mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Cena najważniejsza

Cena najważniejsza

Najważniejszym kryterium, którym kierowali się Polacy dokonując w ubiegłym roku zakupu samochodu, była cena auta (45%). Z kolei dla respondentów dopiero planujących zakup samochodu w 2009 r. najistotniejsza jest jego marka (42% wskazań).

Najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie samochodu jest dla Polaków w dalszym ciągu jego cena. Niemal połowa badanych (45%) stwierdziła, że dobra, odpowiednia cena zdecydowała o tym, że wybrali daną markę kupowanego pojazdu. Aspekt cenowy był relatywnie ważniejszy dla osób najmłodszych, w wieku 18 - 29 lat. Stosunkowo mniejsze znaczenie przypisywały cenie osoby posiadające wyższe wykształcenie oraz specjaliści i osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Na drugim miejscu, wśród najczęściej wymienianych powodów wyboru danego samochodu, znalazła się ekonomiczność, którą wskazała jedna trzecia badanych (33%). Niskie koszty utrzymania i eksploatacji samochodu są istotnie częściej wymieniane przez osoby, które informacje na temat samochodów i motoryzacji czerpią od specjalistów: dealerów i mechaników samochodowych.

Kolejne miejsca wśród najczęściej wymienianych powodów zakupu określonego samochodu zajmują: okazyjność zakupu - 29%, prestiż marki i zaufanie do niej – 28%, dobra opinia o marce usłyszana od znajomych lub w reklamie – 25% oraz niezawodność auta – 23%. Relatywnie najrzadziej wymienianymi kryteriami wyboru auta w 2008 roku były:  ekologiczność - 5%, serwis – 5% oraz nowość modelu danej marki – 1%.

Dane dotyczące intencji zakupu samochodu w 2009 r. pokazują, że kryteria związane z  prestiżem marki – 42% wskazań i wcześniejszymi doświadczeniami z marką – 30% wskazań liczą się dla Polaków bardziej w fazie planowania, niż podczas realnego zakupu. Gdy planujemy zakup samochodu, jego cena jest ważna dla zdecydowanie mniejszej grupy badanych (31%), co zmienia się diametralnie już przy realnym zakupie.
Tematy w artykule: auta nowe

Podobne wiadomości:

Najpopularniejsze auta z salonu - porównujemy ceny

Najpopularniejsze auta z salonu - porównujemy...

Aktualności 2013-10-21

Polacy zmieniają auta częściej niż Niemcy

Polacy zmieniają auta częściej niż Niemcy

Aktualności 2013-05-22

Komentuj:

~tola 2009-03-18

"Z kolei dla respondentów dopiero planujących zakup samochodu w 2009 r. najistotniejsza jest jego marka (42% wskazań)". Była jakaś rewolucja? Ja nie zauważyłam.A cóż to za badania respondentów, które pokazują rewolucyjną zmianę kryteriów w ciągu zaledwie 3 miesięcy roku 2009? Autor - wstydź się!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.