mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Biopaliwo pozwala zaoszczędzić

Biopaliwo pozwala zaoszczędzić

Choć z używaniem biopaliw wiąże się wciąż wiele niejasności - nie wiadomo tak do końca w 100 procentach, jaki jest ich wpływ na trwałość silników, zwłaszcza tych starszej generacji - to jednak, jak pokazują pierwsze sygnały, pozwalają zaoszczędzić.

Biopaliwo pozwala zaoszczędzić
Ponad 150 tys. zł zaoszczędziło Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Białymstoku na ekologicznym oleju napędowym, na jakim od wiosny jeździła większość jego autobusów. KPKM jest pierwszą spółką komunikacyjną w Polsce, która zastosowała biopaliwo w swoich autobusach.

Zdaniem prezesa KPKM Dariusza Ciszewskiego ekologiczne paliwo jak najbardziej sprawdza się w autobusach komunikacji miejskiej.  - Nie ma istotnych różnic w zużyciu paliwa. Autobusy działały sprawnie, nie było żadnych awarii. Natomiast korzyść jest wymierna – ekologiczne paliwo jest nie tylko tańsze, płacimy także niższe kary ekologiczne (nieodzowne przy używaniu ropy), no i chronimy przyrodę. Jeśli w przyszłym roku ceny tego paliwa nie pójdą w górę, to od wiosny znów będziemy tankowali nim nasze autobusy – mówi prezes Ciszewski.


Ze względu na niską krzepliwość biopaliwo nie może być używane przy niskich temperaturach, dlatego na okres jesienno- zimowy firma zawiesza jego używanie. Od maja na bioestrze jeździło 75 autobusów KPKM (cały tabor liczy 105 sztuk). Paliwo z powodzeniem mogło być wykorzystywane w starszych autach, ze względów technicznych nie mogły na nim jeździć m.in. najnowsze Solarisy.
 
Bioester to paliwo odnawialne, produkowane z olejów roślinnych, głównie z oleju rzepakowego. Przeznaczone jest dla aut z silnikiem diesla. Może być stosowane jako paliwo lub w mieszaninie z konwencjonalnym olejem napędowym.
Tematy w artykule: biopaliwa autobusy

Podobne wiadomości:

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Autobusy szkolne są w tragicznym stanie

Aktualności 2016-11-25

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

ITD ostro kontroluje autobusy i gimbusy

Aktualności 2016-10-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Nowe Volvo S60 zadebiutowało
Kilka tygodni temu zadebiutowało nowe Volvo V60, a teraz przyszedł czas na wersję sedan. Model klasy średniej powalczy z takimi konkurentami jak Audi A4, Mercedes Klasy C czy BMW Serii 3.

Zalando Zalando