mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Brytyjczycy też dostaną dopłaty

Brytyjczycy też dostaną dopłaty

Sukces, jakim cieszą się dopłaty do zakupu nowych aut w niektórych europejskich krajach, wraz ze słabymi wynikami sprzedaży na rodzimym rynku zmusił władze brytyjskie do wprowadzenia i u siebie podobnych dopłat. Brytyjscy kierowcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 2 tys. funtów.

Brytyjczycy też dostaną dopłaty
Marzec był kolejnym słabym miesiącem, jeśli chodzi o sprzedaż nowych aut na rynku brytyjskim. Wynik 313.912 aut, jakie wyjechały z salonów sprzedaży, jest aż o 30,5% gorszy niż przed rokiem, zaś po pierwszym kwartale roku zarejestrowano o 29,7% mniej nowych aut niż w analogicznym okresie 2008 roku (480.358 w 2009, 683.349 w 2008). I choć Wlk. Brytania jest wciąż drugim co do wielkości rynkiem na Starym Kontynencie (przed rokiem w marcu była nawet na pierwszym), to jednak patrząc na wyniki sprzedażowe innych największych rynków europejskich, sytuacja może być dla Brytyjczyków niepokojąca.

W Niemczech w marcu sprzedaż wzrosła o 39,9%, a od początku roku już o 17,9%. We Francji w marcu zanotowano sprzedaż wyższą o 8%, zaś w pierwszym kwartale spadki wyniosły tylko 3,9%. Również marzec był niezłym miesiącem dla Włoch, które sprzedały tylko o 0,2% mniej nowych aut niż rok wcześniej.

Wszystkie te trzy państwa jednak łączy jedna niezwykle istotna rzecz. Kierowcy w tych krajach, kupując nowe auta, mogą liczyć na dopłaty rządowe w wysokości kilku tysięcy euro. Dlatego też rząd Wielkiej Brytanii, choć z pewnym opóźnieniem, to jednak również zdecydował się na podjęcie podobnego kroku.

Jak powiedział Alistair Darling, brytyjski minister finansów, premie ekologiczne dla Brytyjczyków wynosić będą 2 tys. funtów (ok. 2.250 euro), jednak tylko w połowie będą opłacane z budżetu państwowego. Drugą część dopłaty mają sfinansować producenci bądź lokalni dealerzy, z których większość już pozytywnie przyjęła ten pomysł. Podobnie jak to jest w innych krajach, dopłata będzie przysługiwać, jeśli jednocześnie zezłomuje się swoje stare auto - w przypadku rynku brytyjskiego minimum dziesięcioletnie.

Rząd Wlk. Brytanii przygotował na dopłaty kwotę w wysokości 300 mln funtów. Ma to wystarczyć na premie ekologiczne do zakupu 300 tys. Program dopłat ruszy od połowy maja i ma potrwać do marca 2010 roku lub do wyczerpania przeznaczonych na ten cel funduszy.

Podobne wiadomości:

Wysoka wartość rezydualna nowej hybrydy Lexusa

Wysoka wartość rezydualna nowej hybrydy...

Aktualności 2013-05-27

Zwolnienia w częstochowskiej Gommie

Zwolnienia w częstochowskiej Gommie

Aktualności 2014-05-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.