mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Brytyjczycy też dostaną dopłaty

Brytyjczycy też dostaną dopłaty

Sukces, jakim cieszą się dopłaty do zakupu nowych aut w niektórych europejskich krajach, wraz ze słabymi wynikami sprzedaży na rodzimym rynku zmusił władze brytyjskie do wprowadzenia i u siebie podobnych dopłat. Brytyjscy kierowcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 2 tys. funtów.

Brytyjczycy też dostaną dopłaty
Marzec był kolejnym słabym miesiącem, jeśli chodzi o sprzedaż nowych aut na rynku brytyjskim. Wynik 313.912 aut, jakie wyjechały z salonów sprzedaży, jest aż o 30,5% gorszy niż przed rokiem, zaś po pierwszym kwartale roku zarejestrowano o 29,7% mniej nowych aut niż w analogicznym okresie 2008 roku (480.358 w 2009, 683.349 w 2008). I choć Wlk. Brytania jest wciąż drugim co do wielkości rynkiem na Starym Kontynencie (przed rokiem w marcu była nawet na pierwszym), to jednak patrząc na wyniki sprzedażowe innych największych rynków europejskich, sytuacja może być dla Brytyjczyków niepokojąca.

W Niemczech w marcu sprzedaż wzrosła o 39,9%, a od początku roku już o 17,9%. We Francji w marcu zanotowano sprzedaż wyższą o 8%, zaś w pierwszym kwartale spadki wyniosły tylko 3,9%. Również marzec był niezłym miesiącem dla Włoch, które sprzedały tylko o 0,2% mniej nowych aut niż rok wcześniej.

Wszystkie te trzy państwa jednak łączy jedna niezwykle istotna rzecz. Kierowcy w tych krajach, kupując nowe auta, mogą liczyć na dopłaty rządowe w wysokości kilku tysięcy euro. Dlatego też rząd Wielkiej Brytanii, choć z pewnym opóźnieniem, to jednak również zdecydował się na podjęcie podobnego kroku.

Jak powiedział Alistair Darling, brytyjski minister finansów, premie ekologiczne dla Brytyjczyków wynosić będą 2 tys. funtów (ok. 2.250 euro), jednak tylko w połowie będą opłacane z budżetu państwowego. Drugą część dopłaty mają sfinansować producenci bądź lokalni dealerzy, z których większość już pozytywnie przyjęła ten pomysł. Podobnie jak to jest w innych krajach, dopłata będzie przysługiwać, jeśli jednocześnie zezłomuje się swoje stare auto - w przypadku rynku brytyjskiego minimum dziesięcioletnie.

Rząd Wlk. Brytanii przygotował na dopłaty kwotę w wysokości 300 mln funtów. Ma to wystarczyć na premie ekologiczne do zakupu 300 tys. Program dopłat ruszy od połowy maja i ma potrwać do marca 2010 roku lub do wyczerpania przeznaczonych na ten cel funduszy.

Podobne wiadomości:

Zwolnienia w częstochowskiej Gommie

Zwolnienia w częstochowskiej Gommie

Aktualności 2014-05-07

Wysoka wartość rezydualna nowej hybrydy Lexusa

Wysoka wartość rezydualna nowej hybrydy...

Aktualności 2013-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando