mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Brałeś? Nie jedź!

Brałeś? Nie jedź!

Pod takim hasłem wystartowała 25 czerwca 2009 r. ogólnopolska kampania społeczna Krajowego Biura ds. Przeciwdziała Narkomanii. Jej celem jest uświadomienie młodzieży, że prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków może skończyć się tragicznie, i to nie tylko dla kierowcy.

Z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii wynika, że dla młodych ludzi negatywny wpływ narkotyków na zdolność kierowania pojazdem nie jest tak oczywisty i jednoznaczny, jak w przypadku alkoholu. Tymczasem w obu sytuacjach kierowcy stwarzają tak samo ogromne niebezpieczeństwo na drogach.

"Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków jest przede wszystkim przestępstwem, jednak w naszej kampanii nie chcemy odwoływać się jedynie do restrykcji. Pragniemy, aby przekaz kampanii trafiał do sfery emocjonalnej młodych ludzi, uświadomił im ryzyko i wzbudził sprzeciw wobec prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków" – mówi Piotr Jabłoński, Dyrektor Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

W grupie szczególnie wysokiego ryzyka znajdują się młode osoby, pomiędzy 18 a 25 rokiem życia, często tzw. „świeżo upieczeni” kierowcy, bywalcy dyskotek. Weekendowe wypady do klubu, narkotyki oraz brak wyobraźni za kierownicą kończą się często dla nich tragicznie. "Jednak kampania kierowana jest nie tylko do młodych kierowców, ale także do pasażerów, którzy decydując się na jazdę z kierowcą będącym pod wpływem narkotyków nieświadomie narażają swoje życie i ponoszą moralną współodpowiedzialność za niebezpieczną jazdę" – dodaje Piotr Jabłoński.

Brak wiedzy na temat wpływu środków odurzających na zdolność kierowania pojazdem to główne zagadnienie, z którym zmierzy się kampania. Badania przeprowadzone przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii potwierdzają bowiem, że młodzież tkwi w błędnym przekonaniu, iż prowadzenie samochodu pod ich wpływem jest bezpieczne i legalne.

"Kierowca na haju nie panuje nad tym, co robi. Odurzenie amfetaminą, marihuaną lub haszyszem jest równie niebezpieczne, jak picie alkoholu. Skutki działania narkotyków są nieprzewidywalne, a osoba pod ich wpływem - siadając za kierownicą, stanowi śmiertelne zagrożenie. - tłumaczy doktor Wojciech Matusewicz, farmakolog kliniczny.

Jednym z najważniejszych celów kampanii jest także uświadomienie młodym ludziom, że prowadzenie pojazdu po spożyciu narkotyków jest nielegalne i traktowane jako przestępstwo, za które grożą kary zgodnie z Kodeksem Karnym.

Tematy w artykule: narkotyki alkohol jazda samochodem

Podobne wiadomości:

Jak substancje psychoaktywne wpływają na kierowcę?

Jak substancje psychoaktywne wpływają na...

Bezpieczna jazda 2016-07-08

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Rutynowe kontrole trzeźwości nie są legalne?

Finanse i prawo 2016-08-17

Komentuj:

~nie-ćpun 2009-06-26

wie ktoś jak jest jak zlapią za jazdę na haju? w przypadku alkoholu wiadomo, są limity, jak je przekroczysz grozi zabraniem prawa jazdy. A jak z narkotykami, sa w ogóle jakieś limity i czy to jest w ogóle mierzalne? Czy wziąłem 5 machów marichuany, czy wypaliłem dwa skręty?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mazda 6 wchodzi do salonów
Mazda 6 wchodzi do salonów
Odświeżona Mazda 6 swoją polską premierę miała podczas kwietniowych targów motoryzacyjnych Poznań Motor Show 2018. Teraz auto wchodzi do salonów. Co zmieniło się w nowej „szóstce”?