mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Celują w 2 tysiące hybryd

Celują w 2 tysiące hybryd

Toyota - niekwestionowany lider w segmencie samochodów hybrydowych - również i w Polsce powoli zwiększa sprzedaż modeli z napędem benzynowo-elektrycznym. W tym roku planowane jest przekroczenie po raz pierwszy w historii granicy 2 tys. egzemplarzy.

Celują w 2 tysiące hybryd
Cztery lata temu Toyota sprzedawała w Polsce zaledwie 150-200 hybryd rocznie, w 2013 roku liczba ta sięgnęła już 1,6 tysiąca, a ten rok może przynieść sprzedaż ponad 2 tysięcy egzemplarzy. I choć nie jest to wynik porównywalny z tym, co Toyota sprzedaje na Zachodzie, to jednak tendencja ta pokazuje, że również w Polsce powoli przekonywujemy się do samochodów z napędem alternatywnym. Spory udział w tegorocznym wzroście ma zapewne również spadek cen tego typu modeli oraz coraz szerszej gamy modeli hybrydowych. To już nie tylko Prius, ale również Auris, w tym także w nadwoziu kombi, oraz Yaris.

– Auta hybrydowe cieszą się rosnącą popularnością i uważamy, że jest to trend stały – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Robert Mularczyk z Toyota Motor Poland. – Na świecie jeździ dziś już ponad 6 milionów tego typu aut, jednak ostatni milion znalazł swoich nabywców zaledwie w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy.

Toyota odnotowała wzrost sprzedaży aut hybrydowych, gdy ich cena zbliżyła się do cen modeli z silnikami wysokoprężnymi. Natomiast różnica w cenie między modelami z silnikiem benzynowym i hybrydowym wynosi już tylko kilka tysięcy złotych.

– Trzeba pamiętać, że auta hybrydowe są od modeli konwencjonalnych tańsze w eksploatacji – mówi Robert Mularczyk. – Hybryda nie tylko zużywa mniej paliwa, ale ze względu na konstrukcję techniczną wymaga mniejszych inwestycji podczas serwisowania.

Właściciel auta z napędem hybrydowym może liczyć na oszczędności między innymi przy wymianie tarcz i klocków hamulcowych. W hybrydzie hamowanie odbywa się częściowo przy udziale generatora, mniejszemu zużyciu podlegają więc elementy układu hamulcowego. Przy przebiegu 100 tys. km konwencjonalne auto wymaga dwukrotnej wymiany tarcz i trzykrotnej klocków, w samochodzie hybrydowym – odpowiednio jednorazowej i dwukrotnej.

Tego typu modele nie mają też sprzęgła, którego wymiana w zwykłym samochodzie jest konieczna po przejechaniu około 100 tys. km, ani alternatora i rozrusznika. Argumentem przemawiającym za kupnem auta hybrydowego jest również fakt, że samochody te mniej tracą na wartości. Po kilku latach można je więc sprzedać po wciąż atrakcyjnej cenie.

– Zależy nam, aby auta hybrydowe były w Polsce coraz popularniejsze i częściej pojawiały się na naszych ulicach – tłumaczy Mularczyk. – Dla Toyoty jest to coraz istotniejszy segment, chociaż modele te nie stanowią na razie dla nas głównej sprzedaży.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Toyota Yaris
Toyota Yaris
Cena podstawowa już od: 42 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr.
Toyota Prius
Toyota Prius
Cena podstawowa już od: 119 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Toyota Auris
Toyota Auris
Cena podstawowa już od: 66 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.

Podobne wiadomości:

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Francja dopłaci do zakupu nowych aut

Finanse i prawo 2017-09-18

Komentuj:

~gośćgośćgość 2014-08-28

najpopularniejsze toyoty są jeśli chodzi o hybrydy; już automatycznie kojarzą się z najlepszymi hybrydami, w sumie to tak jest, a przynajmniej moje auris jest najlepszą hybrydą:D

~telimena 2014-08-25

jeżdżę od niedawna Yariską w hybrydzie i po tym jak przesiadłam się ze zwykłego benzyniaka do tego auta widzę dużą różnicę chociażby w komforcie jazdy jak też po tym, że ilość tankowań w miesiącu znacznie się zmniejszyła. te auta na prawde mało palą

~Celona 2014-08-25

Jak tylko gdzieś ktoś coś pisze o hybrydach, od razu pojawia się "toyota". Mam wrażenie,że zdominowali rynek całkowicie :) Fajny jest nowy hybrydowy yaris - faktycznie idealnie skrojony pod jazdę miejską.

~werka 2014-08-25

a jakie są koszty eksploatacji hybrydy? niedlugo kupuje nowe auto i myslalam nad hybrydowa yaris.

Wieszal 2014-08-20

Toyota ogólnie ma auta mało awaryjne i wiedząc, że dba o prestiż firmy nie wypuści hybryd w gorszej jakości, jednak hybrydy to stosunkowo nowe rozwiązanie technologiczne i z czasem mogą pojawić się problemy. Jednak to raczej mało prawdopodobne, ale nie możemy takiej ewentualnoci wykluczć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.