mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczne nowości Volvo

Bezpieczne nowości Volvo

Podczas 60. Międzynarodowej Wystawy Pojazdów Użytkowych w Hanowerze firma Volvo Trucks przedstawiła jedne z najbezpieczniejszych produktów.

Bezpieczne nowości Volvo

W skład zaprezentowanej serii FH16, FH12, FM12, FM9 i FL6 weszły pojazdy od 12 do 60 ton. Na targach pojawiły się w pełni wyposażone samochody ciężarowe służące do przewozów długodystansowych, transportu regionalnego i ciężkich prac budowlanych, a także przyczepy transportowe przystosowane do dużych obciążeń i zwinne samochody ciężarowe do dystrybucji towarów.

W ramach prezentacji dotyczącej bezpieczeństwa firma Volvo przedstawiła cztery symulatory pod hasłem "Najpierw bezpieczeństwo". Dzięki nim zwiedzający mogą osobiście doświadczyć zalet nowoczesnych układów wspierających pracę kierowcy. Symulatory umożliwiają sprawdzenie reakcji kierowcy i jego odporności na stres w różnych sytuacjach — podczas testów trzeba, na przykład, uniknąć zderzenia z łosiem lub wykazać się zimną krwią w sytuacjach stresowych.

Największą atrakcją stoiska był wysoko wyspecjalizowany ciągnik siodłowy Volvo FH16 4x2 z wyjątkową kabiną Globetrotter XL. Pojazd jest wyposażony w układ inteligentnej kontroli prędkości jazdy (ACC), sterujący prędkością samochodu zarówno przy użyciu hamulców kół, jak i elektroniki. Samochód oferuje także funkcję elektronicznej stabilizacji toru jazdy  (ESP). Na stoisku została także zaprezentowana komfortowo wyposażona kabina samochodu ciężarowego FH16, przygotowana specjalnie pod kątem wystawy.

Jednym z rynkowych faworytów jest ciągnik siodłowy Volvo FH12, zoptymalizowany pod kątem szybkich, bezpiecznych i zyskownych przewozów długodystansowych. W pełni automatyczny układ zmiany biegów I-Shift został uzupełniony o tryb Economy Power, dzięki któremu wzrasta moc silnika na najwyższym biegu. FH12 jest także wyposażony w układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), dzięki któremu pojazdy Volvo będą spełniać wymogi normy Euro 4 dotyczącej emisji spalin. Norma będzie obowiązywać od 1 października 2006 roku.

Na wystawie pokazano również samochód ciężarowy Volvo FH12 6x2 ze wszystkimi dostępnymi funkcjami zwiększającymi bezpieczeństwo i wygodę. Pojazd jest wyposażony w kamerę umieszczoną z tyłu pojazdu, wskaźnik obciążenia, skrzynię biegów I-Shift z trybem Economy Power, układ Dynafleet (wariant Information Tool) i sejf. Dodatkowo dostępne są takie udogodnienia, jak ekspres do kawy, odtwarzacz DVD i telewizor plazmowy.

Samochód ciężarowy Volvo FM12 8x4 to karta przetargowa firmy Volvo w dziedzinie ciężkich prac budowlanych. Silnik D12 o mocy 420 KM, podwójna oś napędowa i wysokie podwozie gwarantują doskonałe właściwości jezdne pojazdu. Nowy, stalowy zderzak został skonstruowany z myślą o trudnych warunkach, a potężna osłona miski olejowej zapewnia większy prześwit. W trudnych warunkach pracy przydatny będzie także układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPM).

Ciągnik siodłowy Volvo FM9 4x2 to lekki pojazd służący do przewozu towarów o dużej masie. Ma lekkie podwozie, kabinę o średniej wysokości, 9-litrowy silnik i skrzynię biegów I-Shift. Dodatkowo jest wyposażony w koła o pojedynczych oponach (szerokie, pojedyncze opony na osi napędowej) i układ monitorowania ciśnienia w oponach (TPM). Masa pojazdu została także zredukowana dzięki zastosowaniu aluminiowych kół i bardzo lekkiego siodła. Dodatkowe zabezpieczenia obejmują układ ESP i czerwone pasy bezpieczeństwa.

Miejska wersja samochodu ciężarowego Volvo FL, może wraz z zestawem ważyć nieco poniżej 12 ton, dzięki czemu na rynku niemieckim jest objęta korzystną stawką podatkową. Ten model cechuje się wyjątkowo ergonomicznymi warunkami pracy kierowcy — ma wygodne wejście i zapewnia doskonałą widoczność. Wyposażony w nowy system nawigacyjny Volvo, który można zintegrować z układem Dynafleet, samochód Volvo FL idealnie nadaje się do wydajnej dystrybucji towarów w warunkach miejskich.

Komentuj:

~BOLO@RYś 2007-06-12

Dlamnie podobaja sie wszystkie marki TiRÓW

~TOMEK 2006-07-19

ZAJE-FAJNE TIRY

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.