mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczniejsze Święta na drogach

Bezpieczniejsze Święta na drogach

Tegoroczny bożonarodzeniowy długi weekend był bezpieczniejszy na drogach niż w zeszłym roku. W wigilię i dwa świąteczne dni w 153 wypadkach drogowych zginęło w sumie 17 osób, a 191 zostało rannych.

Bezpieczniejsze Święta na drogach
Tegoroczne święta rozpoczęły się odwilżą, padał marznący deszcz, tworzyła się gołoledź – warunki do jazdy był naprawdę trudne. Prawdopodobnie te ciężkie warunki drogowe sprawiły, że kierowcy jeździli ostrożniej, a to z kolei przełożyło się na statystyki. Warto pamiętać również o tym, że część osób przedłużyła sobie świąteczny weekend o kilka dni, dzięki czemu ruch na drogach zwłaszcza w drugi dzień Świąt był dużo mniejszy niż zazwyczaj.

W ciągu świątecznego weekendu doszło w sumie do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. W każdej kategorii liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku - wówczas doszło do 204 wypadków, w których śmierć poniosło 31 osób, a 294 zostało rannych.

Niestety nie obyło się bez nietrzeźwych kierowców. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 455 kierujących,  którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla osób, które wsiadają do samochodów po paru głębszych. Niezrozumiałe jest też to, że czasem członkowie ich rodzin widzą to i nie reagują, pozwalając im prowadzić.

Dla policjantów ruchu drogowego okres świąt to czas intensywnej pracy. Policjanci nie tylko kontrolowali prędkość, ale też stan trzeźwości kierujących. Używano wideorejestratorów zainstalowanych w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Funkcjonariusze nie stosowali żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego".

Podobne wiadomości:

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Komentuj:

~mensch 2012-12-27

nie rób sobie jaj, o ile więcej? o 5-10 proc.? to maks, a wypadków jednak wyraźnie mniej

~AdJ 2012-12-27

Ja widzę też inny powód mniejszej liczby wypadków - więcej autostrad i dróg ekspresowych niż w analogicznym okresie w ub. roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Studenci Skody zbudowali elektryczne buggy
Co roku uczniowie szkoły zawodowej prowadzonej przez Skode budują swój pierwszy pojazd. Tym razem po trzech udanych projektach z ostatnich lat stworzyli elektryczne buggy o nazwie Skoda Element.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech