mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Citaro z ogniwami do Pekinu

Citaro z ogniwami do Pekinu

12 lipca w zakładach autobusowych DaimlerChrysler AG w Mannheim przekazano delegacji z Chin trzy autobusy miejskie Mercedes-Benz Citaro z napędem na ogniwa paliwowe.

Citaro z ogniwami do Pekinu

Poza tym należy zebrać doświadczenia zarówno w zakresie technologii napędu ogniwami paliwowymi, jak również przy uzyskiwaniu i wykorzystaniu wodoru w sektorze transportowym.

Obok koncernu DaimlerChrysler AG, jako producenta pojazdów, decydującą rolę w tym projekcie pełni chińskie Ministerstwo Nauki i Techniki, reprezentowane przez Project Management Office, jako orgnizatora, oraz komercyjną organizację CICETE, która występuje jako kupujący i właściciel pojazdów. Kolejnymi partnerami projektu są: Beijing Public Transport Corporation (BPTC) w Pekinie jako użytkownik trzech Citaro, który z flotą 17 tys. autobusów należy do największych przewoźników na świecie, koncern paliwowy BP jako dostawca wodoru, firma Sinohytec jako wytwórca wodoru oraz Uniwersytet Tsinghua w Pekinie, który podjął się opieki naukowej nad projektem i oceny wyników. 40% kosztów zakupu pojazdów pokryje agenda UNDP (United Nations Development Program), również uczestnicząca w projekcie.
 
Utrzymanie czystości powietrza w dużych ośrodkach miejskich Chin już dziś stanowi problem. Z powodu występowania zjawiska smogu dyskutowane jest obecnie, by w miesiącach letnich, przynajmniej częściowo, ograniczyć ruch w dużych aglomeracjach i centrach miast. Ze względu na rosnącą potęgę i znaczenie Chin, kraju liczącego ok. 1,4 miliarda ludności, zarówno Komisja Europejska, jak i ONZ zdecydowały się wesprzeć chiński projekt ogniw paliwowych. ONZ przeznaczyła na ten cel środki pomocowe w wysokości ponad 2 milionów dolarów. Komisja Europejska zapewnia do tego pełną integrację tego projektu z projektem znanym już także daleko poza granicami Europy "Fuel Cell Bus Project" (CUTE). Chodzi o to, by partnerzy chińskiego projektu mogli skrzystać z doświadczeń zebranych w ciągu minionych dwóch lat przez dziesięć europejskich zakładów komunikacji, które testują 30 autobusów Mercedes-Benz Citaro zasilanych ogniwami paliwowymi. Autobusy te przejechały już łącznie ponad 800 tys. km.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.