mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chińskie Chryslery do USA?

Chińskie Chryslery do USA?

Choć globalizacja, szczególnie w branży motoryzacyjnej, zatacza coraz szersze kręgi, to jednak tego jeszcze nie było. Koncern DaimlerChrysler rozważa możliwość eksportowania na zachodnie rynki aut wytworzonych w Chinach.

Amerykańsko-niemiecki koncern jest już po wstępnych rozmowach z potencjalnymi partnerami z Chin, jednak ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną najwcześniej w drugiej połowie roku. Jeśli koncern DCX zdecyduje się na taki ruch i utworzy spółkę joint venture eksportującą auta tej marki, będzie pierwszą taką firmą z Europy i Stanów Zjednoczonych. Pierwszym w ogóle koncernem, który produkuje auta w Chinach z przeznaczeniem na eksport, jest bowiem Honda.

"Chcielibyśmy utworzyć tu w Chinach taką spółkę, która zajmowałaby się eksportem aut marki Chrysler, na razie jedynie na rynek północnoamerykański" - powiedział Ruediger Grube, szef koncernu na rynku chińskim - "Jednak jesteśmy otrożni, ponieważ wiemy, jak szybko zmieniają się warunki rynkowe, szczególnie w Chinach."

Perspektywa zalewu rynków światowych tanimi autami z Chin przyprawia o ból głowy wszystkich producentów samochodowych. Uważają, że może to spowodować wręcz zagrożenie dla najbardziej rozwiniętych gospodarek i milionów osób zatrudnionych w branży.

Średnia płaca za godzinę pracy w chińskich zakładach wynosi 1,50 euro (łącznie z pracownikami umysłowymi), podczas gdy odpowiednio w Niemczech 38 i w USA 28 euro. Choć zagrożenie jest realne, to jednak nie powinno ono nastąpić w krótkim okresie czasu. Koszty pracy nie są bowiem jedynymi, jakie odgrywać będą w tej sytuacji rolę. Do tego dochodzą kwestie kosztów logistyki, sieci dostawców czy też ewentualnych opłat celnych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando