mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bój o Rospudę

Bój o Rospudę

Już pierwszego sierpnia, po zakończeniu okresu lęgowego ptaków, mogą ruszyć prace budowlane przy budowie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy. Zwolennicy i przeciwnicy tak wytyczonej trasy mobilizują siły i zapowiadają zdecydowane działania. Decydujące znaczenie może jednak mieć ewentualna decyzja unijnego Trybunału Sprawiedliwości nakazująca wstrzymanie prac budowlanych przy budowie obwodnicy.

Bój o Rospudę

Obwodnica Augustowa przez Dolinę Rospudy, o ile oczywiście powstanie w takim kształcie, będzie liczyła 17 km, z czego 6,5 km będzie wiodła przez chroniony obszar Natura 2000. Koszt jej budowy wyniesie ok. 440 mln zł. "Obwodnica Augustowa na pewno powstanie, bo jest częścią drogi Via Baltica, która przebiega w korytarzu transeuropejskim TEN-T"– zapowiedział swego czasu Minister Transportu Jerzy Polaczek. I rzeczywiście, wbrew różnym głosom sprzeciwu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wciąż podtrzymuje swoje zdanie, iż z początkiem sierpnia rozpoczną się prace w dolinie.

Kto ma rację?
Na tak postawione pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Nie byłoby błędem stwierdzenie, że obie strony mają bardzo dużo racji. Konflikt wokół budowy obwodnicy Rospudy podzielił skutecznie opinię publiczną. Niestety jednak brak było jakiejś merytorycznej dyskusji, która by wyjaśniła wszelkie zawiłe aspekty tej sprawy. W prowadzonej dyskusji medialnej przeciwnicy jak i zwolennicy budowy obwodnicy przedstawiali swoje racje, które, co by nie powiedzieć, mogły przekonać postronne osoby.

Obie strony zgadzają się co do jednego. Obwodnica musi powstać. Ruch tirów przez Augustów jest tak duży, że biegnąca przez centrum krajowa ósemka szczelnie dzieli miasto na dwie oddzielne części. Według strony polskiej obwodnica doliną rzeki Rospuda jest najkorzystniejsza i zarazem najszybsza do zrealizowania. Tym bardziej, że wszelkie prace przygotowawcze trwają już od ponad 15 lat i ewentualna zmiana przebiegu trasy wiązałaby się ze znacznie większymi kosztami oraz stratą czasu.

Ekolodzy na pierwszy plan wysuwają unikatowe walory torfowisk w Dolinie Rospudy. Ich zdaniem inwestycja, mimo zachowania wszelkiej staranności, zniszczy je i to najprawdopodobniej nieodwracalnie. Nie pomogą nawet kompensaty przyrodnicze na ratowanie unikalnej fauny i flory w niespotykanej jak dotąd u nas wysokości sięgającej 15 mln zł.

Zamiast drogi przez Dolinę Rospudy możliwe jest wytyczenie inne alternatywnej obwodnicy. Proponowany przebieg drogi przez Łomżę - Chodorki - Suwałki pozwoliłby na uniknięcie poważnej degradacji środowiska naturalnego na chronionym obszarze.

Kosy kontra łańcuchy
Ponieważ 1 sierpnia zbliża się nieubłagalnie, a szans i przede wszystkim czasu na znalezienie sensownego wyjścia z tej sytuacji nie ma już żadnych, niewykluczona jest konfrontacja przeciwników i zwolenników na lub w okolicach budowy obwodnicy.

Przedstawiciele firmy Budimex-Dromex, wykonawcy obwodnicy, wynajęli agencję do ochrony terenu, na którym prowadzone będą prace budowlane. Z kolei mieszkańcy Augustowa tworzą obywatelskie patrole uzbrojone w kosy postawione na sztorc oraz widły, które mają chronić przed najazdem, jak sami ich nazywają - ekoterrorystów.

Praktycznie przez cały poniedziałek mieszkańcy Augustowa blokowali miasto i nie wpuszczali do niego pojazdów ciężarowych. W ten sposób chcieli zwrócić uwagę Warszawy oraz Brukseli na swoją sytuację.

Jednak z walki o Rospudę nie zamierzają także rezygnować ekolodzy. Już w poniedziałek niedaleko miejsca budowy pojawili się pierwsi, m.in. z organizacji Greenpeace Polska, którzy na prywatnej działce rozbili swoje obozowisko. W środę ma ich być jednak co najmniej kilkuset. Zapowiadają blokadę budowy, wybudowanie miasteczka namiotowego, a nawet, w razie potrzeby, przykuwanie się łańcuchami do drzew. Wszystko po to, by Dolina Rospudy pozostała w niezmienionym stanie.

