mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Cena benzyny Pb95 w 2008 r. wzrosła o 2%

Cena benzyny Pb95 w 2008 r. wzrosła o 2%

W 2008 roku konsumpcja paliw na polskim rynku utrzymała się na poziomie zbliżonym do roku 2007. O 9% wzrosła natomiast produkcja krajowa. Średnia cena benzyny Pb95 wzrosła o 2% w stosunku do 2007 r., zaś oleju napędowego o 13%.

Cena benzyny Pb95 w 2008 r. wzrosła o 2%
Z raportu podsumowującego rynek paliw w 2008 r., przygotowanego przez Polską Organizację Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że sytuacja na rynku paliw w 2008 r. była stabilna. Zużycie oleju napędowego (ON) utrzymało trend wzrostowy i przekroczyło o 4% poziom z 2007 r. (wzrost o 560 tys. m3). Jednocześnie odnotowano spadek konsumpcji benzyn silnikowych o 5% i o 3% gazu płynnego (LPG). Import i nabycie czterech głównych gatunków paliw (benzyn silnikowych, oleju napędowego, gazu płynnego i lekkiego oleju opałowego (LOO)) od producentów i dystrybutorów w obrębie Unii Europejskiej zmalały o 6% do poziomu 9,4 mln m3. Stanowiło to 38% konsumpcji krajowej (odpowiednio 40% w 2007 r.).
 
Łączna konsumpcja paliw utrzymała się na podobnym poziomie jak w 2007 roku. Zaopatrzenie rynku krajowego zostało zrealizowane dzięki zwiększonej produkcji krajowej benzyn, oleju napędowego i gazu płynnego LPG. Produkcja krajowa rosła o 9%, spadł import paliw – powiedział Krzysztof Romaniuk, Dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

W 2008 r. rynek detaliczny obsługiwało około 6,8 tys. stacji paliw, z czego połowę stanowiły podmioty niezależne. Krajowe koncerny naftowe zreorganizowały własne sieci stacji w związku z wygasającymi umowami patronackimi. Do 1.223 wzrosła liczba stacji koncernów zagranicznych operujących na rynku polskim (wzrost o 98). Przyspieszeniu uległ rozwój stacji przymarketowych (wzrost liczby stacji o 18 do 123).

Średnia cena detaliczna najpopularniejszej na polskim rynku benzyny EU 95 wzrosła jedynie o 2% w stosunku do 2007 r. Jednocześnie o 13% wzrosła średnia cena detaliczna oleju napędowego. Na poziom cen detalicznych w największym stopniu wpływały zmiany notowań paliw na giełdach międzynarodowych i kurs złotego w stosunku do dolara amerykańskiego. W I półroczu 2008 r. mocny złoty łagodził wzrosty cen krajowych. Jego osłabienie w II połowie roku powodowało, iż spadki cen w Polsce nie były tak duże, jak wynikałoby to z obniżki notowań na rynkach światowych.

Perspektywy rozwoju rynku
Regulacje dotyczące zapasów obowiązkowych paliw oraz biopaliw, brak programu wsparcia dla biopaliw, niedostateczny rozwój infrastruktury paliwowej to główne bariery rozwoju konkurencyjnego rynku paliw. Należy dodać do tego niejednoznaczne przepisy podatkowe i skomplikowane procedury celno-podatkowe. Utrudnieniem jest też wyeliminowanie konkurencyjnych źródeł dostaw paliw na polski rynek z Czech i Litwy – powiedział Jacek Wróblewski, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Od 1 stycznia 2008 r. istnieje obowiązek wprowadzenia biokomponentów na krajowy rynek paliwowy. Narodowy Cel Wskaźnikowy, określający minimalny udział biokomponentów w paliwach i biopaliwach, wynosił w minionym roku 3,45%. Nasze wstępne szacunki pokazują, że w zeszłym roku Narodowy Cel Wzkaźnikowy został osiągnięty. Szacujemy, że w roku 2008 firmy zrzeszone w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, zaopatrujące rynek benzyn silnikowych w 99% i rynek oleju napędowego w 95%, wprowadziły na rynek około 670 tys. m3 biokomponentów. – dodał Jacek Wróblewski.
Tematy w artykule: paliwa

Podobne wiadomości:

Paliwo najtańsze od lat!

Paliwo najtańsze od lat!

Aktualności 2016-02-02

Ceny paliw - będzie poniżej 4 zł?

Ceny paliw - będzie poniżej 4 zł?

Aktualności 2015-12-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.