mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Bye, bye Galileo?

Bye, bye Galileo?

Start europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo jest zagrożony. Jak donosi "Financial Times Deutschland" doszło do nieporozumień na linii ośmiu przedsiębiorstw zaangażowanych w prace nad wysłaniem satelitów w przestrzeń kosmiczną i radą ministrów Unii Europejskiej.

Bye, bye Galileo?
Osiem firm zaangażowanych w projekt Galileo otrzymało od włodarzy UE ultimatum, w którym dyplomaci oczekują od nich podpisania zobowiązań do 10. maja br. w sprawie ostatecznej daty uruchomienia całego systemu. UE oczekuje stworzenia planu, który pozwoliłby na start programu Galileo w 2011 roku. Przedsiębiorstwa mają także przejąć część kosztów – około 4 miliardów euro – potrzebnych na wcielenie projektu w życie. W zamian mają otrzymać nieokreślony jeszcze procent dochodów z kosmicznej inwestycji. Konsorcjum firm odrzuciło jednak żądania UE i jeśli postanowią wycofać się z projektu koszty będą musiały być pokryte z podatków.

Europejski system nawigacji satelitarnej Galileo miał być konkurentem dla amerykańskiego systemu GPS. Według projektu na orbitę ziemską miało zostać wysłanych 30 satelitów.

Wszystko o nawigacji satelitarnej - zobacz motoEksperta mojeauto.pl

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Piotr Dulnik nowym prezesem Suzuki Motor Poland
Piotr Dulnik nowym prezesem Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Corporation ogłosiło ważną zmianę w zarządzie polskiej spółki, która jest oficjalnym importerem japońskiej marki nad Wisłą. Od 1 listopada prezesem Suzuki Motor Poland sp. z o.o. jest pierwszy w historii Polak – Piotr Dulnik.