mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczna jazda zimą!

Bezpieczna jazda zimą!

W końcu, po dość długiej, a przede wszystkim ciepłej jesieni nadeszła już chyba na dobre zima. I choć temat był niejednokrotnie wałkowany, to po raz kolejny, z uporem maniaka, przypominamy o najważniejszych radach, by podróż samochodem w tym okresie była jak najbezpieczniejsza.

Bezpieczna jazda zimą!
Jazda samochodem po zimowych drogach, zwłaszcza kiedy śnieg i lód przekształcają ulice w ślizgawki, to dla wielu kierowców nie lada wyzwanie. Wspólnie z rzeczoznawcami z firmy DEKRA przedstawiamy najważniejsze rady, jak w zimową pogodę bezpiecznie dotrzeć do celu.

- Przed rozpoczęciem podróży oczyść ze śniegu i lodu szyby, lusterka, reflektory. Niewielki otwór do patrzenia przez szybę czołową nie wystarczy. Przynajmniej pole pracy wycieraczek powinno być czyste. Jeśli na dachu i masce silnika piętrzą się jeszcze znaczne ilości śniegu, podczas podróżowania grozi jazda po omacku.
- Szczególna koncentracja jest konieczna wtedy, gdy trasa prowadzi przez mosty, wzniesienia i tereny leśne. Nawierzchnia jest tutaj często śliska, gdy w innych miejscach ulice są czyste a temperatura delikatnie powyżej zera.
- Zrób test sprawdzający, jak bardzo jezdnia jest śliska. Przy niewielkiej prędkości należy delikatnie nacisnąć dźwignię hamulca, ale tylko wtedy, gdy jest oczywistym, że za nami nie podąża żaden pojazd.
- Obchodź się delikatnie z dźwignią przyspieszania. Jeśli priorytet mają wysokie biegi i niska liczba obrotów, wtedy koła tak łatwo nie wpadają w poślizg. Nagłe dodanie lub odjęcie gazu szybko wprowadza pojazd w poślizg.
- Kto prowadzi pojazd w sposób delikatny, ten od razu zauważy każde zjechanie pojazdu z obranego kursu i łatwiej utrzyma pojazd na właściwym pasie.
- Jeśli pojazd nie jest wyposażony w system ABS, wtedy także podczas hamowania należy zachować duże wyczucie, aby pojazd nie wypadł ze śliskiej drogi. Jeśli zablokowane koła uniemożliwią kierowanie pojazdem, wtedy pomocne okaże się hamowanie pulsacyjne. W tym celu należy wielokrotnie, raz po raz krótko, ale mocno naciskać pedał hamulca. Jeśli sytuacja stanie się krytyczna dodatkową pomoc można uzyskać naciskając na sprzęgło. Uwolni to koła od wpływu układu napędowego.
- Jazda przewidująca – ta zasada bezpiecznej jazdy obowiązuje podczas podróży po śliskich jezdniach jeszcze bardziej niż w innych miejscach. Oznacza to, że należy dostosować prędkość jazdy do warunków drogowych i dobrze obserwować ruch drogowy. Ponieważ droga hamowania po śliskiej nawierzchni wydłuża się w stosunku do drogi hamowania na suchym asfalcie trzykrotnie, o tyle należy zwiększyć odstęp bezpieczeństwa.

>>Zobacz, gdzie należy stosować opony zimowe a gdzie łańcuchy śnieżne<<
Tematy w artykule: jazda samochodem bezpieczenstwo zima

Podobne wiadomości:

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Obserwacja drogi - czy jej pilnujesz?

Bezpieczna jazda 2016-04-27

Jak przygotować samochód do zimy?

Jak przygotować samochód do zimy?

Bezpieczna jazda 2015-12-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross