mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Centra świętuje 100 lat

Centra świętuje 100 lat

Firma Exide Technologies SA świętuje 100tną rocznicę marki CENTRA na polskim rynku. Poznańska firma jest liderem rynku akumulatorów w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. A wszystko, zaczęło się w roku 1910...

Centra świętuje 100 lat

... kiedy to z inicjatywy berlińskiego przemysłowca, Polaka z pochodzenia Andrzeja Kaczmarka, otwarto w Berlinie małą fabrykę baterii. Niemal bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości, bo już w styczniu 1919 roku, Andrzej Kaczmarek przeniósł ją do Poznania, gdzie do roku 1925 działała pod nazwą "Pierwsza Poznańska Fabryka Elementów i Bateryj".
Łącznie z przywiezionym z Berlina fachowym personelem, w początkach XX wieku zakład ten zatrudniał 40 pracowników. Cały proces produkcyjny odbywał się ręcznie, a opuszczające fabrykę baterie i ogniwa nosiły nazwę "Ratuszowa". Od 1 czerwca 1925 roku na rynku pojawiły się poraz pierwszy wyroby pod marką CENTRA. Tę datę przyjmuje się za moment powstania CENTRY. Warto przy tej okazji odnotować genezę samej nazwy. Otóż - takie wysuwa się domniemanie - ponieważ przy produkcji baterii decydującą rolę, jeśli chodzi o wysoką jakość towaru, stanowi idealnie centryczne ustawienie pręta węglowego w kubku cynkowym, ten moment zaważył na wybraniu nazwy artykułu.

Inna ważna data w historii firmy to 1 lipca 1993r, kiedy to Zjednoczone Zakłady Elektrochemiczne CENTRA przekształcono w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa - CENTRA S.A. w Poznaniu. Z końcem września 1994 roku nastąpiło podpisanie kontraktu na sprzedaż 75% jej akcji Zachodnioeuropejskiemu Zgrupowaniu Producentów Akumulatorów (CEAC), z siedzibą w Paryżu.
W maju rok później firmę CEAC razem z firmą CENTRA S.A. kupił amerykański koncern EXIDE Corporation - największy producent akumulatorów na świecie (20% rynku światowego, 40% rynku europejskiego). EXIDE wytwarza ponad 50 milionów akumulatorów rocznie.

W tej chwili Amerykanie posiadają 98% akcji poznańskiej firmy, która dzięki temu uzyskała dostęp do najnowocześniejszych technologii oraz metod zarządzania przedsiębiorstwem i potrafiła ten fakt w pełni wykorzystać. Już teraz CENTRA S.A. jest największym producentem akumulatorów samochodowych w Europie Środkowo - Wschodniej.


Podobne wiadomości:

Zadbaj o akumulator także latem

Zadbaj o akumulator także latem

Serwis auta 2016-05-12

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

S5 Poznań-Wrocław - podpisano ostatnią umowę

Polskie drogi 2016-05-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.