mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczniej w korkach

Bezpieczniej w korkach

Nissan Motor Company poinformował w środę, że opracował nowy system bezpieczeństwa. Pozwoli on utrzymać dystans przed samochodem jadącym z przodu podczas małych prędkości.

System ten używa sensora radarowego, aby wykryć dystans oraz relatywną prędkość obu samochodów. Sprawdzi się najlepiej podczas korków ulicznych, kiedy wymagane jest częste hamowanie samochodem. Sterownik kontrolujący dystans automatycznie zaaplikuje hamowanie po zdjęciu nogi z gazu przez kierowcę, gdy znajduje się przed nim inny samochód. Jeżeli kierowca zapomni się i nie zdąży zdjąć nogi, system "wypycha" pedał gazu, a następnie ostrzega dźwiękowo i wizualnie, aby kierowca zahamował.

Początkowo urządzenie ma być stosowane w samochodach z wyższej półki japońskiego koncernu dostępnych na rodzimym rynku, nie prędzej jednak niż za dwa lub trzy lata. W zależności od sukcesu rynkowego, powinien pojawić się później w Ameryce Północnej oraz Europie. Technologia ta jest częścią planu Nissana, aby zmniejszyć ilość poważnych oraz śmiertelnych wypadków przy użyciu ich samochodów.

Według producentów system ten oprócz bezpieczeństwa poprawi ekonomiczność spalania, gdyż eliminuje on potrzebę nagłego przyspieszania i hamowania.

Koncern przyznaje, że jego wydatki na badania i rozwój wzrastają rocznie od 2000 roku o 15 procent. Obliczono, że jest to ekwiwalent 5 procentowego zysku firmy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitusbishi Expander - kolejny model w Europie?
Mitusbishi Expander - kolejny model w Europie?
Japoński producent zaprezentował model, który łączy w sobie cechy crossovera i vana. Model Expander nawiązuje do koncepcyjnego modelu XM i już niebawem pojawi się w ofercie Mitsubishi.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech