mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczna jazda przez roboty drogowe

Bezpieczna jazda przez roboty drogowe

Co prawda autostrad w naszym kraju jest niewiele, jednak robót drogowych mamy ogrom. Życie pokazuje, że mimo znaków ograniczenia prędkości oraz dobrego oznakowania, i tak w miejscach budowy dochodzi do dużej liczby wypadków. O czym zatem pamiętać w trakcie dojazdu do tych newralgicznych zwężeń na autostradach i drogach szybkiego ruchu?

Bezpieczna jazda przez roboty drogowe
Pierwszą podstawową rzeczą przed wyjazdem w dłuższą podróż jest uzyskanie informacji o przeprowadzanych remontach i budowach na trasie, którą zamierzamy za chwilę pokonać. Regularne aktualizacje o stanie prac ukazują się między innymi na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ale także portalach specjalizujących się w tematyce dróg - np. należący do portalu mojeauto.pl serwis www.drogiwpolsce.pl.

Kolejna zasada dotyczy właściwego zachowania za kierownicą. Informacje o tym, że przed nami znajduje się remontowany odcinek drogi są ukazywane z odpowiednim wyprzedzeniem. Należy wówczas bacznie przyglądać się tablicom informacyjnym, znakom pionowym i poziomym, aby mieć pewność, z której strony dochodzi chociażby do zwężenia drogi. Odpowiednio wcześniej należy także w ruchu drogowym rozpocząć ustawianie się pojazdów na jednym, przejezdnym pasie ruchu jeden za drugim - czyli tzw. jazda na zamek/jazda na suwak. Co nie oznacza jednak, aby taki manewr dokonać już na przykład trzy kilometry przed robotami - takie sytuacje często widuje się w Polsce na drogach dwupasmowych - jeden pas zajęty przez auta, które tworzą długi korek, a lewy pas stoi pusty, każda próba rozładowania korka przez ustawianie się części aut na wolnym pasie kończy się blokadą urządzoną w głównej mierze przez kierowców ciężarówek, którzy zamiast rozładować zbyt duże natężenie ruchu bardziej zajęci są "pouczaniem" kierowców aut osobowych.

Wszystkim wydaje się to oczywiste, ale i tak warto o tym wspomnieć. Przestrzeganie prędkości to sztandarowa zasada bezpiecznej jazdy przez remontowany odcinek na autostradzie. Trzeba mieć świadomość, że z reguły są to ograniczenia w przedziale do 60 km/h - 80 km/h, a co dzieje się w trakcie wypadku z samochodem przy takich prędkościach najlepiej pokazują testy zderzeniowe przeprowadzane między innymi przez EuroNCAP. Poza utrzymywaniem dozwolonej prędkości należy zwracać także uwagę na zakazy wyprzedzania.

Pamiętać należy także o zachowaniu bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, na zwężeniach dwupasmowych należy unikać manewrów wyprzedzania, zostawić więcej miejsca ciężarówkom i mieć na uwadze fakt, że duże składy potrzebują więcej czasu do bezpiecznego wyhamowania niż auto osobowe.

Jeśli w takim miejscu przytrafi się nam defekt pojazdu, bezzwłocznie należy włączyć światła awaryjne i zjechać samochodem maksymalnie do prawego pobocza. Podróżujący następnie powinni bezpiecznie opuścić pojazd po zewnętrznej stronie i oddalić się od drogi.

Dużo uwagi i ostrożności wymaga pokonywanie remontowanych odcinków w nocy. Gdy jest ciemno łatwiej jest pogubić się na odcinkach oświetlonych i nieoświetlonych w miejscu budowy.

Na autostradzie, gdzie mimo robót drogowcy udostępnili do jazdy dwa pasy, najczęściej lewy pas jest węższy od prawego, a jego bardzo rzadko wynosi więcej niż 2,5 m. Zwężenia organizowane są w taki sposób, że szerszy, prawy pas pozostawiany jest z myślą o ciężarówkach. Jeśli ktoś zatem nie czuje się bezpiecznie lub nie wie, jaką szerokość ma jego auto, powinien bezwzględnie trzymać się prawego pasa

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Autostrada A2 rusza na wschód

Autostrada A2 rusza na wschód

Polskie drogi 2017-07-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i
Polska drogówka się zbroi - flota BMW 330i xDrive trafi pod koniec listopada na ulice. Krajowa Izba Odwoławcza odrzuciła odwołania pozostałych oferentów, którzy proponowali takie modele jak Volkswagen Passat czy Skoda Superb.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech