mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bluetec wkracza do Europy

Bluetec wkracza do Europy

Wraz z modelem Mercedes klasa E 300 Bluetec niemiecki koncern rozpoczyna wprowadzanie tej technologii również i na rynku europejskim.

Bluetec wkracza do Europy

Na rynku amerykańskim pierwszy Mercedes w technologii Bluetec pojawił się w październiku ubiegłego roku i można chyba stwierdzić, iż odniósł już sukces. Sprzedaż była na tyle duża, iż władze Mercedesa postanowiły wprowadzić na ten rynek kolejne modele z tą nowoczesną jednostką wysokoprężną. W przyszłym roku Amerykanie będą mogli nabyć dalsze trzy modele Bluetec V6 - będą to klasy GL, M oraz R.

Ekologia, przyjemność jazdy i komfort to mają być główne mocne strony nowego modelu E 300 Bluetec. Klasa E wyposażona w najnowocześniejszy system zarządzania emisjami bazuje na sprawdzonych już modelach CDI o przekonujących parametrach ekologicznych, ekonomicznych i dynamicznych: 6-zaworowemu silnikowi o pojemności 3,0 litra i mocy  211 KM z potężnym momentem obrotowym 540 Nm wystarcza 7,3 litra oleju napędowego na 100 km przy wartościach emisji, które już teraz leżą poniżej przyszłych norm euro. Prędkość maksymalna modelu E 300 Bluetec wynosi 244 km/h, a rozpędzenie od 0 do 100 km/h zajmuje 7,2 sekundy.

Opracowana przez firmę DaimlerChrysler technologia Bluetec zmniejsza skutecznie emisję spalin emitowanych przez pojazdy z silnikiem diesla, zwłaszcza tlenków azotu. Inżynierowie z Mercedes-Benz Technology Center realizują przy tym różne strategie. I tak w modelu E 300 Bluetec pierwszy krok polegał na redukcji tlenków azotu przez zoptymalizowanie właściwości motorycznych silnika.

Dalsze działania obejmują m.in.:
- zmniejszenie stopnia sprężania do 16,5:1;
- zastosowanie specjalnych piezo-wtryskiwaczy o niewielkim przepływie hydraulicznym;
- zoptymalizowane rozwiązanie turbosprężarki o zmiennej geometrii turbiny;
- zoptymalizowaną regulację zawracania spalin o podwyższonej szybkości oraz
- zastosowanie ceramicznych świec żarowych, zapewniających szybki rozruch ze stanu zimnego w każdych warunkach przy zredukowanym sprężaniu.

System Bluetec jest stosowany także w pojazdach użytkowych, gdzie technologia ta sprawdza się od początku roku 2005 i obecnie jest dostępna we wszystkich produkowanych typoszeregach. DaimlerChrysler dostarczył już ponad 60 tys. samochodów ciężarowych i dostawczych oraz mikrobusów z tą technologią.

Zobacz więcej o Mercedesie Klasy E

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Mercedes Klasa E
Mercedes Klasa E
Cena podstawowa już od: 187 100 PLN brutto
Dostępne nadwozia: cabrio-2dr. coupe-2dr. kombi-5dr. sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!

Aktualności 2017-12-01

V8 rządzi - wielki test

auto motor i sport 0000-00-00

Jest ich aż osiem, każdy nowy. Są zwyczajne, są szybsze i piekielnie szybkie. Jest diesel i hybryda. I jest też zdrowa dawka szaleństwa. Osiem razy V8, czyli koncert na 64 cylindry.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.