mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chińczycy też chcą Opla

Chińczycy też chcą Opla

Choć wydawało się, iż wyścig o przejęcie Opla jest już zakończony, to jak się okazuje rozmowy wciąż trwają. Pojawiają się także nowi chętni, w tym nawet zza Wielkiego Muru.

Chińczycy też chcą Opla
Pod koniec ubiegłego tygodnia niewiążącą propozycję złożył chiński koncern Beijing Automotive Industry Corp. (BAIC). Oferuje on 660 mln euro (ok. 923 mln USD). Co ważne, ta propozycja wiąże się z mniejszą pomocą, jaką Oplowi będzie musiał udzielić rząd Niemiec. Jak podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung BAIC będzie oczekiwał pomocy rządowej w wysokości 2,64 mld euro, podczas gdy w złożonej już ofercie Magna chce uzyskać aż 4,5 mln euro.

Oferta złożona przez BAIC (do końca przyszłego tygodnia Chińczycy mają złożyć oficjalną propozycję) może być kusząca dla General Motors jeszcze z jednego powodu. Otóż BAIC będzie chciał przejąć 51 procent akcji w Oplu oraz w siostrzanej marce Vauxhall. Pozostałe 49 procent będzie wciąż własnością GM. Tymczasem w przypadku wyboru Magny, w rękach GM pozostanie tylko 35%. Magna przejmie 20%, rosyjski Sperbank 35%, a pozostałe 10% trafi do rąk dealerów oraz pracowników.

Wprawdzie to wciąż Magna wydaje się głównym faworytem do przejęcia Opla, ale pojawiające się informacje o innych możliwościach świadczą o tym, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Poza ofertą chińskiej firmy, w ostatnim czasie w gronie kandydatów pojawiło się także międzynarodowe konsorcjum z siedzibą w Belgii RHJ International. O gotowości do nabycia Opla wciąż przekonuje również Fiat.

Podobne wiadomości:

Opel Insignia Country Tourer w polskich salonach - ile kosztuje?

Opel Insignia Country Tourer w polskich...

Aktualności 2017-08-06

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Komentuj:

~w 2009-07-11

mln czy mld?

~buba 2009-07-09

Opel chinski albo rosyjski - makabra!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rekordowa sprzedaż samochodów w Polsce. Skoda znów numerem jeden
Rok 2017 był najlepszym dla polskich dealerów w XXI wieku. Przez dwanaście miesięcy zarejestrowano nad Wisłą 483 195 samochodów. Po raz ostatni podobny wynik odnotowano w 1999 roku.