mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chrysler LLC przedstawia plan restrukturyzacji

Chrysler LLC przedstawia plan restrukturyzacji

W ubiegłym tygodniu koncern Chrysler LLC złożył w amerykańskim Ministerstwie Skarbu plan dochodzenia do pełnej rentowności operacyjnej obejmujący m.in. rozwój gamy modelowej, dokończenie restrukturyzacji czy też uzyskanie koncesji w sferze kosztowej.

Chrysler LLC przedstawia plan restrukturyzacji
Najważniejsze punkty planu antykryzysowego Chrysler LLC

Produkty
Aby spełnić oczekiwania klientów oraz wymogi norm redukcji zużycia paliw Chrysler przewiduje premiery 24 nowych pojazdów w okresie 48 miesięcy, zapowiadając jednocześnie wykorzystanie energii elektrycznej jako głównej technologii dla strategii rozwoju paliwo-oszczędnych pojazdów o niskiej emisji spalin oraz praktyczne wdrożenie napędu elektrycznego już w roku 2010.

Na rok 2010 planowane są premiery czterech ważnych modeli – nowego Jeepa Grand Cherokee oraz nowego, jeszcze bardziej agresywnego Dodge Chargera i Dodge Durango o konstrukcji samonośnej, przed którymi zadebiutuje jeszcze nowy Chrysler 300.

Sukcesywnie wprowadzana będzie nowa rodzina silników Phoenix V-6, charakteryzujących się zmniejszeniem apetytu na paliwo o 6-8 procent w porównaniu z poprzednikami. Także na rok 2010 planowany jest amerykański debiut "firmowego bestsellera" Dodge Ram w wersji hybrydowej o dwóch trybach pracy, a także pojazdu
o napędzie czysto elektrycznym. W latach następnych pojawią się kolejne propozycje zmierzające do dalszego zmniejszenia konsumpcji paliw płynnych – m.in. pojazdy elektryczne o wydłużonym zasięgu (ReEV).   

Sojusze strategiczne
Chrysler zawarł niewiążące porozumienie o dążeniu do strategicznego sojuszu z włoską firmą Fiat, który niesie istotne korzyści – w tym także finansowe – dla udziałowców i partnerów Chryslera. Proponowany alians jest elementem wsparcia dla planu dochodzenia do pełnej rentowności poprzez umożliwienie dostępu do platform pojazdów paliwo-oszczędnych i sieci dystrybucji Fiata na głównych rynkach rozwojowych oraz stworzenie szans dla znaczących oszczędności kosztowych.

Działania restrukturyzacyjne
Efektem tych działań na koniec roku 2008 jest m.in. obniżenie kosztów stałych o 3,1 mld dolarów, zmniejszenie zatrudnienia o 32 tys. osób, obniżenie zdolności produkcyjnych o 1,2 mln pojazdów, zaprzestanie produkcji 4 modeli, sprzedaż zbędnych aktywów na kwotę 700 mln dolarów. W bieżącym roku koncern planuje dalszą redukcję kosztów stałych o 700 mln, zmniejszenie zatrudnienia o dalsze 3 tys. osób, zaprzestanie produkcji 3 kolejnych modeli oraz obniżenie zdolności produkcyjnych o 100 tys. pojazdów.

Koncesje ze strony kierownictwa, dealerów, dostawców
Zawieszono premie i kontraktowe podwyżki wynagrodzeń oraz zrezygnowano z kontynuacji finansowania ubezpieczeń życiowych dla pracowników emerytowanych. Zmniejszono marże handlowe w sieci dealerskiej, zaprzestano praktyki tankowania "do pełna" przekazywanych nabywcom pojazdów oraz ograniczono marże w kontraktach serwisowych autoryzowanych stacji obsługi. Prowadzone z dostawcami rozmowy mają szansę doprowadzić do istotnej redukcji kosztów zaopatrzenia Chrysler LLC, a więc osiągnięcia zakładanych oszczędności celowych. Chrysler spodziewa się ponadto, iż jego niektórzy wierzyciele wyrażą zgodę na przekształcenie 100% zadłużenia na akcje zwykłe. Plan dochodzenia do rentowności Chrysler LLC obejmuje więc założenie dalszej redukcji zadłużenia o kwotę 5 mld USD.

Pożyczka
Od czasu pierwszego wniosku Chryslera o pożyczkę w wysokości 7 mld dolarów nastąpił bezprecedensowy kryzys sprzedaży w sektorze motoryzacyjnym. W przypadku Chryslera przewiduje się zmniejszenie sprzedaży o ok. 720.000 sztuk w latach 2009-2012 (średnio o 180.000 rocznie) przy założeniu utrzymania udziału rynkowego na poziomie 10%, co się przekłada na stratę przychodów w ciągu tego okresu o ok. 18 mld USD. Tak więc, aby kontynuować procesy restrukturyzacji, koniecznością wg Chryslera będzie uzyskanie dodatkowego wsparcia w wysokości 2 mld USD − w dodatku do kwoty 3 mld USD, o które firma wnioskowała w grudniu 2008.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Chrysler
Tematy w artykule: Chrysler

Podobne wiadomości:

Chrysler Pacifica - nowa generacja na targach w Detroit

Chrysler Pacifica - nowa generacja na targach...

Premiery 2016-01-11

Duża akcja serwisowa dla aut marki Dodge, Chrysler oraz Jeep

Duża akcja serwisowa dla aut marki Dodge,...

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.

Zalando Zalando