mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Budowlane Volvo FMX

Budowlane Volvo FMX

Na wystawie Bauma w Monachium Volvo Trucks zaprezentowało nowe Volvo FMX. Ten nowy budowlany samochód ciężarowy jest wypełniony innowacjami, zapewniającymi korzyści zarówno przewoźnikom, jak i kierowcom.

Budowlane Volvo FMX
Podczas projektowania nowego Volvo FMX koncentrowano się głównie wokół codziennych warunków pracy kierowcy pojazdu budowlanego. Kabina otrzymała całkowicie nowe wnętrze, zaś liczne innowacje techniczne sprawiają, że praca kierowcy powinna być teraz dużo łatwiejsza i efektywniejsza.

- Znakomitym udogodnieniem, zwłaszcza dla kierowcy pojazdu budowlanego, jest nasz przełomowy Aktywny Układ Kierowniczy Volvo (Volvo Dynamic Steering). Zmniejsza fizyczny wysiłek kierowcy i eliminuje bóle szyi, ramion i pleców. Nawet przy małych prędkościach możliwe jest kierowanie w pełni obciążonym samochodem ciężarowym dosłownie jednym palcem - podkreśla Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

Wśród innych nowych cech możemy znaleźć zawieszenie pneumatyczne, zapewniające zwiększony komfort i zdolność pokonywania przeszkód terenowych w połączeniu z dużym prześwitem. Zawieszenie posiada funkcję automatycznego utrzymywania poziomu jazdy, a z prześwitem o wartości 300 mm,  zapewnia doskonałą zdolność pokonywania przeszkód terenowych. Zawieszenie jest dostępne w pojazdach o konfiguracji osi 4x2, 6x4 i 8x4.

W przypadku nowego Volvo FMX można wybierać spośród 11- i 13-litrowych jednostek napędowych spełniających normę emisji spalin Euro 6. Silnik D13 jest dostępny w wersjach o mocy od 380 do 540 KM, zaś D11 - w wersjach o mocy od 330 do 450 KM. Na rynkach pozaeuropejskich będą dostępne jednostki napędowe zgodnie z normami Euro 3, Euro 4 i Euro 5. W celu spełnienia wymagań Euro 6, silniki zostały wyposażone w niechłodzony układ recyrkulacji spalin EGR. Jego zadaniem jest optymalizacja temperatury spalin i zawartości NOx, wymagana skutecznego działania układu oczyszczania spalin.

Użyta w Volvo FMX skrzynia biegów I-Shift umożliwia sprawne manewrowanie z małą prędkością i obecnie może być stosowana także w połączeniu z przednią osią napędową. Inna nową cechą I-Shift jest wydłużony okres między wymianami oleju (450.000 km).

Kabina nowego Volvo FMX jest wykonana ze stali o dużej wytrzymałości. Wszystkie podzespoły z przodu kabiny zostały przeprojektowane - dużą część z nich przeniesiono na nowe miejsce - w celu zwiększenia odporności nowego Volvo FMX na uszkodzenia w trudnych warunkach użytkowania. Kabina zapewnia obecnie najbezpieczniejsze możliwe środowisko pracy, co zostało potwierdzone w testach przeprowadzonych zgodnie z najbardziej rygorystycznymi na świecie normami bezpieczeństwa.

Niskie położenie kabiny względem podwozia oznacza wygodę wsiadania i wysiadania oraz doskonałą widoczność najbliższego otoczenia pojazdu. W rezultacie, maleje ryzyko uszkodzenia samochodu ciężarowego i wzrasta bezpieczeństwo osób pracujących w jego bliskim sąsiedztwie. Tak samo jak w Volvo FH i FM, klasyczny znak firmowy Volvo został umieszczony wyżej, pod tuż pod przednią szybą.

Wnętrze kabiny nowego Volvo FMX zostało gruntownie przeprojektowane z myślą o zapewnieniu kierowcy komfortowego i ergonomicznego miejsce pracy. W porównaniu z poprzednim modelem, kierowca ma w kabinie do dyspozycji więcej przestrzeni i schowków. Ulepszony został interfejs kierowcy. W koło kierownicy wbudowano przyciski sterujące wieloma funkcjami, takimi jak m.in. tempomat, telefon, system nawigacyjny. Nowy fotel z kolei może być pochylany do przodu o dodatkowe cztery stopnie, zaś jest jego oparcie ma grubość o 10 mm mniejszą niż dotychczas.

Produkcja nowego Volvo FMX z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się we wrześniu 2013 r. Volvo Trucks oferuje również swoim klientom moduł szkoleniowy, specjalnie dostosowany do potrzeb kierowców pojazdów budowlanych.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo ciężarowe Bauma samochody ciężarowe Volvo FMX

Podobne wiadomości:

Volvo C30 Electric: ładuj szybko

auto motor i sport 0000-00-00

Szwedzi ulepszyli technologię w swoim elektrycznym modelu, dzięki temu jego ładowanie trwać będzie zadziwiająco krótko.

Volvo zastrzega nazwę S50

Volvo zastrzega nazwę S50

Aktualności 2017-07-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.