mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > CENTRA - Superplant z Poznania

CENTRA - Superplant z Poznania

Poznański producent akumulatorów CENTRA S.A. uhonorowany został nagrodą jakości Forda Q1. W branży motoryzacyjnej jest to cieszące się szczególnym uznaniem wyróżnienie potwierdzające, że obdarowany zakład należy do ścisłej światowej czołówki.

CENTRA - Superplant z Poznania

Nagroda ta jest nie tylko wyrazem uznania, ale jednocześnie narzędziem pozwalającym podtrzymać dążenie ciągłej poprawy we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstwa. W tym celu, co roku zakład w Poznaniu poddawany będzie dokładnej ocenie potwierdzającej spełnianie wymagań Q1.

Przypomnijmy, współpraca Centry z koncernem Ford rozpoczęła się w 2001 roku od żmudnego procesu kwalifikacji wyrobu, który zakończył się sukcesem. W maju 2002 roku ruszyły pierwsze dostawy polskich akumulatorów do fabryki Forda w Southampton, Wlk. Brytania. Z wysyłanych rocznie 200 tys. sztuk akumulatorów, 70 tys sztuk trafia bezpośrednio na pierwsze wyposażenie do Forda Transita, natomiast pozostałe 130 tys. sztuk do sieci serwisowej na terenie całej Wlk. Brytanii.

Następnym zakładem Forda, do którego Centra dostarcza swoje produkty jest fabryka w Genk w Belgii. Od maja 2003 roku w produkowanych w tej fabryce modelach Mondeo i Transit montowanych jest 420 tys. sztuk akumulatorów Centry.

Przedstawiciele firmy zakładają, że w br. łączna sprzedaż Centry do producentów samochodowych wyniesie 700 tys. akumulatorów, z czego 320 tys. trafi do Forda. Plasuje to Forda na miejscu lidera wśród klientów Centry na rynku OE.

Takie były początki:

A wszystko, zaczęło się w roku 1910, kiedy to z inicjatywy berlińskiego przemysłowca, Polaka z pochodzenia Andrzeja Kaczmarka, otwarto w Berlinie małą fabrykę baterii. Niemal bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości, bo już w styczniu 1919 roku, Andrzej Kaczmarek przeniósł ją do Poznania, gdzie do roku 1925 działała pod nazwą "Pierwsza Poznańska Fabryka Elementów i Bateryj".

Łącznie z przywiezionym z Berlina fachowym personelem, w początkach XX wieku zakład ten zatrudniał 40 pracowników. Cały proces produkcyjny odbywał się ręcznie, a opuszczające fabrykę baterie i ogniwa nosiły nazwę "Ratuszowa". Od 1 czerwca 1925 roku na rynku pojawiły się poraz pierwszy wyroby pod marką CENTRA. Tę datę przyjmuje się za moment powstania CENTRY. Warto przy tej okazji odnotować genezę samej nazwy. Otóż - takie wysuwa się domniemanie - ponieważ przy produkcji baterii decydującą rolę, jeśli chodzi o wysoką jakość towaru, stanowi idealnie centryczne ustawienie pręta węglowego w kubku cynkowym, ten moment zaważył na wybraniu nazwy artykułu.

Inna ważna data w historii firmy to 1 lipca 1993r, kiedy to Zjednoczone Zakłady Elektrochemiczne CENTRA przekształcono w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa - CENTRA S.A. w Poznaniu. Z końcem września 1994 roku nastąpiło podpisanie kontraktu na sprzedaż 75% jej akcji Zachodnioeuropejskiemu Zgrupowaniu Producentów Akumulatorów (CEAC), z siedzibą w Paryżu.

W maju rok później firmę CEAC razem z firmą CENTRA S.A. kupił amerykański koncern EXIDE Corporation - największy producent akumulatorów na świecie (20% rynku światowego, 40% rynku europejskiego). EXIDE wytwarza ponad 50 milionów akumulatorów rocznie.

Dzisiaj:

W tej chwili Amerykanie posiadają 98% akcji poznańskiej firmy, która dzięki temu uzyskała dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz metod zarządzania przedsiębiorstwem i potrafiła ten fakt w pełni wykorzystać. Dzięki dużym nakładom inwestycyjnym w ciągu ostatnich 4 lat CENTRA S.A. zwiększyła produkcję o około 80%. Już teraz CENTRA S.A. jest największym producentem akumulatorów samochodowych w Europie Środkowo - Wschodniej. Za kilka lat będzie tzw. Superplantem, tj. producentem liczącym się w całej Europie i na świecie.


Podobne wiadomości:

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe - podpisano umowę

Droga S5 Wronczyn-Kościan Południe -...

Polskie drogi 2016-04-14

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando