mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chińczycy stawiają na benzyny, Hindusi na diesle

Chińczycy stawiają na benzyny, Hindusi na diesle

Samochodami z jakimi silnikami jeździ się na świecie? Bosch opracował ciekawe zestawienie, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, na których rynkach dominują benzyny, a gdzie większy udział mają auta z jednostkami wysokoprężnymi, a gdzie sporo jest samochodów z napędem hybrydowym.

Chińczycy stawiają na benzyny, Hindusi na diesle
Wciąż w ujęciu globalnym motoryzacja jest zdominowana przez silniki benzynowe. Są kraje, gdzie praktycznie nie ma innych rodzajów napędu. Są jednak i takie, gdzie dominującą grupą są jednostki wysokoprężne, a także takie, gdzie inne rodzaje napędu odgrywają coraz większą rolę.

Silniki benzynowe

Silniki benzynowe wciąż cieszą się największą popularnością na świecie. W Chinach blisko 100% nabywców wybiera przy zakupie nowego samochodu wersję benzynową. W USA i Japonii jest z kolei około 75% zwolenników układów benzynowych. Układ wtrysku pośredniego występuje w dalszym ciągu w więcej niż co drugim nowym samochodzie z silnikiem benzynowym. Z czasem coraz popularniejszy staje się downsizing, a tym samym także efektywne i oszczędne układy bezpośredniego wtrysku benzyny. Nowoczesny układ wtryskowy redukuje bowiem zużycie paliwa nawet o 15%. Równocześnie, dzięki turbodoładowaniu silnik osiąga wyższy moment obrotowy, szczególnie przy niższych obrotach silnika, uzyskując tym samym lepsze przyspieszenie i zapewniając przyjemniejszą jazdę.

Silniki Diesla
Mniej więcej co drugi nowy samochód kupiony w krajach Unii Europejskiej oraz w Indiach wyposażony jest w jednostkę napędową Diesla. Na pozostałych rynkach silniki wysokoprężne również zyskują na popularności – wzrosty notowane są między innymi w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z przewidywaniami, udział samochodów z silnikami Diesla zwiększy się w USA z obecnych 3% do 10% 2018 roku. Rosnącą popularność Diesela można także zauważyć w Korei Południowej. Zalety silników wysokoprężnych znane są dziś wielu Europejczykom: nowoczesny Diesel zużywa do 25% mniej paliwa niż porównywalny samochód z silnikiem benzynowym i oferuje do 40% wyższy moment obrotowy.Napędy hybrydowe i elektryczne

W Japonii już prawie co piąte nowe auto jest wyposażone w napęd hybrydowy. Dzięki temu kraj ten jest zdecydowanym liderem pod względem elektryfikacji napędów. W ciągu kilku lat napędy hybrydowe powinny zyskać większą popularność także poza Japonią. Bosch prognozuje na rok 2020 światową sprzedaż 6,5 mln układów Strong Hybrid, 3 mln układów Plug-In oraz 2,5 mln samochodów elektrycznych (przy założeniu 113 mln sprzedanych samochodów w 2020 roku). Dla japońskiego, masowego rynku Bosch już dziś ma gotowe szerokie portfolio produktów. Oferta obejmuje konwencjonalne układy hybrydowe, układy hybrydowe typu plug-in z możliwością ładowania akumulatora z gniazdka, a także układy napędowe dla pojazdów elektrycznych. Oprócz tego Bosch rozwija bazowy układ hybrydowy oparty o układ elektryczny o napięciu 48 V.

Flex-Fuel
Napędy zasilane benzyną lub etanolem są najbardziej rozpowszechnione w Brazylii. Drugim co do wielkości rynkiem na którym stosowana jest ta technologia są Stany Zjednoczone. Stosowane dziś systemy zapewniają spalanie zarówno czystego etanolu, jak i mieszanki etanolu i benzyny w dowolnych proporcjach. Dzięki temu kierowcy zyskują niezależność i mogą tankować tańsze paliwo.

Gaz ziemny
Ten rodzaj paliwa cieszy się na całym świecie rosnącą popularnością. Od 10 lat światowa sprzedaż układów napędowych CNG rośnie w tempie 25% rocznie. W Korei Południowej samochody z napędem na gaz ziemny mają obecnie 11-procentowy udział w rynku. Dla kierowców taki rodzaj napędu to duże oszczędności, ponieważ gaz ziemny jest o 50% tańszy od benzyny i umożliwia obniżenie emisji CO2 nawet o 25%.

Podobne wiadomości:

Wielkie stolice zakażą Diesli

Wielkie stolice zakażą Diesli

Aktualności 2016-12-06

Alfa Romeo szykuje nowe, mocne silniki

auto motor i sport 2014-12-18

W siedzibie Alfy Romeo zapadła decyzja o wprowadzeniu do produkcji nowych silników. Będą nawiązywały do sportowego dziedzictwa marki i na pewno nie będzie brakowało im mocy. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.