mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Choinka jak torpeda

Choinka jak torpeda

Jesteś w trakcie świątecznej gorączki zakupów? Choinka kupiona? No właśnie, choinka. Źle zabezpieczona podczas transportu, w razie wystąpienia newralgicznej sytuacji na drodze, może stanowić poważne niebezpieczeństwo. Dla ciebie i dla innych użytkowników drogi.

Choinka jak torpeda
Najczęściej leżą luzem w bagażniku albo są niechlujnie przymocowane na dachu samochodu. Bo:  "Przecież jest blisko", "Aż tak ciężka przecież też nie jest", "Jakoś sobie dam radę". Później chwilka nieuwagi, mocne hamowanie, stłuczka i świąteczne drzewko wbija się z impetem w twoje plecy albo w szybę drugiego pojazdu. Warto więc przed wyjazdem z supermarketu poświęcić odrobinę cennego, świątecznego czasu i dobrze zabezpieczyć choinkę przed podróżą.

Już jakiś czas temu niemiecki automobilklub ADAC postanowił przeprowadzić symulację zderzenia z właściwie zabezpieczoną w czasie transportu choinką. Dokładnie wówczas policzono jakie siły działają na zielone drzewko o masie 30 kilogramów. Żeby uzmysłowić o jakich siłach mowa, wystarczyło zaledwie hamowanie z prędkości 50 km/h by choinka wytworzyła na bagażnik dachowy nacisk sięgający 750 kilogramów. Dzięki właściwemu, solidnemu zabezpieczeniu klamrami zaciskowymi ładunek przesunął się zaledwie o kilka centymetrów. Ale co stanie się kiedy choinkę zwiążemy zwykłymi, gumowymi linkami? Najlepiej obrazuje to poniższy film...

W warunkach laboratoryjnych choinka uderzyła w stalową ścianę. W warunkach drogowych mógł być to tył innego samochodu lub co gorsza przednia szyba pojazdu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

O czym zatem należy pamiętać podczas przewozu choinki? Ci kierowcy, którzy taki ładunek transportują w kabinie samochodu oprócz przymocowania pasów do metalowych klamer w bagażniku powinni korzeń drzewka przesunąć maksymalnie do oparcia foteli. Po pierwsze w ten sposób nie damy choince przestrzeni aby mogła się rozpędzić w trakcie ostrego hamowania, a ponadto przewożenie w taki sposób nie ogranicza widoczności przez wiszące nad głową gałęzie. Jeśli przedmiot wystaje ponad metr za tylną krawędź auta, wówczas na jego końcu trzeba przywiązać czerwony marker np. w postaci ręcznika. W nocy należy dodatkowo użyć odblasków lub czerwoną lampkę ostrzegawczą. Niewłaściwie zabezpieczenie choinki i brak oznakowania to możliwość otrzymania mandatu od 150 do 200 zł.

Najwygodniej i najpewniej jest przewozić drzewko na dachu samochodu - naturalnie przy użyciu bagażnika samochodowego. Choinkę wokół owijamy mocno pasami z klamrami zaciskowymi, pamiętając szczególnie o solidniejszym zblokowaniu korzenia. Drugim pasem opasamy choinkę wokół wraz z bocznymi relingami. W ten sposób ładunek nie będzie przemieszczał się na boki.
Tematy w artykule: ADAC bezpieczenstwo crash test choinka

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~*|*~ 2012-12-20

@autor: "Choinkę wokół owijamy mocno pasami z klamrami zaciskowymi, pamiętając szczególnie o solidniejszym zblokowaniu korzenia." Gdzie można kupić choinki z korzeniami??? Moim skromnym zdaniem mocniej należy przymocować dolną (tj. najgrubszą) część pnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Suzuki Swift Sport zadebiutuje jesienią
Japoński producent poszerza ofertę swojego najpopularniejszego modelu. Nowa generacja Suzuki Swift będzie dostępna w wersji Sport. Samochód zadebiutuje już jesienią na salonie we Frankfurcie.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic