mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Co nas rozprasza za kierownicą?

Co nas rozprasza za kierownicą?

Koncentracja rzecz święta. Przynajmniej za kierownicą. Niektórzy specjaliści od bezpieczeństwa mówią, że jazda samochodem jest jak trzymanie odbezpieczonego granatu. Jedna chwila nieuwagi, a konsekwencje mogą być tragiczne.

Co nas rozprasza za kierownicą?
Kierowca to jedyna osoba na pokładzie samochodu, która przez cały czas musi kontrolować mnóstwo czynników na podstawie których podejmuje decyzje. Dlatego tak ważne jest by podczas jazdy minimalizować aspekty, które mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo.

Ostatnio jeden z ośrodków badawczych przeprowadził badanie na temat tego, co najbardziej rozprasza kierowców. Poniżej możemy zobaczyć, czego powinniśmy unikać siedząc za kierownicą.

Niestety najczęściej przyczyną rozproszenia kierowcy, a w konsekwencji wypadku jest telefon komórkowy. Co prawda używanie telefonu komórkowego podczas jazdy jest możliwe tylko przy wykorzystaniu słuchawki lub zestawu głośnomówiącego, ale wielu kierowców lekceważy te warunki. Producenci samochodów w najbliższym czasie zamierzają wdrożyć specjalne systemy, które przy wykryciu niebezpiecznej sytuacji będą wyciszały dzwonek telefonu lub automatycznie odrzucały połączenie. Według specjalistów rozmowa przez telefon w czasie jazdy obniża koncentrację do poziomu po spożyciu alkoholu. Większość z nas mimo wszystko nie zdaje sobie z tego sprawy. Aż do czasu gdy wydarzy się coś na drodze.

Pasażerowie podróżujący w samochodzie powinni mieć na uwadze, że również od nich zależy poziom bezpieczeństwa. I nie chodzi tutaj o konieczność zapinania pasów bezpieczeństwa. Rozmowy na pokładzie, szczególnie te bardziej angażujące, bardzo skutecznie obniżają koncentrację kierowcy. Tak samo naganne jest zachęcanie kierowcy do brawurowej jazdy jak też kłócenie się z nim podczas jazdy.

Często nie potrafimy sobie wyobrazić komfortowego przemieszczania się bez użycia radia czy słuchania muzyki. Okazuje się jednak, że często może ona wpływać na naszą koncentrację za kółkiem. Energiczna muzyka z pewnością nas pobudzi i sprawi, że będziemy szybciej jechać. Jednak słuchanie spokojnej muzyki nocą może działać na nas usypiająco. Poziom głośności jest również bardzo ważny. Podczas głośnego słuchania muzyki odcinamy od siebie dopływ bodźców zewnętrznych. Tak samo jak przesadne manipulowanie przy radioodbiorniku. Skupiamy się wtedy na wyświetlaczu radia zamiast obserwować sytuację na drodze.

Co prawda za spożywanie posiłku w samochodzie podczas jazdy nie grozi nam mandat, a nowe auta dzięki przeróżnym uchwytom i schowkom coraz bardziej zachęcają nas do tego, żeby pić i jeść podczas jazdy. Z drugiej strony jazda "na głodnego" również nie jest zalecana.

Ostatnia kwestia dotyczy klimatyzacji. Niektórzy kierowcy wręcz unikają używania jej, zupełnie jakby byli uczuleni na czynnik chłodzący. Klimatyzacja jest bardzo ważna podczas długich tras. Wysoka temperatura na pokładzie samochodu nie tylko nas dekoncentruje, ale także sprawia, że bardzo szybko odwadniamy się. Podczas ustawiania klimatyzacji w gorące dni nie musimy używać najniższej skali. Wystarczy, że ustawimy ją w granicach 20-23 stopni Celsjusza, a z pewnością poprawi się nam komfort jazdy bez utraty koncentracji.
Tematy w artykule: bezpieczenstwo

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Fotelik samochodowy - jaki wybrać

Bezpieczna jazda 2015-11-06

Komentuj:

~Wacław 2013-08-21

Niektórym, oprócz umiejętności koncentracji za kierownicą, przydałaby się umiejętność sensownego werbalizowania swoich głębokich przemyśleń. Zwłaszcza jeśli koniecznie muszą czynić to publicznie.

~janusz311@onet.eu 2013-08-21

Masz problemy zakłocające twoją koncentracje,lepiej jak nie siądziesz za kierownicą..Ktos powie,a zawodowy kierowca,czy musi nie chodzić do pracy.Ot właśnie,kierowca to taki zawód,gdzie troski i problemy idą w czasie jazdy w zapomnienie,jeśli nie potrafisz przezwycężyć tego,nie nadakjesz się nawet na kierowcę wózka akumulaturowego.

KittRoad 2013-08-20

Ja nie mogę się skoncentrować jak mam do załatwienia jakąś ważną sprawę, która np. może mnie kosztować kilkanaście tysięcy.

~driver 2013-08-19

klimy unikają bo droga w eksploatacji. A telefon nie rozprasza.

~kowal 2013-08-17

Mnie najbardziej dekoncentruje wypicie szóstego browca na POKŁADZIE (kurde, furę mam od dawna, ale dopiero teraz dowiedziałem się, że ona ma pokład). Zaczynam się wówczas rozglądać za następnym sześciopakiem, który na rzeczonym pokładzie gdzieś upchnąłem, ale za groma nie mogę sobie przypomnieć gdzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando