mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ciężki rok dla ciężarówek

Ciężki rok dla ciężarówek

Kryzys na rynku samochodów ciężarowych wciąż trwa. I to zarówno na rynku nowych, jak i używanych pojazdów. Według zajmujących się handlem tego typu autami, znaczna poprawa powinna nastąpić dopiero w połowie przyszłego roku.

Ciężki rok dla ciężarówek
Miesiące wakacyjne były bardzo słabe z punktu widzenia sprzedaży nowych i używanych ciężarówek. We wrześniu zapanowało pewne ożywienie na rynku, jednak nie przełożyło się ono na faktyczną sprzedaż pojazdów. Wzrost zainteresowania przewoźników był prawdopodobnie związany ze spadkiem cen paliw oraz wahaniami kursu Euro. Być może popyt delikatnie wzrośnie jeszcze pod koniec roku, w okresie tradycyjnie największych zakupów taboru transportowego, ale nie należy spodziewać się gwałtownej zmiany nastrojów na rynku i dramatycznego wzrostu zakupów.

Optymistyczne prognozy sprzedaży nowych ciężarówek w Polsce z początka tego roku mogą się nie spełnić. Z zakupów wycofują się przewoźnicy międzynarodowi, którzy kupowali zdecydowaną większość pojazdów. Ich kondycja finansowa uległa znacznemu pogorszeniu w bieżącym roku. Branże dystrybucyjna oraz budowlana także zaczynają odczuwać kłopoty i z pewnością nie nadrobią strat.

Zastój w sprzedaży przełożył się na drastyczny spadek cen nowych i używanych ciężarówek (średnio o ok. 30%), szczególnie ciągników siodłowych. Opóźnienia w realizacji inwestycji drogowych powodują, że tanieją również pojazdy budowlane, do niedawna pilnie poszukiwane. Zbliżający się koniec roku zmusza komisy do pozbywania się pojazdów stojących na placach, nawet ze znaczną stratą, która w przyszłym roku byłaby jeszcze większa. Tak więc w najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych spadków cen.

Zapaść powoli zaczyna dotykać również rynek samochodów dostawczych. Segment ten od wielu lat rozwijał się w Polsce bardzo stabilnie, z wyraźną tendencją wzrostową i bez większych wahań popytu. Pomimo niezłych wyników sprzedaży nowych pojazdów w tym roku, widać już osłabienie jej dynamiki, a importerzy zareagowali na to masowymi obniżkami cen. Przełożyło się to na rynek wtórny, gdzie takie pojazdy także zaczęły tanieć.

Ożywieniu i poprawie sytuacji na rynku mogą przeszkodzić kłopoty branży finansowej. Problem z dostępem do leasingu lub kredytu, głównych sposobów finansowania zakupów pojazdów użytkowych, może skutecznie zablokować sprzedaż. Wiele firm, w obliczu kryzysu finansowego, zamiast wymieniać park samochodowy decyduje się na przedłużenie kontraktów leasingowych o kolejny rok.

Dodatkowo ogromne wahania kursu Euro, a więc i cen samochodów sprowadzanych z Europy Zachodniej, utrudniają stabilizację wartości pojazdów w kraju. W efekcie ceny wywoławcze kształtują się w kilkudziesięcioprocentowym przedziale.  Wzrost kursu nie powinien już jednak przekładać się wprost na podwyżki cen, ponieważ duża podaż samochodów w kraju skutecznie je blokuje.

Warto również zaznaczyć, że zapaść rynku pojazdów użytkowych nie dotyczy wyłącznie Polski. Praktycznie w całej Europie branża transportowa przeżywa kłopoty. Po bardzo udanym roku 2007, gdzie popyt znacznie przekraczał podaż, sytuacja odwróciła się. Stoki są pełne nowych i używanych samochodów, a ich ceny szybko spadają. Pewną nadzieją na ożywienie jest wprowadzenie w przyszłym roku nowej normy emisji spalin Euro 5, która może zmusić przewoźników do kolejnej wymiany taboru.
Tematy w artykule: ciężarowe

Podobne wiadomości:

Tanieją używane samochody ciężarowe

Tanieją używane samochody ciężarowe

Aktualności 2008-07-16

Transport będzie droższy

Transport będzie droższy

Aktualności 2008-08-04

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.