Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczna zima: Wywiad z Tomaszem Czopikiem

Bezpieczna zima: Wywiad z Tomaszem Czopikiem

Zimowa aura powoli daje się we znaki kierowcom. Aby z nią wygrać należy przede wszystkim mieć dobrze przygotowany samochód. Żadne jednak zabiegi nie pomogą, jeśli do tak trudnych warunków nie będziemy odpowiednio przygotowani my sami.

Bezpieczna zima: Wywiad z Tomaszem Czopikiem

Dlatego też o porady dotyczące właściwego „dostrojenia” pojazdu do zimy, wyboru opon i uniknięciu pułapek, jakie czyhają w tym okresie na każdego kierowcę poprosiliśmy rajdowego Mistrza Polski z 2003 roku oraz instruktora „Szkoły Bezpiecznej Jazdy” – Tomasza Czopika.

mojeauto.pl: Na co należy zwrócić uwagę przygotowując samochód do zbliżającej się zimy?

Tomasz Czopik: Oczywiście opony zimowe! Każdy, kto opon nie zmienił pozostaje od razu na straconej pozycji w konfrontacji ze śniegiem i lodem. Druga sprawa to hamulce. Warto sprawdzić ich stan i równomierność pracy. Mocniejsze hamowanie np. prawego koła może powodować poślizg. Następna sprawa to płyny „eksploatacyjne”. Przy okazji kontroli hamulców warsztat sprawdzi nam ilość i jakość płynu hamulcowego. Płyn do spryskiwacza wymienić powinniśmy oczywiście sami. I to jak najszybciej! Każdy, kto choć raz o tym zapomniał wie, co mam na myśli.

MA: Dlaczego opony zimowe, a nie całoroczne? Jaka jest między nimi istotna różnica?

T.Cz.: Opony zimowe od letnich różnią się pod wieloma względami. Zaczynając od jakości mieszanki, z której są wykonane a skończywszy na rzeźbie bieżnika. Rozbudowany system lamelek i rowków powoduje, że „zimówka” lepiej odprowadza błoto pośniegowe i wodę. Bardziej miękka mieszanka sprawia natomiast, że opona zimowa zachowuje swoją elastyczność nawet podczas bardzo niskich temperatur. Znacząco wpływa to na przyczepność. Samochód lepiej hamuje, łatwiej przyspiesza i bezpieczniej pokonuje zakręty.

MA: Opony zimowe: Lepsza "nowa, tania" czy używana z "wyższej półki"?

T.Cz.: Zdecydowanie polecam opony nowe. Trzeba pamiętać o tym, że opona zimowa ma ograniczoną żywotność. Kiedy głębokość bieżnika spada poniżej 4 mm należy takie opony bezwzględnie wymienić. W stosunku do opony nowej droga hamowania wydłuża się, bowiem o blisko 50%. Trzeba o tym pamiętać. Jeżeli jednak mamy ograniczony budżet a wybór jest pomiędzy pozostawieniem letnich a kupnem używanych „zimówek” polecam drugie rozwiązanie. Zimowa opona będzie po prostu zawsze w tych warunkach górować nad letnią.

MA: Jakie są najczęstsze, trudne do przewidzenia dla kierowcy sytuacje podczas jazdy w zimie?

T.Cz.: Przede wszystkim utrata przyczepności. To zjawisko, które dla większości kierowców jest zupełnie nienaturalne. Z reguły przyczepność traci przód samochodu(samochody przednionapędowe) kiedy zbyt szybko wjedziemy w zakręt. Następuje tzw. podsterowność – skręcamy a samochód jedzie prosto. Żeby uniknąć tego typu przygody podróżujmy po prostu znacznie wolniej. Unikajmy dodawania „gazu” w zakręcie. Starajmy się przyspieszać wtedy, kiedy koła są wyprostowane. Nasz styl jazdy także powinien być jak najbardziej łagodny i delikatny. Śliska droga to nie miejsce na „ostre” manewry. Nie może być mowy o gwałtownym przyspieszaniu czy hamowaniu.

Z hamowaniem wiąże się także inny typ poślizgu tzn. nadsterowność. Pojawia się on wtedy, kiedy zaczynają uślizgiwać się tylne koła. Zjawisko typowe dla samochodów z tylnym napędem – pojawia się także w „przednionapędówkach”. Następuje bardzo często wtedy, kiedy mocno zaczynamy hamować w zakręcie. Odciążony tył zaczyna po prostu wyślizgiwać się na zewnątrz zakrętu. Zatem kolejna przestroga. Unikajmy gwałtownego hamowania w zakręcie.

MA: Czy można samemu nauczyć się jazdy w trudnych warunkach drogowych (zimowych, chlapy itp.), aby czuć się pewnie za kierownicą czy jednak wymagana jest do tego nauka pod okiem instruktora?

T.Cz.: Można oczywiście dojść do wszystkiego samemu, ale niejednokrotnie będzie to droga żmudna i …kosztowna! Zdecydowanie polecam pobieranie nauki w profesjonalnych Szkołach Jazdy. Wyszkolona kadra instruktorów wyeliminuje wszelkie nasze błędy i niedociągnięcia. Pokaże właściwe reakcje, nauczy bezpiecznego hamownia, wychodzenia z poślizgów itp. Wszystkiego tego lepiej nauczyć się na bezpiecznych, profesjonalnych obiektach gdzie nasze błędy pozostaną bez konsekwencji.

MA: Czy uważa Pan, że w Polsce powinien pojawić się obowiązek jazdy na oponach zimowych w tym okresie?

T.Cz.: Zdecydowanie tak! Gdyby wszystkie samochody w Polsce dysponowały zimowymi oponami zdecydowanie poprawiłoby się bezpieczeństwo a także płynność ruchu. Nie ma, bowiem większego znaczenia czy ktoś jest kierowcą zawodowym czy dopiero wyrobił prawo jazdy. Na zimowych oponach jest po prostu bezpieczniej. Przy banalnej prędkości 30 km/h samochód wyposażony w „zimówki” zatrzyma się na oblodzonej drodze o 8 metrów bliżej. To może być granica pomiędzy bezpiecznym zatrzymaniem a potrąceniem pieszego. Niejednokrotnie zdarza się także, że samochód na letnich oponach „buksuje” w miejscu a za nim czeka sznur samochodów. Na polskich drogach to powszechne zjawisko. Zatem zdecydowanie jestem za! Obowiązek taki powinien zostać wprowadzony.

MA: Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj koniecznie:

Jak przetrwać zimę bez drogowców, czyli porady mojeauto.pl

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli Bentley wśród systemów audio
Naim, czyli firma produkująca luksusowe nagłośnienie, wypuściła własnie na rynek głośnik sygnowany logo brytyjskiej marki samochodów. Co oferuje poza znaczniem Bentleya?