mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Car of the Year - cz.9

Car of the Year - cz.9

Dopiero Volkswagen Golf trzeciej generacji w 1992 roku, a więc po dwudziestu latach od pojawienia się na rynku tego modelu, został laureatem nagrody.

Car of the Year - cz.9

Zwycięzca w 1982 roku Renault 9 nie był pierwszym nowoczesnym, kompaktowym modelem marki Renault. Jednak ten czterodrzwiowy sedan cieszył się większą popularnością niż Renault 14. Nawet weteran wśród silników - OHV z bocznym wałem rozrządu, nie wpłynął negatywnie na ocenę Jury oraz późniejszy sukces komercyjny modelu. Głównymi zaletami były funkcjonalność, komfort oraz dobre zachowanie się auta podczas jazdy, zaś 5-biegowa skrzynia biegów była czymś niezwykłym w dostępnych wówczas modelach. W głosowaniu R9 zdobyło 335 punktów i wyprzedziło Opla Asconę (304 pkt) oraz VW Polo (252 pkt).

Najlepiej sprzedający się od czasu wprowadzenia w latach 70-tych Volkswagen Golf sprawił, iż segment samochodów kompaktowych stał się najważniejszym w Europie. Jury Car of the Year nagrodziło tylko trzecią generację tego modelu w 1992 roku. Auto doceniona m.in. za dojrzałość, bardzo wysoką jakość wykonania oraz przyjemność prowadzenia, szczególnie mocnej wersji GTI 2.0. Wbrew ogólny tendecjom zmierzającym w kierunku redukcji pojemności silnika, Volkswagen oferował także imponującą wersję 2.8 V6 o mocy 175 KM. Golf zdobył 276 punktów i wyprzedził Opla Astrę z 231 punktami oraz Citroena ZX z 213 punktami.

Przed dwoma laty w 2002 roku tytułem Car of the Year szczycił się Peugeot 307. Z 286 punktami wyprzedził w głosowaniu Renault Lagunę (244 pkt) oraz Fiata Stilo (243 pkt). Peugeot 307 stworzył nową generację hatchbacków. Urokliwy wygląd podobny do modelu 206 stanowił kombinację jakości wykonania z przytulnym wnętrzem. Wewnątrz auto oferowało dużą funkcjonalność, przestrzenność, wszechstronność z przesuwanymi tylnymi siedzeniami. W porównaniu do poprzednich modeli wysoki komfort jazdy gwarantowało zawieszenie, niski poziom hałasu oraz wzmocnione hamulce. Silnik 2.0 HDI był jednym z największych w segmencie.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.