mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Cena najważniejsza

Cena najważniejsza

Najważniejszym kryterium, którym kierowali się Polacy dokonując w ubiegłym roku zakupu samochodu, była cena auta (45%). Z kolei dla respondentów dopiero planujących zakup samochodu w 2009 r. najistotniejsza jest jego marka (42% wskazań).

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie samochodu jest dla Polaków w dalszym ciągu jego cena. Niemal połowa badanych (45%) stwierdziła, że dobra, odpowiednia cena zdecydowała o tym, że wybrali daną markę kupowanego pojazdu. Aspekt cenowy był relatywnie ważniejszy dla osób najmłodszych, w wieku 18 - 29 lat. Stosunkowo mniejsze znaczenie przypisywały cenie osoby posiadające wyższe wykształcenie oraz specjaliści i osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Na drugim miejscu, wśród najczęściej wymienianych powodów wyboru danego samochodu, znalazła się ekonomiczność, którą wskazała jedna trzecia badanych (33%). Niskie koszty utrzymania i eksploatacji samochodu są istotnie częściej wymieniane przez osoby, które informacje na temat samochodów i motoryzacji czerpią od specjalistów: dealerów i mechaników samochodowych.

Kolejne miejsca wśród najczęściej wymienianych powodów zakupu określonego samochodu zajmują: okazyjność zakupu - 29%, prestiż marki i zaufanie do niej – 28%, dobra opinia o marce usłyszana od znajomych lub w reklamie – 25% oraz niezawodność auta – 23%. Relatywnie najrzadziej wymienianymi kryteriami wyboru auta w 2008 roku były:  ekologiczność - 5%, serwis – 5% oraz nowość modelu danej marki – 1%.

Dane dotyczące intencji zakupu samochodu w 2009 r. pokazują, że kryteria związane z  prestiżem marki – 42% wskazań i wcześniejszymi doświadczeniami z marką – 30% wskazań liczą się dla Polaków bardziej w fazie planowania, niż podczas realnego zakupu. Gdy planujemy zakup samochodu, jego cena jest ważna dla zdecydowanie mniejszej grupy badanych (31%), co zmienia się diametralnie już przy realnym zakupie.
Tematy w artykule: auta nowe

Podobne wiadomości:

Sprzedaż nowych wzrośnie o 12-13 proc.

Sprzedaż nowych wzrośnie o 12-13 proc.

Aktualności 2014-09-08

Najpopularniejsze auta z salonu - porównujemy ceny

Najpopularniejsze auta z salonu - porównujemy...

Aktualności 2013-10-21

Komentuj:

~tola 2009-03-18

"Z kolei dla respondentów dopiero planujących zakup samochodu w 2009 r. najistotniejsza jest jego marka (42% wskazań)". Była jakaś rewolucja? Ja nie zauważyłam.A cóż to za badania respondentów, które pokazują rewolucyjną zmianę kryteriów w ciągu zaledwie 3 miesięcy roku 2009? Autor - wstydź się!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Skoda Kodiaq – 5 gwiazdek w teście Euro NCAP
Największy SUV czeskiego producenta został niedawno rozbity przez organizację Euro NCAP. Model Kodiaq został nagrodzony maksymalną notą pięciu gwiazdek. To już siódmy model Skody, który otrzymał taką ocenę.