mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczna jazda przez roboty drogowe

Bezpieczna jazda przez roboty drogowe

Co prawda autostrad w naszym kraju jest niewiele, jednak robót drogowych mamy ogrom. Życie pokazuje, że mimo znaków ograniczenia prędkości oraz dobrego oznakowania, i tak w miejscach budowy dochodzi do dużej liczby wypadków. O czym zatem pamiętać w trakcie dojazdu do tych newralgicznych zwężeń na autostradach i drogach szybkiego ruchu?

Bezpieczna jazda przez roboty drogowe
Pierwszą podstawową rzeczą przed wyjazdem w dłuższą podróż jest uzyskanie informacji o przeprowadzanych remontach i budowach na trasie, którą zamierzamy za chwilę pokonać. Regularne aktualizacje o stanie prac ukazują się między innymi na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ale także portalach specjalizujących się w tematyce dróg - np. należący do portalu mojeauto.pl serwis www.drogiwpolsce.pl.

Kolejna zasada dotyczy właściwego zachowania za kierownicą. Informacje o tym, że przed nami znajduje się remontowany odcinek drogi są ukazywane z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy wówczas bacznie przyglądać się tablicom informacyjnym, znakom pionowym i poziomym, aby mieć pewność, z której strony dochodzi chociażby do zwężenia drogi. Odpowiednio wcześniej należy także w ruchu drogowym rozpocząć ustawianie się pojazdów na jednym, przejezdnym pasie ruchu jeden za drugim - czyli tzw. jazda na zamek/jazda na suwak. Co nie oznacza jednak, aby taki manewr dokonać już na przykład trzy kilometry przed robotami - takie sytuacje często widuje się w Polsce na drogach dwupasmowych - jeden pas zajęty przez auta, które tworzą długi korek, a lewy pas stoi pusty, każda próba rozładowania korka przez ustawianie się części aut na wolnym pasie kończy się blokadą urządzoną w głównej mierze przez kierowców ciężarówek, którzy zamiast rozładować zbyt duże natężenie ruchu bardziej zajęci są "pouczaniem" kierowców aut osobowych.

Wszystkim wydaje się to oczywiste, ale i tak warto o tym wspomnieć. Przestrzeganie prędkości to sztandarowa zasada bezpiecznej jazdy przez remontowany odcinek na autostradzie. Trzeba mieć świadomość, że z reguły są to ograniczenia w przedziale do 60 km/h - 80 km/h, a co dzieje się w trakcie wypadku z samochodem przy takich prędkościach najlepiej pokazują testy zderzeniowe przeprowadzane między innymi przez EuroNCAP. Poza utrzymywaniem dozwolonej prędkości należy zwracać także uwagę na zakazy wyprzedzania.

Pamiętać należy także o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, na zwężeniach dwupasmowych należy unikać manewrów wyprzedzania, zostawić więcej miejsca ciężarówkom i mieć na uwadze fakt, że duże składy potrzebują więcej czasu do bezpiecznego wyhamowania niż auto osobowe.

Jeśli w takim miejscu przytrafi się nam defekt pojazdu, bezzwłocznie należy włączyć światła awaryjne i zjechać samochodem maksymalnie do prawego pobocza. Podróżujący następnie powinni bezpiecznie opuścić pojazd po zewnętrznej stronie i oddalić się od drogi.

Dużo uwagi i ostrożności wymaga pokonywanie remontowanych odcinków w nocy. Gdy jest ciemno łatwiej jest pogubić się na odcinkach oświetlonych i nieoświetlonych w miejscu budowy.

Na autostradzie, gdzie mimo robót drogowcy udostępnili do jazdy dwa pasy, najczęściej lewy pas jest węższy od prawego, a jego bardzo rzadko wynosi więcej niż 2,5 m. Zwężenia organizowane są w taki sposób, że szerszy, prawy pas pozostawiany jest z myślą o ciężarówkach. Jeśli ktoś zatem nie czuje się bezpiecznie lub nie wie, jaką szerokość ma jego auto, powinien bezwzględnie trzymać się prawego pasa

Podobne wiadomości:

Wady wzroku u kierowców

Wady wzroku u kierowców

Bezpieczna jazda 2018-10-30

Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet reflektorów?

Jazda po zmierzchu - jak korzystać z zalet...

Bezpieczna jazda 2018-11-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!