mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Biopaliwa z Malborka

Biopaliwa z Malborka

Elstar Oils S.A. planuje budowę zakładu produkcji biopaliw na terenie Pomorskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej (PSSE) w Malborku. Koszt inwestycji szacuje się na około 32-35 mln zł.

Po rozstrzygnięciu przetargu na prowadzenie działalności w PSSE, 22 lipca została podpisana umowa pomiędzy spółką Biopaliwa S.A., podmiotem zależnym od Elstar Oils, a zarządem strefy. Umowa obejmuje nabycie nieruchomości o łącznej powierzchni 3,23 ha oraz zezwolenie na prowadzenie działalności w PSSE.

Elstar Oils powołał w czerwcu spółkę zależną Biopaliwa S.A., która będzie prowadziła działalność związaną ze strategią wejścia Elstaru na rynek biopaliw. W pierwszym etapie spółka uruchomi instalacje o zdolności produkcyjnej 50 tys. ton estrów rocznie do paliwa biodiesel, a docelowo zamierza powiększyć moce produkcyjne estrów do 100 tys. ton. Budowa instalacji do produkcji estrów o mocy produkcyjnej 50 tys. ton zakończy się w II kwartale 2006 roku. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 32-35 mln zł.

Kontrakt na dostawę instalacji technologicznej do produkcji estrów metylowych do biopaliw został zawarty z belgijsko-włoską firmą DeSmet Ballestra Oleo S.p.A., światowym liderem w zakresie dostaw instalacji technologicznych do przetwórstwa olejów.

Plany wejścia Elstaru na rynek biopaliw zostały poprzedzone inwestycjami w rozbudowę mocy przerobowych rzepaku oraz rafinacji olejów. Zmodyfikowane plany inwestycyjne przewidują dwukrotne zwiększenie nakładów inwestycyjnych w stosunku do planowanych pierwotnie. Inwestycje te były niezbędne dla powiększenia planów dotyczących produkcji biopaliw w Elstarze. Do końca 2006 r Elstar przeznaczy łącznie na te cele 75-80 mln zł.

W I kwartale 2005 r. zakończyły się inwestycje, które pozwalają na przerób około 100 tys. ton rzepaku. Kolejny etap rozbudowy zakładu powinien zakończyć się w pierwszej połowie 2006 r. zapewniając moce przerobowe rzepaku na poziomie 150 tys. ton. Elstar zakłada, że udział sprzedaży biopaliw w przychodach firmy w 2006 roku wyniesie ok. 20 - 30%. W perspektywie najbliższych lat przychody Elstaru ze sprzedaży mają w połowie pochodzić z rynku biopaliw, a w połowie z rynku spożywczego. Docelowo przychody z produkcji biopaliw mają przeważać w strukturze firmy. Rozpoczęcie produkcji i sprzedaż biokomponentów dla odbiorców z branży paliwowej planowane jest na koniec II kwartału 2006.

Dodajmy, że lokalizacja zakładu na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wiąże się z prawem do korzystania przez spółkę Biopaliwa S.A. z ulg inwestycyjnych do wysokości 65% nakładów inwestycyjnych.

 


Podobne wiadomości:

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Nowe stacje ładowania na autostradach A1 i A2

Polskie drogi 2017-09-06

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Tunel pod Martwą Wisłą w Gdańsku gotowy....

Polskie drogi 2015-12-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.