mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ciężarówki będą wozić więcej

Ciężarówki będą wozić więcej

W ciągu najbliższego roku wielkość towarów przewiezionych ciężarówkami w Europie Zachodniej wzrośnie o niecałe 2 proc. – przewidują eksperci IRU (Międzynarodowej Unii Transportu Drogowego), a informuje o tym Rzeczpospolita.

Ciężarówki będą wozić więcej
– W Polsce wzrost rynku będzie zdecydowanie większy – komentuje Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. – Dodatkowo przewoźnikom drogowym pomaga słabość głównego gracza na rynku kolejowym i ograniczenia związane z wielkością taboru prywatnych przewoźników kolejowych – dodaje. Spodziewa się też, że jeszcze przez trzy – pięć lat rynek towarowych przewozów drogowych będzie w Polsce rósł o kilkanaście procent rocznie.

Według IRU w Europie Zachodniej wolno przybywać będzie też nowych samochodów ciężarowych. Do połowy 2009 r. liczba pierwszych rejestracji ciężarówek utrzymywać się będzie na poziomie nieco ponad 92 tys. sztuk kwartalnie. Tempo rocznego wzrostu nie sięgnie 1,5 proc.

Także pod tym względem nasz rynek jest inny niż stabilnych państw zachodnioeuropejskich. – Jest nadpodaż firm zajmujących się transportem drogowym – tłumaczy Furgalski. – Wiele z nich to małe podmioty, mające najwyżej kilka aut. Konsolidacja rynku jest nieunikniona. W ślad za nią postępować będzie wymiana parku samochodowego. Na pojazdy nowsze, spełniające bardziej restrykcyjne wymogi ekologiczne, oraz o większej ładowności.

Z danych instytutu Samar, monitorującego rynek motoryzacyjny w Polsce, wynika, że w I półroczu zarejestrowano 14,6 tys. nowych ciężarówek powyżej 6 ton. W całym 2007 r. było ich ponad 22,5 tys.
Tematy w artykule: transport ciężarowe

Podobne wiadomości:

KE bada niemiecką płacę minimalną dla kierowców

KE bada niemiecką płacę minimalną dla...

Ciężarówki i Autobusy 2015-05-21

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Kierowcy poszukiwani na rynku pracy

Finanse i prawo 2015-11-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.