mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach

Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach

Yamazaki Mazak, największy światowy producent obrabiarek skrawających do metalu, buduje w Katowicach Centrum Technologiczne. Na Katowice wybór padł nieprzypadkowo. Yamazaki Mazak w chwili otwarcia w 2004 roku swego oddziału w Polsce wybrał Katowice, biorąc pod uwagę rozmieszczenie polskiego przemysłu, możliwości komunikacyjne oraz dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Dziś w Katowicach przy ulicy Sobieskiego mieszczą się biura Yamazaki Mazak Central Europe Oddział w Polsce. W chwili obecnej oddział zatrudnia 21 osób, w działach handlowym, technologicznym i serwisowym.

Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach
Centrum Technologiczne, które kierownictwo Yamazaki Mazak Corporation zdecydowało ulokować w Katowicach, stanie się nie tylko ośrodkiem dystrybucji i serwisu obrabiarek CNC produkcji Yamazaki Mazak, ale przede wszystkim miejscem wdrażania najnowszych technologii obróbki metalu oraz podnoszenia kwalifikacji dla polskich specjalistów w tej dziedzinie. Działalność Centrum koncentrować się będzie na wsparciu technicznym i technologicznym dla użytkowników obrabiarek, serwisie produktów Yamazaki Mazak oraz organizowaniu kursów szkoleniowych dla ich nabywców i użytkowników.

W tym sensie znaczenie Centrum Technologicznego Mazak dalece będzie wykraczać poza sam fakt zatrudnienia kilkudziesięciu osób, gdyż swym działaniem będzie wspierać polski przemysł, poczynając od największych użytkowników obrabiarek, między innymi w przemyśle lotniczym, samochodowym i maszynowym, a kończąc na setkach małych poddostawców, produkujących komponenty dla wszystkich branż przemysłu. - Bardzo zależało nam na inwestycji Yamazaki Mazak gdyż jest to firma z branży zaawansowanych technologii. Liczymy również, że inwestycja tej firmy przyciągnie inne japońskie firmy do Katowic – mówi Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.
Nowy budynek powstaje przy Drogowej Trasie Średnicowej przy granicy Katowic z Chorzowem, naprzeciw hipermarketu Auchan. Budynek będzie składał się z dwukondygnacyjnej części biurowej o powierzchni ok. 400m2 oraz części wystawienniczej, ok.500m2.

Generalnym wykonawcą obiektu jest japońska firma Takenaka Europe, która realizuje budowy niemal wszystkich przemysłowych inwestorów japońskich w Europie. Podwykonawcami są lokalne firmy budowlane ze Śląska.

Budowa Centrum Technologicznego została rozpoczęta 1 marca br. W dniu 10 czerwca na konstrukcji budynku zostanie zawieszona wiecha, a oddanie budynku do użytku jest planowane na grudzień br. Otwarcie Centrum Technologicznego łączy się z powołaniem samodzielnej spółki Yamazaki Mazak Polska. Projekt wspierała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Firma Yamazaki Mazak została założona w roku 1919 w japońskim mieście Nagoya przez pana Saddakichi Yamazaki, jako lokalny producent maszyn tkackich. Stosunkowo szybko rozwinięto działalność i rozpoczęto produkcję maszyn do obróbki drewna i metalu. Po drugiej wojnie światowej firmę podniesiono z gruzów, a w latach 60-tych ubiegłego wieku Yamazaki Mazak wkroczył na arenę międzynarodową, rozpoczynając eksport swoich produktów do Stanów Zjednoczonych. Obecnie Yamazaki Mazak Corporation w swoich 9 zakładach produkcyjnych (5 fabryk w Japonii i po jednej w Singapurze, Chinach, USA i Wielkiej Brytanii) zatrudnia około 7 tysięcy pracowników, z czego około 900 w Europie. Poza zakładami produkcyjnymi koncern otwiera we wszystkich krajach, gdzie użytkowane są obrabiarki Mazak, obiekty dystrybucji i wsparcia technicznego, zwane centrami technologicznymi (większe obiekty, posiadające część wystawienniczo- wdrożeniową) lub centrami technicznymi (mniejsze obiekty bez hali wystawowej). Pomimo wzrostu do rozmiarów światowego giganta, firma nadal pozostaje wyłączną własnością rodziny Yamazaki.

Yamazaki Mazak jest oficjalnym dostawcą dla zespołu Formuły 1 Vodafone McLaren Mercedes, dostarczając obrabiarki, na których produkowane są bolidy tego zespołu.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.