Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczniejsze Święta na drogach

Bezpieczniejsze Święta na drogach

Tegoroczny bożonarodzeniowy długi weekend był bezpieczniejszy na drogach niż w zeszłym roku. W wigilię i dwa świąteczne dni w 153 wypadkach drogowych zginęło w sumie 17 osób, a 191 zostało rannych.

Bezpieczniejsze Święta na drogach
Tegoroczne święta rozpoczęły się odwilżą, padał marznący deszcz, tworzyła się gołoledź – warunki do jazdy był naprawdę trudne. Prawdopodobnie te ciężkie warunki drogowe sprawiły, że kierowcy jeździli ostrożniej, a to z kolei przełożyło się na statystyki. Warto pamiętać również o tym, że część osób przedłużyła sobie świąteczny weekend o kilka dni, dzięki czemu ruch na drogach zwłaszcza w drugi dzień Świąt był dużo mniejszy niż zazwyczaj.

W ciągu świątecznego weekendu doszło w sumie do 153 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 191 zostało rannych. W każdej kategorii liczby są mniejsze od tych z zeszłego roku - wówczas doszło do 204 wypadków, w których śmierć poniosło 31 osób, a 294 zostało rannych.

Niestety nie obyło się bez nietrzeźwych kierowców. W sumie funkcjonariusze zatrzymali 455 kierujących,  którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu, ryzykując nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim życie swoich bliskich i innych użytkowników dróg. Trzeba pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla osób, które wsiadają do samochodów po paru głębszych. Niezrozumiałe jest też to, że czasem członkowie ich rodzin widzą to i nie reagują, pozwalając im prowadzić.

Dla policjantów ruchu drogowego okres świąt to czas intensywnej pracy. Policjanci nie tylko kontrolowali prędkość, ale też stan trzeźwości kierujących. Używano wideorejestratorów zainstalowanych w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzany był stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci. Funkcjonariusze nie stosowali żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych łamiących ograniczenia prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego".

Podobne wiadomości:

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać prawo jazdy?

Znamy wyrok TK - czy policja może zatrzymywać...

Aktualności 2016-10-11

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Prawo o ruchu drogowym - duże zmiany w 2017

Finanse i prawo 2016-07-13

Komentuj:

~mensch 2012-12-27

nie rób sobie jaj, o ile więcej? o 5-10 proc.? to maks, a wypadków jednak wyraźnie mniej

~AdJ 2012-12-27

Ja widzę też inny powód mniejszej liczby wypadków - więcej autostrad i dróg ekspresowych niż w analogicznym okresie w ub. roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie będzie BMW M2 Convertible
Nie będzie BMW M2 Convertible
Jakiś czas temu w sieci pojawiły się zdjęcia, które mogły wskazywać, że w najbliższym czasie na drogach pojawi się nowe BMW M2 ze składanym dachem. Jednak źródła z Bawarii donoszą, że taki model się nie pojawi.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj