mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ceny paliw w Europie. Gdzie warto tankować?

Ceny paliw w Europie. Gdzie warto tankować?

Jak co roku zbliżające się Święta Wielkanocne spowodują wzmożony ruch na drogach całej Europy. W związku tym niemiecki automobilklub ADAC postanowił zweryfikować, jak kształtują się średnie ceny paliw w różnych krajach Starego Kontynentu. Z raportu wynika między innymi, że ceny surowców w Polsce w porównaniu z innymi państwami, nie są aż tak wrogie kierowcom.

Ceny paliw w Europie. Gdzie warto tankować?
Zdaniem analityków śledzących sytuację na rynku paliw, w najbliższych tygodniach nie ma szans na to, by ceny w handlu detalicznym, a więc wartości, które odzwierciedlają pylony na stacjach benzynowych, uległy spadkom. Mają na ta dwa istotne czynniki. Pierwszy to przedłużający się konflikt zbrojny w Libii. Jak podkreślają eksperci portalu e-petrol.pl, zajmującego się analizą rynku paliwowego w Polsce i na świecie, jeszcze kilka dni temu istniała szansa na pewną odwilż cenową. Jednak niezaakceptowanie przez stronę rebeliancką, przeciwną reżimowi Muammara Kadafiego, planu pokojowego stworzonego przez Unię Afrykańską dla tego kraju, raczej przekreśla szanse na to, by tzw. "bańka spekulacyjna" przestała rosnąć. "Założenia planu pokojowego zostały dobrze przyjęte przez Kadafiego, jednakże sprzeciw strony opozycyjnej nie daje szans na rychłe rozwiązanie tego konfliktu. To z kolei sprawia, że sprawa Libii, aktualnie posiadająca najwyższy priorytet w kształtowaniu światowych cen paliw, nie pozwoli w najbliższej perspektywie na zmalenie cen ropy. Te w ostatnim czasie wynoszą około 125 Dolarów za baryłkę" - mówią eksperci e-petrol.pl.

Dodatkowo sprawy nie ułatwiają ostatnie informacje Międzynarodowego Funduszu Walutowego. "Ostatnia ta instytucja zdradziła w swoim oświadczeniu, że najważniejszy gracz na arenie międzynarodowej, a więc Stany Zjednoczone, nie będą w tym roku rozwijać się tak dynamicznie jak zakładano do tej pory, a to może mieć również konsekwencje na niższą konsumpcję surowców przez ten kraj. To oczywiście w dalszej perspektywie, na dzień dzisiejszy tematem numerem jeden jest Libia" - dodają analitycy e-petrol.pl.

Tak więc jak aktualnie wygląda sytuacja cen paliw na stacjach benzynowych w Europie? Z odpowiedzią przychodzi raport niemieckiego automobilklubu ADAC, który zebrał dane z kilku krajów Starego Kontynentu (w tym Polski), mając na uwadze nadchodzące Święta Wielkanocne, sprzyjające wyjazdom na krótkie urlopy. Warto wiedzieć gdzie bardziej opłaca się tankować, ponieważ różnice cen paliw w Europie są naprawdę duże.

Kierowcy, którzy na przykład wybierają się w tym czasie do Włoch, powinni uzupełnić zapasy paliwa już w Austrii. Tam za litr benzyny Pb98 zapłacą o 17 eurocentów mniej niż w Italii. W przypadku oleju napędowego ta różnica jest nieco mniejsza - dokładnie 8 eurocentów, ale i tak mimo wszystko korzystna. Ceny benzyny i ropy są na tym samym poziomie i wynoszą 1,35 Euro za litr.

Podróżując dalej w kierunku Półwyspu Bałkańskiego niższe ceny uświadczymy w Chorwacji lub Słowenii. Aktualnie w tych krajach można spotkać jedne z najniższych cen 98-tki w Europie, które wynoszą odpowiednio 1,29 i 1,30 Euro. Za olej napędowy w obu państwach trzeba zapłacić średnio po 1,24 Euro za litr. Taniej w przypadku ON jest tylko w Luksemburgu, gdzie średnia cena za litr waha się w granicach 1,19 Euro. Patrząc na dane przedstawione przez ADAC korzystnie wypada także Polska. Średnio za litr benzyny 98 w naszym kraju trzeba zapłacić 1,26 Euro (najmniej w całej Europie!). Olej napędowy z kolei jest od 2 eurocenty tańszy.

Najmniej sprzyjające warunki dla posiadaczy aut z silnikami benzynowymi panują w Holandii (1,73 Euro) i w Danii (1,68 Euro). Jeśli chodzi o najwyższe ceny Diesla, to tutaj także przoduje Dania (1,53 Euro), a do pary dochodzi Francja (1,47 Euro).

Tabela uśrednionych cen paliw w wybranych krajach Europy:

Kraj             Benzyna 98        Diesel
Belgia            1,55 Euro        1,38 Euro
Dania             1,68 Euro        1,53 Euro
Niemcy           1,57 Euro        1,45 Euro
Francja           1,59 Euro        1,47 Euro
Włochy           1,52 Euro        1,43 Euro
Chorwacja       1,30 Euro        1,23 Euro
Luksemburg   1,30 Euro        1,19 Euro
Holandia        1,73 Euro        1,42 Euro
Austria           1,35 Euro        1,35 Euro
Polska           1,26 Euro        1,24 Euro
Szwajcaria      1,38 Euro        1,48 Euro
Słowenia        1,29 Euro        1,24 Euro
Hiszpania       1,33 Euro        1,29 Euro
Czechy           1,40 Euro        1,38 Euro
Węgry            1,42 Euro        1,41 Euro

Podobne wiadomości:

Benzyna będzie drożeć

Benzyna będzie drożeć

Aktualności 2016-04-04

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Stacje benzynowe zamknięte w weekendy?

Aktualności 2016-02-04

Komentuj:

hjokiel 2011-04-21

Dane mocno nieaktualne. Po ostatnich podwyżkach na naszych stacjach i nieznacznym spadku kursu euro, średnio w Polsce płacimy za litr benzyny PB95 1,33 euro. To stawia nas w średniej europejskiej, ale nie zapominajmy przy tym, że średnie zarobki w Polsce są trzykrotnie niższe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.