mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

W 2005 r. PAIiIZ zamknęła 46 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1 942,1 mln Euro. Inwestorzy zagraniczni zadeklarowali utworzenie w Polsce 24 095 nowych miejsc pracy. Wśród inwestycji dominowały sektory: motoryzacyjny, elektroniczny, AGD, BPO, R&D oraz spożywczy.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne 2005r.

Napływ inwestycji zagranicznych w 2005 r. wg styczniowych szacunków UNCTAD wyniósł 8,7 mld USD, natomiast wg NBP -  7,7 mld USD. Ze względu na fakt, iż dane NBP korygowane są na bieżąco należy przyjąć, że jest to szacunek najbliższy kwocie rzeczywistej. Kwota 7 724 mln USD była niższa o 5 149 mln USD, tj. o 40% w stosunku do 2004 roku, w którym wyniosła 12 873 mln USD. 

Analiza trendów w przepływach BIZ na świecie wskazuje na wzmożoną aktywność inwestorów w obszarze zewnętrznego zlecania usług (offshoring). Polska coraz częściej brana jest pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o lokowaniu centrów usług wydzielonych (Shared Services Centres). Dzięki tej - utrzymującej się w ostatnich latach - tendencji Polska staje się europejskim liderem w tej dziedzinie. Zawdzięcza to swym głównym atutom  takim, jak potencjał rynkowy, wysokie kwalifikacje kadry oraz konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Wg PAIiIZ w Polsce operuje obecnie ok. 40 centrów badawczo – rozwojowych (R&D) utworzonych przez zagranicznych inwestorów, z czego 7 utworzonych zostało w roku 2005. Łącznie zatrudniają one ponad 4500 pracowników – przeważnie absolwentów wyższych uczelni ekonomicznych i technicznych. Najwięcej tego typu placówek pracuje dla sektora ICT, motoryzacyjnego, chemicznego, lotniczego oraz spożywczego. Działalność w zakresie R&D prowadzą w Polsce m. in.: General Electric, Samsung, IBM, Motorola, Delphi, Siemens.

W 2005 r. powstało w Polsce 9 nowych centrów obsługujących procesy biznesowe, głównie finansowo – księgowe. Wg badań PAIiIZ działa już w Polsce 35 takich ośrodków, operujących poza sferą finansów, także w dziedzinie HR, logistyki oraz zarządzania., które utworzyły ponad 6 500 miejsc pracy. Wśród firm, które zdecydowały się na ulokowanie tego typu działalności w Polsce znajdują się m. in. IBM, Lufthansa, Maersk, Philips oraz Accenture.

Do chwili obecnej utworzono w Polsce 14 centrów usług IT z udziałem kapitału zagranicznego. Łącznie stworzyły one dotychczas miejsca pracy dla ponad 3 200 osób. Do największych tego typu placówek należą centra utworzone przez: HP, IBM, VOLVO, GlaxoSmithKline.

Analiza napływu BIZ w ostatnich latach wskazuje, że Polska potrzebuje nowej kultury biznesowej. Stabilny wzrost gospodarczy, kapitał ludzki, strategiczne położenie w Europie stanowią atuty niezbędne do przyciągnięcia nowoczesnych technologii i centrów usług. Stanowią też czynnik eliminujący ryzyko wycofania się inwestorów do krajów o niższych kosztach prowadzenia działalności gospodarczej.

Przeczytaj także:

Złe prawo hamuje przedsiębiorczość (2006-03-06)

Wartość pracy Polaków najwyższa w UE (2006-01-20)

Polska - optymizm rośnie (2005-09-13)

Tematy w artykule: gospodarka

Podobne wiadomości:

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Czy autonomiczne samochody podniosą podatki?

Aktualności 2015-07-16

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników

Pracodawcy szukają wykwalifikowanych...

Aktualności 2014-08-05

Komentuj:

~student 2006-09-14

Panowie szukam wykazu i podsumowania BIZ na 2006 rok.czy mozecie mi podac jakies źródła skąd można to ściągnąć.Z góry dziekuje

~barcik 2006-05-08

a obiecywali inwestycji lawinę, a tu sie okazuje, że nie dośc, że dużo mniej to i sie doliczyć nie mogą i NBP sie posiłkować będą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando