mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpiecznie na majówkę

Bezpiecznie na majówkę

Któż z nas nie lubi długiego, majowego weekendu, kiedy to na łonie natury można zapomnieć o codziennych troskach i oddać się swoim ulubionym zajęciom. Dla wielu Polaków okres ten to czas wyjazdu, często dość dalekiego, a że statystyki policyjne są nieubłagalne - w pierwszy majowy weekend ginie na drogach wiele osób - warto cały czas pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego ruchu drogowego.

Bezpiecznie na majówkę
Tegoroczny długi weekend majowy, przy trzech dniach urlopu w pracy, mógł wynieść nawet i dziewięć dni, jednak prawdziwe natężenie wyjazdów naszych rodaków rozpocznie się zapewne od środy bądź wtorkowego popołudnia. Większa liczba aut na drodze, ale i dłuższa podróż, więcej godzin spędzonych za kierownicą mogą być przyczyną niespodziewanych sytuacji na drodze, do których, o ile na co dzień poruszamy się głównie ślimaczym tempem w ruchu miejskim, nie jesteśmy przyzwyczajeni. Czasu na właściwą reakcję jest mało, a to właśnie od tej reakcji bardzo często zależy zdrowie, a nawet życie nasze i naszych pasażerów, a także innych uczestników ruchu drogowego. O naszym samochodzie nie wspominając. Dlatego naszym zadaniem powinno być uczynienie jak najwięcej, by do takich sytuacji nie doprowadzać. Poniżej kilka najistotniejszych porad, dzięki którym jest większa szansa, że nasz wyjazd zapamiętamy wyłącznie z dobrej strony, a jakiekolwiek problemy mogą wynikać jedynie z nadmiaru spożytych potraw bądź wypitego alkoholu.

Przygotowanie auta
Jak mantrę powtarza to wiele osób, większość mechaników samochodowych, a z pewnością wszyscy, którym zdarzyły się problemy z autem podczas wcześniejszych wyjazdów. Nic tak przecież skutecznie nie zepsuje nam weekendu, jak brak możliwości dostania się do miejsca przeznaczenia naszej wycieczki. A ponieważ tegoroczna zima była długa i dość ciężka, niewykluczone, że i z naszym autem może dziać się coś niedobrego. Niekoniecznie musi być to zauważalne dla niewprawnego oka.

Osoby, które co roku przed okresem wiosenno-letnim pojawiają się w warsztacie samochodowym, mogą być spokojniejsze. Im rzadziej jednak dbamy o nasze auto, tym ryzyko niespodziewanej usterki jest większe.

Część czynności sprawdzających możemy z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Stan wycieraczek, opon, stan wszystkich świateł, ich prawidłowe ustawienie (choć tu już nie zawsze do końca skutecznie), a także uzupełnienie niektórych płynów eksploatacyjnych mieści się w zakresie możliwych do realizacji zadań niespecjalnie znającego się na mechanice kierowcy. Gorzej jednak wygląda sprawa z kontrolą układu kierowniczego, hamulcowego, czy zawieszeniem. Tu, dopóki nie ma pierwszych oznak złej pracy tych układów, może nam się wydawać, że nie ma żadnych przeciwwskazań do jazdy, co często może okazać się mylące.

Warto także przed podróżą zastanowić się, o ile nie mamy już takiej opcji wykupionej, czy nie zainwestować w usługę assistance. Fachowa pomoc może okazać się czasami niezbędna.

Przygotowanie trasy

Często zaniedbywany punkt przygotowań do wyjazdu weekendowego. Przede wszystkim prześledźmy naszą trasę, którą będziemy jechać, ewentualnie sprawdźmy też alternatywne drogi. Nie zakładajmy też z góry, że dana droga zajmie nam dokładnie tyle godzin, nawet jeśli już nie raz się nią poruszaliśmy. Nie jesteśmy bowiem w stanie przewidzieć natężenia ruchu, a także wszystkich zdarzeń drogowych. Dobra nawigacja (dobra, czyli z aktualnymi mapami) może okazać się niezbędna, choć papierowe mapy czy też atlasy drogowe wcale nie muszą być złym rozwiązaniem.

Planując czas wyjazdu, a następnie powrotu, unikajmy takich godzin, w których jesteśmy pewni, że czekają nas korki. Warto pamiętać też o tym, jak po niebie porusza się słońce. Jeśli mamy taką możliwość, nie jedźmy przed południem na wschód, a w godzinach wieczornych na zachód. Oślepiające słońce bardzo skutecznie potrafi ograniczać naszą widoczność.

Długa jazda
Nie ma co się oszukiwać, ale każdy kierowca, nawet doświadczony, pełen sił, po kilku godzinach za kierownicą będzie już odczuwał skutki takiej jazdy. Dlatego przerwy w jeździe są niezbędne - najlepiej co dwie, trzy godziny minimum 15-minutowe. Jeśli jedziemy nocą, choć za dnia także może się taka sytuacja zdarzyć, i nagle ogarnie nas poczucie senności, lepiej zatrzymać się i zdrzemnąć na jakimś parkingu. No, chyba że mamy możliwość zamiany kierowcy.

Alkohol
Skutki zakrapianego grillowania odczuwamy bardzo często przez cały kolejny dzień, dlatego każde spożycie alkoholu powinniśmy uzależnić od tego, kiedy będziemy zmuszeni zasiąść za kierownicą. Nigdy nie róbmy tego, gdy wciąż procenty szumią nam w głowie, nawet gdy musimy pokonać zaledwie kilka kilometrów. Idealnie byłoby posiadać swój prywatny alkomat, który jednoznacznie określiłby poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, wszelkie bowiem wzory, które mają nam pomóc określić czas od wypicia do całkowitego wytrzeźwienia są obarczone sporym marginesem błędu.

Motocykliści, rowerzyści
Wiosna to czas, gdy na drogach pojawia się zdecydowanie więcej jednośladów, a że tegoroczna zima dłużej kazała im wstrzymać się z wyjazdem na drogi, możemy być pewni, iż przy ładnej pogodzie nie zabraknie ich na drogach. W przypadku motocyklistów należy się liczyć z tym, że poruszając się szybko, mogą w dość krótkim czasie przybliżyć się do naszego auta. Rozpoczynając więc manewr np. wyprzedzania, spójrzmy w lusterka i upewnijmy się, że żaden motocyklista nie zbliża się do nas z większą prędkością. O ile na motocyklistów częściej powinniśmy szukać w lewym lusterku, to po prawej stronie należy uważać na rowerzystów. Poruszają się dużo wolniej od samochodów i są bez żadnych szans przy kontakcie z nimi. Szczególną uwagę na rowerzystów powinniśmy zwrócić, gdy skręcamy w boczną uliczkę, czy przypadkiem poboczem bądź chodnikiem nie porusza się rower.

Tak jak w każdy długi weekend, możemy być pewni, że na polskich drogach zaroi się od patrolów drogowych. Policjanci będą sprawdzać nasz stan trzeźwości, prędkość z jaką się poruszamy, a także czy mamy zapięte pasy bezpieczeństwa, czy dzieci są poprawnie przewożone. To oczywiście dla naszego bezpieczeństwa, jednak żadna akcja policji, zorganizowana nawet na największą skalę, nie zastąpi naszej wyobraźni i zdrowego rozsądku. Brawurę i ułańską fantazję zostawmy na inny czas.

Podobne wiadomości:

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczny samochód służbowy

Bezpieczna jazda 2017-02-28

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Długi weekend na drogach - było bezpieczniej

Aktualności 2017-06-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.