mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Cholerycy najniebezpieczniejsi

Cholerycy najniebezpieczniejsi

Najczęściej winę za niebezpieczną sytuację na drodze ponoszą sami kierowcy, którzy w danym momencie źle ocenili sytuację. Okazuje się, iż najczęściej błędy na drodze popełniają cholerycy, zaś najbezpieczniej jeżdżą flegmatycy.

Cholerycy najniebezpieczniejsi

W swoim badaniu dr Adam Tarnowski z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego porównał sposób zachowania na drodze czterech podstawowych typów osobowości - sangwinika, melancholika, flegmatyka i choleryka. Jednocześnie autor badań wyjaśnił cztery kategorie nieprawidłowych zachowań: świadome przekraczanie formalnych i nieformalnych norm na drodze (np. dotyczących prędkości), błędy wynikające z niewłaściwego planowania (np. zła decyzja o wyprzedzaniu), błędy wynikające z nieuwagi (np. przeoczenie znaku drogowego), a także błędy wynikające z niedoświadczenia (np. wrzucenie niewłaściwego biegu).

Przedstawiciele wszystkich temperamentów najczęściej popełniają błędy świadomego przekroczenia przepisów - najczęściej sangwinicy. Jednak najwięcej pozostałych błędów popełniają cholerycy, zaś najmniej flegmatycy. "Wynika to z faktu, że czynnikiem ryzyka wypadków w przypadku typów temperamentu jest duża aktywność i potrzeba stymulacji – osoby charakteryzujące się takimi cechami mają tendencję do podejmowania działań prowadzących do niebezpiecznych sytuacji na drodze." - tłumaczy Adam Tarnowski.

Niezwykle ważne w przypadku zachowania na drodze są czynniki emocjonalne. Dużą rolę odgrywa poziom lęku u kierowcy. Jeżeli nie jest on na zbyt wysokim poziomie wówczas pomaga w racjonalnym zachowaniu na drodze. Jednocześnie nadmierny lęk może spowodować paraliż zachowania, a także panikę.

"Dostępne narzędzia psychologiczne pozwalają w dużym stopniu na ocenę ryzyka u poszczególnych osób, jednak żadne badanie – z wyjątkiem wykrycia istotnych zaburzeń – ani egzamin nie odpowie jednoznacznie na pytanie o zdolność do kierowania pojazdem. Może ono jednak pozwolić na ocenę ryzyka i wskazanie obszarów wymagających działań psychoprofilaktycznych" – podkreśla dr Adam Tarnowski.

Komentuj:

~kubus 2006-10-12

zadne odkrywcze te badania to nie są, wiadomo ze choleryk jest pobudzony a wiec czesciej zdarza mu sie jezdzic wbrew przepisom, a flegmatyk jak sama nazwa mowi jest flegmatyczny, powoli jezdzi a wiec i robi malo bledów

~choleryk 2006-10-12

mialo być: jestem

~choleryk 2006-10-12

o cholera, nie wiedzialem ze jest taki niebezpieczny

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.