mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczne Weekendy Mercedes-Benz

Bezpieczne Weekendy Mercedes-Benz

Podczas dwóch kolejnych weekendów, 9-10.X i 16-17.X, w salonach Mercedes-Benz w całym kraju kierowcy samochodów dostawczych będą mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa jazdy oraz bezpieczeństwa przewożenia ładunku.

Bezpieczne Weekendy Mercedes-Benz

Mottem akcji "Przewożę bezpiecznie" Mercedes-Benz akcentuje, że odpowiedni poziom bezpieczeństwa aktywnego i pasywnego pojazdu to jedno zagadnienie. Drugim równie ważnym jest takie rozlokowanie i zamocowanie ładunku, aby nie stał się on przyczyną nieszczęść i szkód. Wszyscy kierowcy samochodów dostawczych dowolnej marki (o dopuszczalnej masie całkowitej od 2 do 6 ton), którzy przyjadą swym samochodem i na miejscu odpowiedzą na pytania dotyczące bezpieczeństwa samochodu dostawczego, otrzymają wyjątkową nagrodę – bezpłatne wyposażenie ich pojazdu w podstawowe elementy do bezpiecznego mocowania ładunku (do wyczerpania zapasów). Ponadto każdy, kto podczas akcji pozna zasady bezpiecznego rozmieszczenia i zamocowania pojazdu otrzyma świadectwo Bezpiecznego Przewoźnika Ładunków.

Niewłaściwie rozmieszczony i nieumocowany ładunek stanowi duże niebezpieczeństwo. Jest to szczególnie ważne w samochodach dostawczych, gdzie pośpiech i konieczność dotrzymania terminów często odsuwa na dalszy plan bezpieczne ułożenie towaru. Źle zamocowany ładunek sprawia, że nawet wzorowe wyposażenie w zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego samochodów nie może być w pełni wykorzystane. Wystarczy awaryjne hamowanie lub kolizja polegająca na najechaniu na tył innego pojazdu, aby niezabezpieczony ładunek stał się śmiertelnym zagrożeniem.

W trakcie testów mierzono siły, z jakimi może oddziaływać na ściany ładowni swobodnie umieszczony ładunek. I tak w pojeździe uderzającym w twardą przeszkodę z prędkością 50 km/h niezamocowany pojemnik z farbą ważący 25 kg przemieści się do przodu z praktycznie nie zmniejszoną prędkością i uderzy kierowcę od tyłu z siłą odpowiadającą przedmiotowi ważącemu 900 kg (przyspieszenie 36g), – czyli prawie całą tonę. Niewykluczone, że nawet siatka czy przegroda oddzielająca kabinę od przestrzeni ładunkowej nie wytrzyma obciążeń działających w takiej sytuacji. Już awaryjne hamowanie od prędkości 80 km/h może doprowadzić do uderzenia  swobodnie umieszczonego ładunku z siłą 6-krotnie przekraczającą jego ciężar. Niewinnie wyglądające przedmioty stają się wówczas groźne.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!