mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Budowa odcinka Konin-Stryków rozpoczęta

Budowa odcinka Konin-Stryków rozpoczęta

6 września odbyło się rozpoczęcie budowy kolejnego odcinka autostrady A2 Konin-Stryków k. Łodzi. Prace budowlane potrwają 15 miesięcy, a pierwsze samochody pojadą tym odcinkiem trasy z końcem 2005 roku.

W uroczystym rozpoczęciu prac budowlanych i wbiciu pierwszej łopaty w Emilii koło Zgierza wzięli udział premier Marek Belka, minister infrastruktury Krzysztof Opawski i pełnomocnik rządu ds. budowy dróg krajowych i autostrad Dariusz Skowroński. Premier Marek Belka powiedział, że "przechodzimy od słów do czynów i już na dobre rozpoczynamy w Polsce program budowy autostrad.".

Autostrada A2 na odcinku Konin-Stryków zostanie sfinansowana z kilku niezależnych źródeł finansowania. Zasadniczym elementem będą fundusze europejskie – Fundusz Spójności dla odcinków Konin-Koło, Koło-Dąbie, Dąbie-Wartkowice, Wartkowice-Emilia oraz fundusz ISPA dla odcinka Emilia-Stryków. Odcinki od Konina do Emilii zostaną sfinansowane w 85% ze środków Funduszu Spójności, natomiast fundusz ISPA pokryje 75% kosztów budowy odcinka Emilia-Stryków. Pozostałe koszty – w obu przypadkach - zostaną pokryte z pożyczki Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Autostrada A2 stanowi oś tranzytową Polski na kierunku Wschód-Zachód. Trasa przebiegu tej drogi pozwali w przyszłości obsłużyć dwa największe ośrodki handlowe i przemysłowe kraju – Warszawę i Łódź, komunikując te miasta zarówno z partnerami w Berlinie, jak i w Mińsku czy Moskwie.

Komentuj:

~tucholski1@o2.pl 2006-06-06

chciałbym się dowiedzieć kiedy zostanie otwarty odcinek autostrady A2 od Konina do Strykowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd
Nowe, ostrzejsze przepisy zaakceptowane przez rząd
Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało zmianę przepisów dla kierowców, w ramach której zwiększono kary za wykroczenia i przestępstwa popełnione za kółkiem. Rząd zaakceptował już wstępnie te propozycje.