mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ceny nowych aut w Polsce wzrosły o 6,8%

Ceny nowych aut w Polsce wzrosły o 6,8%

Średnie ceny detaliczne nowych samochodów w Polsce wzrosły o 6,8% w okresie od czerwca 2003 do czerwca 2004 roku.

Indeks Cen Nowych Samochodów opracowany przez PricewaterhouseCoopers i Eurocarprice.com pokazuje, że średnie ceny detaliczne (tj. ceny producentów wraz z podatkami) samochodów w Polsce w ubiegłym miesiącu były o 17% niższe od średnich cen w Europie Zachodniej oraz o 15% niższe od średnich cen w strefie euro.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy średnie ceny detaliczne samochodów w Europie Zachodniej wzrosły o 4,6%. Największy wzrost cen nastąpił w Danii i wyniósł 7,9%. Tendencję spadkową odnotowano na Węgrzech, gdzie ceny zmalały o 1,8 %. Średnie ceny detaliczne nowych samochodów w Europie rosły szybciej w okresie ostatnich 12 miesięcy do 30 czerwca 2004 roku niż przez poprzednie 12 miesięcy do 30 czerwca 2003 roku.

Jeśli chodzi o ceny netto (bez podatków) były one w Polsce niższe o 18% od średnich cen w Europie Zachodniej oraz o 16% od średnich cen w strefie euro. Ceny netto w całej Europie Zachodniej wzrosły o 1,9% w okresie 12 miesięcy do czerwca 2004 roku. Cena netto jest ważnym czynnikiem rozważanym przy ewentualnych transakcjach transgranicznych, jako że podatek należny jest płacony w kraju użytkowania, niezależnie od miejsca zakupu pojazdu.

Według Davida Greena z grupy motoryzacyjnej PwC w Polsce "Istnieje coraz więcej dowodów na to, że ceny netto samochodów ulegają harmonizacji w obrębie strefy euro. Niestety, znacznie różniące się narodowe systemy podatkowe w dalszym ciągu powstrzymują zrównanie się cen detalicznych. Poza strefą euro wahania kursów walutowych uniemożliwiają jakąkolwiek harmonizację cen, czy to na poziomie przed opodatkowaniem, czy też już z uwzględnieniem podatków. W Polsce wzrasta niepokój wśród koncernów samochodowych. W szczególności zachodzi obawa, że znaczące transakcje zakupu samochodów, jakich dokonują firmy leasingowe będą się odbywać w krajach o najniższych cenach. Jeśli powyższy trend jak również zakupy samochodów przez Niemców u polskich dealerów będą kontynuowane, to koncerny motoryzacyjne będą zwiększały presję na harmonizację cen samochodów."

Spośród najbardziej popularnych segmentów w ostatnich 12 miesiącach największy wzrost cen netto odnotowano w klasie niższej średniej - 9,6%, w klasie luksusowych samochodów - 8,4%, w klasie wyższej średniej 5,2%, w klasie małych samochodów - 4%, a w sportowych coupe 1,7%.


Podobne wiadomości:

Sprzedaż diesli w Europie spada

Sprzedaż diesli w Europie spada

Aktualności 2016-05-30

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Polacy kupili rekordową liczbę nowych aut

Aktualności 2017-07-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!