mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ciśnienie pod kontrolą

Ciśnienie pod kontrolą

W całym kraju ruszyła V edycja akcji „Ciśnienie pod kontrolą”, podczas której od 12 do 16 października, na 30 stacjach Statoil w całej Polsce, pracownicy Michelin i Statoil będą sprawdzać ciśnienie w oponach i przypomną kierowcom o zbliżającej się zimie i konieczności wymiany opon na zimowe.

Ciśnienie pod kontrolą

"Organizujemy naszą akcję już po raz piąty, ponieważ poziom ciśnienia w oponach polskich kierowców jest wciąż fatalny. W zeszłym roku przebadaliśmy ponad 9 tys. pojazdów i okazało się, że 71 proc. samochodów ma niewłaściwe ciśnienie. Podczas tegorocznej akcji zamierzamy przebadać ok. 20 tysięcy pojazdów. Za niskie lub zbyt wysokie ciśnienie pogarsza bezpieczeństwo jazdy. Dlatego po raz kolejny będziemy przekonywać Polaków, że należy regularnie kontrolować poziom ciśnienia w oponach" – mówi Iwona Jabłonowska, koordynatorka akcji z Michelin Polska.

"Warto pamiętać, że w październiku w Polsce drastycznie zmieniają się warunki pogodowe, a co za tym idzie również warunki na drogach - drogi są zazwyczaj mokre, robi się ślisko i pojawiają się okresowe przymrozki, gołoledź, a nawet pierwsze opady śniegu. Najlepszym momentem na wymianę opon jest spadek temperatury otoczenia poniżej +7 stopni Celsjusza. Mamy październik, więc chcemy zwrócić uwagę kierowców na potrzebę wymiany opon na zimowe" – powiedział Tomasz Młodawski, menedżer produktu z Michelin Polska.

Badania Francuskiego Stowarzyszenia Firm Eksploatujących Autostrady wskazują, że 6 proc. śmiertelnych wypadków na drogach szybkiego ruchu powodowanych jest złym stanem ogumienia. Nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach powoduje zmniejszenie przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i zwiększa ryzyko eksplozji opony.

Problem wynika z nieprawidłowego rozłożenia nacisku osi pojazdu na podłoże oraz zmiany powierzchni styku opony z nawierzchnią. Ponadto, gdy w oponie jest niewystarczająca ilość powietrza, rosną również opory toczenia, przez co spalamy więcej paliwa.


Podobne wiadomości:

Opony zimowe – nie daj się zimie

auto motor i sport 0000-00-00

Zainwestuj w zimówki. Bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nich, bo zapewniają samochodowi kontakt z nawierzchnią. Dlatego na oponach nie warto oszczędzać. I to nigdy!

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

A Ty co robisz z zużytymi oponami?

Aktualności 2015-07-24

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.