mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Biopaliwa z Malborka

Biopaliwa z Malborka

Elstar Oils S.A. planuje budowę zakładu produkcji biopaliw na terenie Pomorskiej Specjalnej Stefy Ekonomicznej (PSSE) w Malborku. Koszt inwestycji szacuje się na około 32-35 mln zł.

Po rozstrzygnięciu przetargu na prowadzenie działalności w PSSE, 22 lipca została podpisana umowa pomiędzy spółką Biopaliwa S.A., podmiotem zależnym od Elstar Oils, a zarządem strefy. Umowa obejmuje nabycie nieruchomości o łącznej powierzchni 3,23 ha oraz zezwolenie na prowadzenie działalności w PSSE.

Elstar Oils powołał w czerwcu spółkę zależną Biopaliwa S.A., która będzie prowadziła działalność związaną ze strategią wejścia Elstaru na rynek biopaliw. W pierwszym etapie spółka uruchomi instalacje o zdolności produkcyjnej 50 tys. ton estrów rocznie do paliwa biodiesel, a docelowo zamierza powiększyć moce produkcyjne estrów do 100 tys. ton. Budowa instalacji do produkcji estrów o mocy produkcyjnej 50 tys. ton zakończy się w II kwartale 2006 roku. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 32-35 mln zł.

Kontrakt na dostawę instalacji technologicznej do produkcji estrów metylowych do biopaliw został zawarty z belgijsko-włoską firmą DeSmet Ballestra Oleo S.p.A., światowym liderem w zakresie dostaw instalacji technologicznych do przetwórstwa olejów.

Plany wejścia Elstaru na rynek biopaliw zostały poprzedzone inwestycjami w rozbudowę mocy przerobowych rzepaku oraz rafinacji olejów. Zmodyfikowane plany inwestycyjne przewidują dwukrotne zwiększenie nakładów inwestycyjnych w stosunku do planowanych pierwotnie. Inwestycje te były niezbędne dla powiększenia planów dotyczących produkcji biopaliw w Elstarze. Do końca 2006 r Elstar przeznaczy łącznie na te cele 75-80 mln zł.

W I kwartale 2005 r. zakończyły się inwestycje, które pozwalają na przerób około 100 tys. ton rzepaku. Kolejny etap rozbudowy zakładu powinien zakończyć się w pierwszej połowie 2006 r. zapewniając moce przerobowe rzepaku na poziomie 150 tys. ton. Elstar zakłada, że udział sprzedaży biopaliw w przychodach firmy w 2006 roku wyniesie ok. 20 - 30%. W perspektywie najbliższych lat przychody Elstaru ze sprzedaży mają w połowie pochodzić z rynku biopaliw, a w połowie z rynku spożywczego. Docelowo przychody z produkcji biopaliw mają przeważać w strukturze firmy. Rozpoczęcie produkcji i sprzedaż biokomponentów dla odbiorców z branży paliwowej planowane jest na koniec II kwartału 2006.

Dodajmy, że lokalizacja zakładu na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wiąże się z prawem do korzystania przez spółkę Biopaliwa S.A. z ulg inwestycyjnych do wysokości 65% nakładów inwestycyjnych.

 


Podobne wiadomości:

S6 z Ustronia sięgnie po Koszalin

S6 z Ustronia sięgnie po Koszalin

Polskie drogi 2015-11-04

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Co z trasą S6 na Pomorzu?

Polskie drogi 2016-12-06

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?