mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczniej w korkach

Bezpieczniej w korkach

Nissan Motor Company poinformował w środę, że opracował nowy system bezpieczeństwa. Pozwoli on utrzymać dystans przed samochodem jadącym z przodu podczas małych prędkości.

System ten używa sensora radarowego, aby wykryć dystans oraz relatywną prędkość obu samochodów. Sprawdzi się najlepiej podczas korków ulicznych, kiedy wymagane jest częste hamowanie samochodem. Sterownik kontrolujący dystans automatycznie zaaplikuje hamowanie po zdjęciu nogi z gazu przez kierowcę, gdy znajduje się przed nim inny samochód. Jeżeli kierowca zapomni się i nie zdąży zdjąć nogi, system "wypycha" pedał gazu, a następnie ostrzega dźwiękowo i wizualnie, aby kierowca zahamował.

Początkowo urządzenie ma być stosowane w samochodach z wyższej półki japońskiego koncernu dostępnych na rodzimym rynku, nie prędzej jednak niż za dwa lub trzy lata. W zależności od sukcesu rynkowego, powinien pojawić się później w Ameryce Północnej oraz Europie. Technologia ta jest częścią planu Nissana, aby zmniejszyć ilość poważnych oraz śmiertelnych wypadków przy użyciu ich samochodów.

Według producentów system ten oprócz bezpieczeństwa poprawi ekonomiczność spalania, gdyż eliminuje on potrzebę nagłego przyspieszania i hamowania.

Koncern przyznaje, że jego wydatki na badania i rozwój wzrastają rocznie od 2000 roku o 15 procent. Obliczono, że jest to ekwiwalent 5 procentowego zysku firmy.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic