mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Brudny samochód jest niebezpieczny!

Brudny samochód jest niebezpieczny!

Brud bardzo znacząco wpływa na bezpieczeństwo prowadzenia auta – przekonywali eksperci sieci ProfiAuto.pl przy okazji Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów.

Brudny samochód jest niebezpieczny!
Raz na tydzień, lub raz w miesiącu - wiadro, gąbka i płyn do mycia naczyń – tak niestety jeszcze bardzo często wygląda w Polsce podejście do kwestii mycia samochodów. Tymczasem brud może zaszkodzić nie tylko karoserii, ale też kierowcy i pasażerom.

- Dlatego postanowiliśmy skorzystać z okazji jaką był Międzynarodowy Dzień Mycia Samochodów, żeby uświadomić naszym kierowcom, jak ważne jest dbanie o czystość ich aut. Bo choć obchodzone 19 maja święto nie jest może wydarzeniem bardzo poważnym, to jednak kwestii brudu nie należy bagatelizować – mówi Witold Rogowski, ekspert ogólnopolskiej sieci niezależnych sprzedawców części i serwisów samochodowych.

Nie tylko lusterka
Przeciętnemu polskiemu kierowcy mycie auta kojarzy się przede wszystkim z karoserią, szybami i lusterkami. Faktycznie brudne szyby to słaba widoczność, a brudne światła i karoseria powodują, że jesteśmy niewidoczni dla innych kierowców. Brud ma jednak to do siebie, że potrafi się wedrzeć o wiele głębiej.

- Brudne koła i zaciski hamulcowe mogą powodować, że w naszym aucie znacznie zmniejszy się skuteczność hamowania, zabrudzone czujniki ABS mogą doprowadzić do tego, że nasz samochód wpadnie w poślizg, a zabrudzone filtry przeciwpyłkowe wpływają często na zdrowie kierowcy – wylicza Łukasz Kopiec, ekspert ProfiAuto.pl. – Niedocenianym, a równie ważnym elementem w tej kwestii są tez wycieraczki. Kiedy są zniszczone i zamiast zbierać wodę z szyby rozmazują ją, to zamiast pomagać utrudniają kierowanie w deszczu.

Sposób na te problemy jest tylko jeden. Regularne odwiedzanie myjni i warsztatów, w których można dokonać przeglądu samochodu. O skali zaniedbania tych problemów w Polsce świadczą wyniki ankiety, jaką przeprowadziło ProfiAuto.pl.

Na pytanie "Jak często myjesz samochód" najczęściej wybieraną odpowiedzią były "raz w tygodniu" (36%) oraz "raz w miesiącu" (28%). Co gorsza, sondaż wykazał, że polscy kierowcy najchętniej myją samochody... przed domem. Przyznaje się do tego aż 60% respondentów zapytanych "Gdzie najczęściej myjesz samochód". Na drugim miejscu znalazły się myjnie bezdotykowe (25%) a dalej automatyczne i ręczne (po 8%).

- Niestety, choć w każdym mieście działają profesjonalne myjnie, a mycie w miejscach do tego nieprzystosowanych jest zakazane prawnie, Polacy wciąż wolą korzystać z płynów zżerających lakier, albo suchej szmatki – narzeka Witold Rogowski.

Brudna szyba jest... piękna
Atrakcją Międzynarodowego Dnia Mycia Samochodów był też pokaz brud-artu, czyli malowania na zabrudzonych szybach aut. Spontaniczne dzieła studentek katowickiej Akademii Sztuk Pięknych miały z jednej strony uświadamiać problem, z drugiej zachęcać do wziącia udziału w konkursie na najpiękniejszą brudną szybę.

- Każdy kierowca może sam wykonać "dzieło" na szybie swojego samochodu i nadesłać je nam poprzez stronę fan page ProfiAuto.pl na Facebooku. Chcemy by nasi fani oceniali i wybierali najciekawsze prace, jednocześnie wymieniając się uwagami na temat wpływu brudu na bezpieczeństwo jazdy – mówi Dorota Paluch z ProfiAuto.pl.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 8 czerwca, a jego zwycięzcy będą mogli odebrać atrakcyjne nagrody 12 czerwca, podczas corocznych targów motoryzacyjnych  "ProfiAuto show" w katowickim Spodku.
Tematy w artykule: mycie samochodu myjnia samochodowa

Podobne wiadomości:

Jak radzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami w samochodzie?

Jak radzić sobie z uciążliwymi zabrudzeniami...

Technika 2014-03-01

Samochodowa kąpiel w lecie

Samochodowa kąpiel w lecie

Aktualności 2013-08-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek? Jak przygotować samochód do jazdy w zimowy poranek?