mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach

Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach

Yamazaki Mazak, największy światowy producent obrabiarek skrawających do metalu, buduje w Katowicach Centrum Technologiczne. Na Katowice wybór padł nieprzypadkowo. Yamazaki Mazak w chwili otwarcia w 2004 roku swego oddziału w Polsce wybrał Katowice, biorąc pod uwagę rozmieszczenie polskiego przemysłu, możliwości komunikacyjne oraz dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Dziś w Katowicach przy ulicy Sobieskiego mieszczą się biura Yamazaki Mazak Central Europe Oddział w Polsce. W chwili obecnej oddział zatrudnia 21 osób, w działach handlowym, technologicznym i serwisowym.

Centrum Technologiczne Yamazaki Mazak w Katowicach
Centrum Technologiczne, które kierownictwo Yamazaki Mazak Corporation zdecydowało ulokować w Katowicach, stanie się nie tylko ośrodkiem dystrybucji i serwisu obrabiarek CNC produkcji Yamazaki Mazak, ale przede wszystkim miejscem wdrażania najnowszych technologii obróbki metalu oraz podnoszenia kwalifikacji dla polskich specjalistów w tej dziedzinie. Działalność Centrum koncentrować się będzie na wsparciu technicznym i technologicznym dla użytkowników obrabiarek, serwisie produktów Yamazaki Mazak oraz organizowaniu kursów szkoleniowych dla ich nabywców i użytkowników.

W tym sensie znaczenie Centrum Technologicznego Mazak dalece będzie wykraczać poza sam fakt zatrudnienia kilkudziesięciu osób, gdyż swym działaniem będzie wspierać polski przemysł, poczynając od największych użytkowników obrabiarek, między innymi w przemyśle lotniczym, samochodowym i maszynowym, a kończąc na setkach małych poddostawców, produkujących komponenty dla wszystkich branż przemysłu. - Bardzo zależało nam na inwestycji Yamazaki Mazak gdyż jest to firma z branży zaawansowanych technologii. Liczymy również, że inwestycja tej firmy przyciągnie inne japońskie firmy do Katowic – mówi Piotr Uszok, Prezydent Miasta Katowice.
Nowy budynek powstaje przy Drogowej Trasie Średnicowej przy granicy Katowic z Chorzowem, naprzeciw hipermarketu Auchan. Budynek będzie składał się z dwukondygnacyjnej części biurowej o powierzchni ok. 400m2 oraz części wystawienniczej, ok.500m2.

Generalnym wykonawcą obiektu jest japońska firma Takenaka Europe, która realizuje budowy niemal wszystkich przemysłowych inwestorów japońskich w Europie. Podwykonawcami są lokalne firmy budowlane ze Śląska.

Budowa Centrum Technologicznego została rozpoczęta 1 marca br. W dniu 10 czerwca na konstrukcji budynku zostanie zawieszona wiecha, a oddanie budynku do użytku jest planowane na grudzień br. Otwarcie Centrum Technologicznego łączy się z powołaniem samodzielnej spółki Yamazaki Mazak Polska. Projekt wspierała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Firma Yamazaki Mazak została założona w roku 1919 w japońskim mieście Nagoya przez pana Saddakichi Yamazaki, jako lokalny producent maszyn tkackich. Stosunkowo szybko rozwinięto działalność i rozpoczęto produkcję maszyn do obróbki drewna i metalu. Po drugiej wojnie światowej firmę podniesiono z gruzów, a w latach 60-tych ubiegłego wieku Yamazaki Mazak wkroczył na arenę międzynarodową, rozpoczynając eksport swoich produktów do Stanów Zjednoczonych. Obecnie Yamazaki Mazak Corporation w swoich 9 zakładach produkcyjnych (5 fabryk w Japonii i po jednej w Singapurze, Chinach, USA i Wielkiej Brytanii) zatrudnia około 7 tysięcy pracowników, z czego około 900 w Europie. Poza zakładami produkcyjnymi koncern otwiera we wszystkich krajach, gdzie użytkowane są obrabiarki Mazak, obiekty dystrybucji i wsparcia technicznego, zwane centrami technologicznymi (większe obiekty, posiadające część wystawienniczo- wdrożeniową) lub centrami technicznymi (mniejsze obiekty bez hali wystawowej). Pomimo wzrostu do rozmiarów światowego giganta, firma nadal pozostaje wyłączną własnością rodziny Yamazaki.

Yamazaki Mazak jest oficjalnym dostawcą dla zespołu Formuły 1 Vodafone McLaren Mercedes, dostarczając obrabiarki, na których produkowane są bolidy tego zespołu.

Podobne wiadomości:

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Kolejna fabryka części samochodowych w Polsce

Aktualności 2017-10-26

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę motoryzacyjną w Polsce

Kryzys na Wschodzie wpływa na branżę...

Aktualności 2015-05-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.