mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Brudny samochód jest niebezpieczny!

Brudny samochód jest niebezpieczny!

Brud bardzo znacząco wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia auta – przekonywali eksperci sieci ProfiAuto.pl przy okazji Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów.

Brudny samochód jest niebezpieczny!
Raz na tydzień, lub raz w miesiącu - wiadro, gąbka i płyn do mycia naczyń – tak niestety jeszcze bardzo często wygląda w Polsce podejście do kwestii mycia samochodów. Tymczasem brud może zaszkodzić nie tylko karoserii, ale też kierowcy i pasażerom.

- Dlatego postanowiliśmy skorzystać z okazji jaką był Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów, żeby uświadomić naszym kierowcom, jak ważne jest dbanie o czystość ich aut. Bo choć obchodzone 19 maja święto nie jest może wydarzeniem bardzo poważnym, to jednak kwestii brudu nie należy bagatelizować – mówi Witold Rogowski, ekspert ogólnopolskiej sieci niezależnych sprzedawców części i serwisów samochodowych.

Nie tylko lusterka
Przeciętnemu polskiemu kierowcy mycie auta kojarzy się przede wszystkim z karoserią, szybami i lusterkami. Faktycznie brudne szyby to słaba widoczność, a brudne światła i karoseria powodują, że jesteśmy niewidoczni dla innych kierowców. Brud ma jednak to do siebie, że potrafi się wedrzeć o wiele głębiej.

- Brudne koła i zaciski hamulcowe mogą powodować, że w naszym aucie znacznie zmniejszy się skuteczność hamowania, zabrudzone czujniki ABS mogą doprowadzić do tego, że nasz samochód wpadnie w poślizg, a zabrudzone filtry przeciwpyłkowe wpływają często na zdrowie kierowcy – wylicza Łukasz Kopiec, ekspert ProfiAuto.pl. – Niedocenianym, a równie ważnym elementem w tej kwestii są tez wycieraczki. Kiedy są zniszczone i zamiast zbierać wodę z szyby rozmazują ją, to zamiast pomagać utrudniają kierowanie w deszczu.

Sposób na te problemy jest tylko jeden. Regularne odwiedzanie myjni i warsztatów, w których można dokonać przeglądu samochodu. O skali zaniedbania tych problemów w Polsce świadczą wyniki ankiety, jaką przeprowadziło ProfiAuto.pl.

Na pytanie "Jak często myjesz samochód" najczęściej wybieraną odpowiedzią były "raz w tygodniu" (36%) oraz "raz w miesiącu" (28%). Co gorsza, sondaż wykazał, że polscy kierowcy najchętniej myją samochody... przed domem. Przyznaje się do tego aż 60% respondentów zapytanych "Gdzie najczęściej myjesz samochód". Na drugim miejscu znalazły się myjnie bezdotykowe (25%) a dalej automatyczne i ręczne (po 8%).

- Niestety, choć w każdym mieście działają profesjonalne myjnie, a mycie w miejscach do tego nieprzystosowanych jest zakazane prawnie, Polacy wciąż wolą korzystać z płynów zżerających lakier, albo suchej szmatki – narzeka Witold Rogowski.

Brudna szyba jest... piękna
Atrakcją Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów był też pokaz brud-artu, czyli malowania na zabrudzonych szybach aut. Spontaniczne dzieła studentek katowickiej Akademii Sztuk Pięknych miały z jednej strony uświadamiać problem, z drugiej zachęcać do wziącia udziału w konkursie na najpiękniejszą brudną szybę.

- Każdy kierowca może sam wykonać "dzieło" na szybie swojego samochodu i nadesłać je nam poprzez stronę fan page ProfiAuto.pl na Facebooku. Chcemy by nasi fani oceniali i wybierali najciekawsze prace, jednocześnie wymieniając się uwagami na temat wpływu brudu na bezpieczeństwo jazdy – mówi Dorota Paluch z ProfiAuto.pl.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 czerwca, a jego zwycięzcy będą mogli odebrać atrakcyjne nagrody 12 czerwca, podczas corocznych targów motoryzacyjnych  "ProfiAuto show" w katowickim Spodku.
Tematy w artykule: mycie samochodu myjnia samochodowa

Podobne wiadomości:

Samochodowa kąpiel w lecie

Samochodowa kąpiel w lecie

Aktualności 2013-08-02

Mycie samochodu zimą

Mycie samochodu zimą

Serwis auta 2015-12-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.