mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Cholerycy najniebezpieczniejsi

Cholerycy najniebezpieczniejsi

Najczęściej winę za niebezpieczną sytuację na drodze ponoszą sami kierowcy, którzy w danym momencie źle ocenili sytuację. Okazuje się, iż najczęściej błędy na drodze popełniają cholerycy, zaś najbezpieczniej jeżdżą flegmatycy.

Cholerycy najniebezpieczniejsi

W swoim badaniu dr Adam Tarnowski z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego porównał sposób zachowania na drodze czterech podstawowych typów osobowości - sangwinika, melancholika, flegmatyka i choleryka. Jednocześnie autor badań wyjaśnił cztery kategorie nieprawidłowych zachowań: świadome przekraczanie formalnych i nieformalnych norm na drodze (np. dotyczących prędkości), błędy wynikające z niewłaściwego planowania (np. zła decyzja o wyprzedzaniu), błędy wynikające z nieuwagi (np. przeoczenie znaku drogowego), a także błędy wynikające z niedoświadczenia (np. wrzucenie niewłaściwego biegu).

Przedstawiciele wszystkich temperamentów najczęściej popełniają błędy świadomego przekroczenia przepisów - najczęściej sangwinicy. Jednak najwięcej pozostałych błędów popełniają cholerycy, zaś najmniej flegmatycy. "Wynika to z faktu, że czynnikiem ryzyka wypadków w przypadku typów temperamentu jest duża aktywność i potrzeba stymulacji – osoby charakteryzujące się takimi cechami mają tendencję do podejmowania działań prowadzących do niebezpiecznych sytuacji na drodze." - tłumaczy Adam Tarnowski.

Niezwykle ważne w przypadku zachowania na drodze są czynniki emocjonalne. Dużą rolę odgrywa poziom lęku u kierowcy. Jeżeli nie jest on na zbyt wysokim poziomie wówczas pomaga w racjonalnym zachowaniu na drodze. Jednocześnie nadmierny lęk może spowodować paraliż zachowania, a także panikę.

"Dostępne narzędzia psychologiczne pozwalają w dużym stopniu na ocenę ryzyka u poszczególnych osób, jednak żadne badanie – z wyjątkiem wykrycia istotnych zaburzeń – ani egzamin nie odpowie jednoznacznie na pytanie o zdolność do kierowania pojazdem. Może ono jednak pozwolić na ocenę ryzyka i wskazanie obszarów wymagających działań psychoprofilaktycznych" – podkreśla dr Adam Tarnowski.

Komentuj:

~kubus 2006-10-12

zadne odkrywcze te badania to nie są, wiadomo ze choleryk jest pobudzony a wiec czesciej zdarza mu sie jezdzic wbrew przepisom, a flegmatyk jak sama nazwa mowi jest flegmatyczny, powoli jezdzi a wiec i robi malo bledów

~choleryk 2006-10-12

mialo być: jestem

~choleryk 2006-10-12

o cholera, nie wiedzialem ze jest taki niebezpieczny

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.