mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczna droga do szkoły

Bezpieczna droga do szkoły

Skończyły się wakacje, dzieci wróciły do szkół. Tym samym w ich okolicach oraz na drogach dojazdowych pojawią się dzieci, które pojedynczo bądź w grupkach będą korzystać z jezdni. Aby było bezpieczniej policja rozpoczęła akcję "Bezpieczna droga do szkoły".

Bezpieczna droga do szkoły
Przez pierwsze dwa tygodnie września policja na terenie całego kraju prowadzić będzie działania pod kryptonimem „Bezpieczna droga do szkoły”. Jak co roku, w rejonach szkół służbę pełnić będą policjanci, czuwający nad bezpieczeństwem najmłodszych w drodze do i ze szkoły. Funkcjonariusze będą nadzorowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego zarówno przez kierowców, jak i pieszych i rowerzystów.

Tradycyjnie już także policja dokona przeglądu dróg (ulic), między innymi pod kątem prawidłowości ustawienia i stanu znaków drogowych oraz urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających, takich jak sygnalizatory czy barierki zabezpieczające chodniki w rejonach placówek wychowawczo-oświatowych. Przewoźnicy powinni się spodziewać nasilonych kontroli autobusów oraz innych pojazdów przystosowanych do przewozu dzieci do szkół.

W 2008 roku w grupie wiekowej 7-14 lat śmierć w wypadkach poniosło 94 dzieci, a 4.241 zostało rannych. Jeszcze więcej ofiar odnotowano wśród młodzieży szkolnej w wieku 15-17 lat – 185 ofiar śmiertelnych i 3.671 rannych. Dzieci najczęściej ulegają wypadkom na obszarze zabudowanych w ciągu dnia lub wczesnym wieczorem. Wypadki te mają miejsce zarówno w miastach, jak i bardzo małych miejscowościach. Najbardziej zagrożone są dzieci w dużych aglomeracjach, gdzie wciąż rosnąca liczba pojazdów sprawia, że przejście na drugą stronę ulicy jest nierzadko prawdziwym wyzwaniem. Z kolei w niewielkich miejscowościach, o małym natężeniu ruchu, dzieci nie dostrzegają zagrożeń, bo rzadziej się z nimi stykają, nie są na nie dostatecznie wyczulone, a takie uśpienie uwagi może być bardzo niebezpieczne.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo policja wypadki

Podobne wiadomości:

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa jazdy

Od 1 stycznia nie unikniesz zatrzmania prawa...

Finanse i prawo 2017-01-04

Święta 2016 na drogach – mniej wypadków, mniej pijanych

Święta 2016 na drogach – wypadków,...

Aktualności 2016-12-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania
Syrena Nixi – polski „elektryk” z Żerania
Moda na samochody elektryczne dociera również do Polski. Firma AK Motor pracuje nad pierwszym samochodem elektrycznym – Syrena Nixi - produkowanym nad Wisłą.