Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chińskie Chryslery do USA?

Chińskie Chryslery do USA?

Choć globalizacja, szczególnie w branży motoryzacyjnej, zatacza coraz szersze kręgi, to jednak tego jeszcze nie było. Koncern DaimlerChrysler rozważa możliwość eksportowania na zachodnie rynki aut wytworzonych w Chinach.

Amerykańsko-niemiecki koncern jest już po wstępnych rozmowach z potencjalnymi partnerami z Chin, jednak ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną najwcześniej w drugiej połowie roku. Jeśli koncern DCX zdecyduje się na taki ruch i utworzy spółkę joint venture eksportującą auta tej marki, będzie pierwszą taką firmą z Europy i Stanów Zjednoczonych. Pierwszym w ogóle koncernem, który produkuje auta w Chinach z przeznaczeniem na eksport, jest bowiem Honda.

"Chcielibyśmy utworzyć tu w Chinach taką spółkę, która zajmowałaby się eksportem aut marki Chrysler, na razie jedynie na rynek północnoamerykański" - powiedział Ruediger Grube, szef koncernu na rynku chińskim - "Jednak jesteśmy otrożni, ponieważ wiemy, jak szybko zmieniają się warunki rynkowe, szczególnie w Chinach."

Perspektywa zalewu rynków światowych tanimi autami z Chin przyprawia o ból głowy wszystkich producentów samochodowych. Uważają, że może to spowodować wręcz zagrożenie dla najbardziej rozwiniętych gospodarek i milionów osób zatrudnionych w branży.

Średnia płaca za godzinę pracy w chińskich zakładach wynosi 1,50 euro (łącznie z pracownikami umysłowymi), podczas gdy odpowiednio w Niemczech 38 i w USA 28 euro. Choć zagrożenie jest realne, to jednak nie powinno ono nastąpić w krótkim okresie czasu. Koszty pracy nie są bowiem jedynymi, jakie odgrywać będą w tej sytuacji rolę. Do tego dochodzą kwestie kosztów logistyki, sieci dostawców czy też ewentualnych opłat celnych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Henrik Fisker buduje nową Karmę
Twórca Fiskera Karma pracuje nad zupełnie nowym wcieleniem modelu. Auto będzie produkowane przez nową firmę i trafi na rynek już w przyszłym roku. Model o zasięgu 644 km trafi do segmentu samochodów elektrycznych premium.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj