mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

W 2005 r. PAIiIZ zamknęła 46 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1 942,1 mln Euro. Inwestorzy zagraniczni zadeklarowali utworzenie w Polsce 24 095 nowych miejsc pracy. Wśród inwestycji dominowały sektory: motoryzacyjny, elektroniczny, AGD, BPO, R&D oraz spożywczy.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

Napływ inwestycji zagranicznych w 2005 r. wg styczniowych szacunków UNCTAD wyniósł 8,7 mld USD, natomiast wg NBP -  7,7 mld USD. Ze względu na fakt, iż dane NBP korygowane są na bieżąco należy przyjąć, że jest to szacunek najbliższy kwocie rzeczywistej. Kwota 7 724 mln USD była niższa o 5 149 mln USD, tj. o 40% w stosunku do 2004 roku, w którym wyniosła 12 873 mln USD. 

Analiza trendów w przepływach BIZ na świecie wskazuje na wzmożoną aktywność inwestorów w obszarze zewnętrznego zlecania usług (offshoring). Polska coraz częściej brana jest pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu centrów usług wydzielonych (Shared Services Centres). Dzięki tej - utrzymującej się w ostatnich latach - tendencji Polska staje się europejskim liderem w tej dziedzinie. Zawdzięcza to swym głównym atutom  takim, jak potencjał rynkowy, wysokie kwalifikacje kadry oraz konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Wg PAIiIZ w Polsce operuje obecnie ok. 40 centrów badawczo – rozwojowych (R&D) utworzonych przez zagranicznych inwestorów, z czego 7 utworzonych zostało w roku 2005. Łącznie zatrudniają one ponad 4500 pracowników – przeważnie absolwentów wyższych uczelni ekonomicznych i technicznych. Najwięcej tego typu placówek pracuje dla sektora ICT, motoryzacyjnego, chemicznego, lotniczego oraz spożywczego. Działalność w zakresie R&D prowadzą w Polsce m. in.: General Electric, Samsung, IBM, Motorola, Delphi, Siemens.

W 2005 r. powstało w Polsce 9 nowych centrów obsługujących procesy biznesowe, głównie finansowo – księgowe. Wg badań PAIiIZ działa już w Polsce 35 takich ośrodków, operujących poza sferą finansów, także w dziedzinie HR, logistyki oraz zarządzania., które utworzyły ponad 6 500 miejsc pracy. Wśród firm, które zdecydowały się na ulokowanie tego typu działalności w Polsce znajdują się m. in. IBM, Lufthansa, Maersk, Philips oraz Accenture.

Do chwili obecnej utworzono w Polsce 14 centrów usług IT z udziałem kapitału zagranicznego. Łącznie stworzyły one dotychczas miejsca pracy dla ponad 3 200 osób. Do największych tego typu placówek należą centra utworzone przez: HP, IBM, VOLVO, GlaxoSmithKline.

Analiza napływu BIZ w ostatnich latach wskazuje, że Polska potrzebuje nowej kultury biznesowej. Stabilny wzrost gospodarczy, kapitał ludzki, strategiczne położenie w Europie stanowią atuty niezbędne do przyciągnięcia nowoczesnych technologii i centrów usług. Stanowią też czynnik eliminujący ryzyko wycofania się inwestorów do krajów o niższych kosztach prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeczytaj także:

Złe prawo hamuje przedsiębiorczość (2006-03-06)

Wartość pracy Polaków najwyższa w UE (2006-01-20)

Polska - optymizm rośnie (2005-09-13)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Nowe inwestycje w Bolesławcu

Aktualności 2014-03-12

Komentuj:

~student 2006-09-14

Panowie szukam wykazu i podsumowania BIZ na 2006 rok.czy mozecie mi podac jakies źródła skąd można to ściągnąć.Z góry dziekuje

~barcik 2006-05-08

a obiecywali inwestycji lawinę, a tu sie okazuje, że nie dośc, że dużo mniej to i sie doliczyć nie mogą i NBP sie posiłkować będą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.