mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ciężarówki modułowe

Ciężarówki modułowe

Stale rosnące zapotrzebowanie na usługi transportowe i nowe, coraz to bardziej oszczędne i pojemniejsze środki transportu, wywiera nacisk na producentów i usługodawców do testowania nowych rozwiązań.

Ciężarówki modułowe

Jakkolwiek jest to najwygodniejszy, bo najbardziej elastyczny sposób na przemieszczenie ładunków z punktu A do B, to wiąże się z nim szereg niedogodności. Emisja spalin z silników diesla, hałas i duże natężenie ruchu, każą poszukiwać sposobów oszczędzania. Idąc za skandynawskim przykładem niektóre z pozostałych krajów europejskich testują rozwiązanie Europejskiego Systemu Modułowego (EMS).

Podczas gdy standardowa długość zespołu drogowego w Europie to 18,75 metra dla ciągnika i naczepy oraz 16,5 metra dla ciężarówki z przyczepą, na północy kontynentu, w Szwecji i Finlandii, dopuszcza się 25,25-metrowe kombinacje. Oznacza to, że tradycyjny zestaw ciągnik + naczepa może, po wjeździe do jednego z tych krajów, zostać doposażony w dodatkową przyczepę. Inna możliwość to 5-osiowa przyczepa dla 3-osiowej, pojedynczej ciężarówki.

Takie połączenie wpływa korzystanie na efektywność jednokrotnego transportu, a co za tym idzie oszczędność na paliwie i mniejszą emisję gazów. Dwa "skandynawskie" zestawy EMS zastępują tam trzy tradycyjne TIRy. Tam też stosowane są specjalne rozwiązania pozwalające do- / ro-złączyć dodatkowe przyczepy przy wjeździe do / wyjeździe z tych krajów.

Jak na razie niewiele innych krajów europejskich idzie śladem oszczędnych Skandynawów. Od 2000 roku trwają testy w Holandii, debatuje się nad takim rozwiązaniem w Danii, Niemczech, Belgii i Anglii oraz w kilku nowych krajach Unii. Dużym plusem rozwiązań proponowanych w tym zakresie przez Volvo, jest właśnie komplementarność nowych konstrukcji nowych ciężarówek z tradycyjnymi. Daje to elastyczność w planowaniu i realizacji transportów.

Komentuj:

~Gregor 2006-08-10

Fajne VOLVA takie małe pociągi drogowe

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.