracowników i ich rodziny. Dlatego działania prewencyjne, zmierzające do ograniczenia ilości wypadków, firmy zrzeszone w Partnerstwie rozpoczęły od siebie.

„To świetna inicjatywa, oby dotarła do jak największej liczby firm i kierowców.” – mówi Krzysztof Hołowczyc i dodaje: „Uświadomienie kierowcom, zwłaszcza młodym, że szybka jazda samochodem jest fantastycznym przeżyciem, ale jedynie na przeznaczonych do tego celu torach, natomiast w ruchu drogowym stanowi śmiertelne zagrożenie - to bardzo ważny krok do ograniczania niebezpiecznych zachowań na drodze, do zmniejszenia liczby wypadków”.

Celem „Przewodnika” jest syntetyczna prezentacja wiedzy Partnerów na temat działań i standardów, które zapobiegają wypadkom drogowym z udziałem samochodów firmowych. Począwszy od uwrażliwienia zarządów i kierownictwa na ryzyko związane z wywieraniem presji czasowej na pracowników użytkujących samochody firmowe (np.: na reprezentantów handlowych, dostawców), po świadome kształtowanie polityki flotowej uwzględniającej m.in. prawidłowy dobór parku samochodowego, wyposażenie w niezbędne elementy bezpieczeństwa, dbałość o stan techniczny, wdrożenie wewnętrznych procedur i systemów kontroli, działania edukacyjne i cykliczne szkolenia kierowców.

„Przewodnik” jest pierwszym krokiem Partnerów w całej serii działań, które – wierzymy – pozwolą przyczynić się do poprawy stanu bezpieczeństwa polskiego ruchu drogowego. „Partnerstwo” jest otwarte dla wszystkich firm i instytucji, które chciałyby aktywnie włączyć się w prowadzone działania.

Tematy w artykule: Bezpieczna Flota

Podobne wiadomości:

O bezpieczeństwie flot

O bezpieczeństwie flot

Aktualności 2010-03-12

Największy test aut flotowych w Polsce

Największy test aut flotowych w Polsce

Aktualności 2008-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.