mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Chrysler likwiduje i inwestuje

Chrysler likwiduje i inwestuje

Koncern DaimlerChrysler rozpoczął proces restrukturyzacyjny w swojej amerykańskiej marce-córce Chrysler. Na początek zostanie zlikwidowanych 13 000 miejsc pracy, a na kłódkę zostanie zamknięta fabryka w miejscowości Newark nieopodal Nowego Jorku.

Chrysler likwiduje i inwestuje
Całkowita produkcja samochodów marki Chrysler w najbliższym czasie ma zostać zredukowana o 400 000 aut. Mało prawdopodobne jest jednak to, że Chrysler zostanie odłączony od niemiecko-amerykańskiego koncernu, o czym wcześniej informowały doniesienia prasowe.

Chrysler w 2006 roku zanotował stratę sięgającą blisko 1,118 mld euro. Rok wcześniej marka o dziwo była na dużym plusie, zamykając bilans 1,5 mld euro na plusie. Szefowie DaimlerChrysler na recesję swojego producenta zareagowali szybko i przygotowali dla niego nowy model polityki, który zakłada między innymi budowę mniejszych, bardziej ekonomicznych samochodów. Takie samochody nie miały dotychczas miejsca w programie produkcyjnym Chryslera.

Na rozwój nowych, bardziej przystępnych dla amerykańskich klientów samochodów, silników i skrzyń biegów Chrysler zamierza przeznaczyć 2,3 mld euro. Taki zastrzyk gotówki ma pomóc marce już w 2008 roku wrócić na kurs odnoszenia zysków. Niewiadomo czy do poprawy kondycji finansowej Chryslera przyłączy się sam koncern DaimlerChrysler. Podczas ogłaszania rocznego bilansu, szef koncernu Dieter Zetsche nie dał w tej sprawie żadnych, konkretnych sygnałów.

Pomimo dużej wpadki Chryslera, koncern DaimlerChrylser w 2006 roku zanotował zysk operacyjny na poziomie 5,5 mld euro. W 2005 roku bilans był mniejszy i wyniósł 5,18 mld euro. Wśród największych marek, które przyczyniły się do ubiegłorocznego sukcesu należy wyróżnić grupę Mercedesa, która wypracowała 2,415 mld euro zysku.

Zobacz TEST mojeauto.pl auto marki Chrysler

Czytaj także:

Dłuższe święta w fabrykach Chryslera 2006-12-15

Chrysler Group na sprzedaż? 2006-10-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.