mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpieczny WIELTON

Bezpieczny WIELTON

Współczesne ciężkie środki transportu drogowego, mimo pozornej prostoty stanowią nie lada wyzwanie dla ich producentów. Z jednej strony muszą oni pogodzić wiele wymagań użytkowników obejmujących przede wszystkim ich dużą ładowność przy niskiej masie własnej oraz wysoką jakość. Z drugiej, muszą spełnić wysokie wymagania w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa czynnego i biernego.

Bezpieczny WIELTON

Bezpieczeństwo czynne umożliwiające zmniejszenie lub uniknięcie ryzyka powstania kolizji drogowej to m.in. skuteczne i wydajne układy hamulcowe, szybkie i sprawne układy przeciwblokujące kół jezdnych ABS i EBS, bezpieczne zawieszenia pneumatyczne, czy też w końcu mocny i pewny system mocowania ładunku zapobiegający niekontrolowanemu przesuwaniu się ładunku pod wpływem sił bezwładności.

Z kolei bezpieczeństwo bierne ma na celu zmniejszenie skutków już zaistniałej kolizji drogowej, co w przypadku ciężkich środków transportu ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa własnego kierowcy oraz innych użytkowników dróg. Dlatego w najpopularniejszych obecnie  na drogach zestawach plandekowych i naczepach , tak ważna jest mocna konstrukcja ścian i stelaża, która jest w stanie wytrzymać ogromny napór ładunku na ściany platformy załadowczej w krytycznej sytuacji drogowej.

Przykładem polskiego producenta z powodzeniem spełniającego wymagania użytkowników i jednocześnie surowych norm bezpieczeństwa jest Wielton S.A. , który po dekadzie obecności na rynku urasta do miana lidera w tej części Europy. W chwili obecnej z sukcesem przeprowadził proces certyfikacji swoich wyrobów pod kątem spełnienia norm  VDI 2700; EN 12195-1, EN 12642-2001 i prEN 12642-3/2005 – XL  w renomowanym europejskim ośrodku certyfikującym TÜV Nord z Hanoweru w Niemczech. Proces certyfikacji obejmował surowe badania wytrzymałości konstrukcji stelaża i ścian na naciski boczne w czterech podstawowych wyrobach z oferty wieluńskiego Wieltonu (naczepa kurtynowa  - NS34K, naczepa skrzyniowa  z opończą - NS34S, przyczepa centralnoosiowa, kurtynowa  - PC16K oraz zabudowa kurtynowa  - ZS24K).

Dodatkowym badaniom poddano wytrzymałość standardowych punktów mocowania ładunku montowanych na w/w wyrobach, które oficjalnie potwierdziły ich wysoką wytrzymałość, umożliwiając spełnienie wymagań normy EN 12640.

W efekcie w/w badań Wielton jest pierwszym i jak na razie jedynym producentem z krajów Europy Wschodniej (notabene także największym), którego wyroby spełniają wszystkie wymagania w/w norm roboczo określanych jako „bezpieczny ładunek”. Obejmują one bezpieczeństwo czynne i bierne w pojazdach transportowych w zakresie zabezpieczenia ładunku i wytrzymałości ścian platform załadowczych na naciski ładunku w krytycznych sytuacjach drogowych.

Dlatego uzyskanie tego certyfikatu jest bardzo ważnym etapem w rozwoju wieluńskiej fabryki, której wyroby zdobyły uznanie nie tylko w kraju, ale także na wymagających rynkach Wschodu i Zachodu. Z pewnością pozwoli mu to powiększyć grono swoich Użytkowników, przede wszystkim o przewoźników obsługujących Zleceniodawców wymagających posiadania tych certyfikatów. Przykładem jest światowy koncern DaimlerChrysler , którego surowe wymagania dla środków transportu, zostały zdefiniowane w wewnętrznej dyrektywie DCE 9.5 opracowanej na podstawie w/w zbioru norm „bezpieczny ładunek”.

Czytaj także:

Nowa linia wywrotek 2006-04-06 

Tematy w artykule: Wielton

Podobne wiadomości:

Wielton podbija Europę

Wielton podbija Europę

Ciężarówki i Autobusy 2017-01-30

Wielton i Michelin będą współpracować

Wielton i Michelin będą współpracować

Aktualności 2014-02-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Bezpieczna podróż ze zwierzętami
Zwierzęta są bardzo często traktowane jako pełnoprawni członkowie rodziny. Niezależnie od tego, czy podróżujemy z psem, kotem, chomikiem czy świnką morską - ważne jest bezpieczeństwo, ponieważ często nasi pupile podróżują w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę podczas planowania takich eskapad?