Na miejscu planowanej budowy swoje siły mobilizuje także i policja, która ma nie dopuścić do ewentualnych zamieszek obu grup.

Decyzja należy do Trybunału
Przeciwko budowie obwodnicy przez dolinę rzeki Rospuda jest także Komisja Europejska. Już w marcu skierowała sprawę budowy obwodnicy Augustowa do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu. W poniedziałek zwróciła się do tej samej instancji z prośbą o wydanie natychmiastowego nakazu wstrzymania wszelkich prac przy budowie obwodnicy na chronionym obszarze.

Sprawa w Trybunale może potrwać nawet od kilkunastu miesięcy do dwóch lat, jednak możliwe jest także wydanie decyzji w trybie przyspieszonym. ETS może np. zakazać wykonywania jakichkolwiek prac do czasu wydania ostatecznej decyzji.

Jeśli pomimo zakazu prace się rozpoczną i będą kontynuowane grożą nam wysokie kary finansowe i to za każdy dzień aż do ich przerwania.

Jak zwykle w takich sytuacjach sprawdza się powiedzenie "mądry Polak po szkodzie". Jak by się bowiem nie zakończył spór o Dolinę Rospudy, będą w nim pokrzywdzeni. Albo ucierpi niezwykle piękny obszar Doliny Rospudy, albo mieszkańcy Augustowa, którzy przez kolejnych kilka lat będą musieli żyć u boku tysięcy tirów. Wielka szkoda, że obecna dyskusja nie rozgorzała w momencie rozpoczęcia procesu przygotowawczego do budowy obwodnicy Augustowa, który rozpoczął się prze ponad 15 laty.

Czytaj więcej nt. planowanej obwodnicy Augustowa

Barbarzyńcy, czyli kto - blog Janusza Piechocińskiego


Podobne wiadomości:

Widoczny postęp prac na obwodnicy Bełchatowa

Widoczny postęp prac na obwodnicy Bełchatowa

Polskie drogi 2015-09-09

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Powstanie obwodnica Wałbrzycha

Polskie drogi 2015-10-15

Komentuj:

~aleks 2007-08-02

no i prace nie ruszyly, czyli ekologowie zwyciezyli, a biedni mieszkancy Augustowa będa musieli znowu zyc z tirami za pan brat. Decyzja ETS bedzie pewno ze rok albo i dluzej

~kibic 2007-07-31

ciekawe czy ktos za to beknie, jak pzrerwa prace z ta obwodnicą? Min. transportu Polaczek był taki pewien że prace ruszą i ETS nie wniesie sprzeciwu. A tyu prosze niespodzianka!! Powinien sie podać do dymisji. Ale chyba nie ma on na tyle honoru.

~darek 2007-07-31

kaczynski (premier) podobno dzis zapowiedzial ze prace w dolnie rospudy się nie rozpoczną. ciekawe czy tak bedzie faktycznie, czy to tylko kolejny genialny fortel naszego wodza, by sie pozbyc z tych terenow ekologów?

~leos 2007-07-31

a ciekawe czy Ty faktycznie jestes z Auguistowa czy tylko za takiego sie podajesz jak piszesz. Rozumiem calowicie mieszkancow Augustowa, ale w ten sposob to bardzo szybko i definitywnie mozna zniszczyc cala otaczająca nas przyrode. Tomcio ma racje ze cala sparwe zaprzepaszczono przzd 15 laty, teraz juz tak naprawde to nie ma wyjscia. Tak czy siak poniesiemy barfdzo duze koszty. ciekawi mnie tylko co bedzie jak ETS wyda decyzje na nie za np rok, a w tym czasie powstanie juz np. poł obwodnicy na tym felernym obszarze

~z Augustowa 2007-07-31

najgorsze jest to ze do sparwy wtrącają sie ekolodzy ktorzy mieszkaja hen kilometrow od Augustowa i wcale nie wiedzą jak jest tu w rzeczywistosci, ktos im kazał, namówił czy może i zapłacił i pojadą tam i będą bronić doliny rospudy, gdzie pewno większość z nich nie była choć jeden raz. Wielcy mi ekologowie

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.