mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chrysler Group na sprzedaż?

Chrysler Group na sprzedaż?

Choć wydaje się to niewiarygodne, to władze koncernu DaimlerChrysler rozważają możliwość sprzedaży amerykańskiej części koncernu, czyli Chrysler Group.

Istniejąca od 1998 roku firma, powstała po tym jak Daimler-Benz AG przejął spółkę Chrysler Corporation, traci udziały w globalnym rynku, a przy tym zaczyna przynosić straty. W globalnym wyścigu DaimlerChrysler już dawno przestał się liczyć w walce o pozycję lidera, co gorsza wypadł też z rywalizacji o pierwszą trójkę. Obecnie szczytem marzeń będzie zajęcie miejsca w pierwszej piątce, co wcale nie jest już takie oczywiste - poza zasięgiem są GM, Toyota oraz Ford, a lepsze wyniki osiągają już Renault-Nissan oraz europejski lider, czyli grupa VW (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda i in.).

Podczas konferencji, na której prezentowane były wyniki sprzedaży oraz finansowe za trzeci kwartał tego roku, pojawiły się nawet pytania odnośnie sprzedaży Chrysler Group. Wprawdzie Bodo Uebber, dyrektor finansowy DaimlerChrysler, nie potwierdził tej informacji, ale także zdecydowanie jej nie zaprzeczył.

"Nie wykluczamy niczego - powiedział Uebber - nawet zmian w strukturze firmy. Jednak wpierw poddamy wszystko dokładnym analizom, potem porozmawiamy o ewentualnych następstwach naszych działań i dopiero wówczas podejmiemy odpowiednie kroki."

W trzecim kwartale roku Chrysler Group (Chrysler, Dodge oraz Jeep) poniosła stratę w wysokości 1,47 mld dolarów, a jeszcze w tym samym okresie rok temu osiągnęła zysk w wysokości 393 mln USD. Według bardzo prawdopodobnych szacunków za obecny rok Chrysler Group przyniesie stratę w wysokości 1,2 mld USD.

Obecnie straty rekompensują dobre wyniki Mercedes Car Group (Mercedes, Smart, Maybach). W trzecim kwartale ta europejska część koncernu osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 1,24 mld USD.

Rozstanie Chrysler Group oraz Mercedes Car Group byłoby z pewnością sporą rewolucją na rynku motoryzacyjnym. Choć amerykańska strona ponosi dotkliwe staty, to jednak mało prawdopodobne wydaje się, że dojdzie do rozwodu.

Czytaj także:
Dodge Avenger: Kolejny Amerykanin w Europie (2006-09-21)

DaimlerChrysler poszukuje kooperanta (2006-09-20)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.