mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Co trzecie auto z Polski to Fiat Panda

Co trzecie auto z Polski to Fiat Panda

Niemal o jedną dziesiątą spadła produkcja aut w ubiegłym roku. Wyniki ratowała jednak tyska fabryka Fiata, gdzie statystyki podnosił Fiat Panda - co trzecie auto wyprodukowane w Polsce.

Co trzecie auto z Polski to Fiat Panda
W 2009 r. z taśm montażowych polskich fabryk zjechało 899,7 tys. samochodów osobowych i dostawczych, czyli o 9,2 proc. mniej niż rok wcześniej - poinformowała firma Samar, ekspert branży motoryzacyjnej. Ten spadek to skutek kryzysu finansowego na świecie, który zaczął się pod koniec 2008 r. i osiągnął apogeum przed rokiem. Wtedy produkcja aut w Polsce była nawet o jedną czwartą mniejsza, licząc rok do roku. Potem sytuację poprawiły interwencje rządów połowy państw UE, które wprowadziły premie na zakupy nowych aut dla kierowców złomujących stare pojazdy. Najbardziej za premie opłacało się kupować tanie samochody. Takie właśnie auta produkuje w Polsce Fiat.

Fiat Auto Poland wyprodukował w zeszłym roku 605,8 tys. samochodów - najwięcej w swojej historii. To niemal tyle, ile w sumie wyprodukowało pięć fabryk Fiata we Włoszech. Największe sukcesy święcił Fiat Panda. W zeszłym roku w tyskiej fabryce wyprodukowano aż 298 tys. pand. Niestety, przed świętami Bożego Narodzenia włoski koncern zaszokował pracowników w Tychach, zapowiadając, że od 2011 r. może przenieść produkcję nowej wersji Pandy do Włoch. Tego żądają włoscy politycy, którzy domagają się, by koncern z Turynu zwiększył produkcję aut we Włoszech z 650 tys. do 1 mln sztuk. Polski rząd dotąd nie komentował tych planów – informuje Gazeta Wyborcza.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Fiat Panda
Fiat Panda
Cena podstawowa już od: 34 600 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Fiat Panda - wyprodukowano milion egzemplarzy

Aktualności 2017-11-20

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Nowa Kia Ceed w Genewie - pierwsze zdjęcia
Już za kilka tygodni na salonie motoryzacyjnym w Genewie zadebiutuje nowe wcielenie koreańskiego przedstawiciela segmentu aut kompaktowych. Kolejne wcielenie Kii Ceed pojawi się w dwóch wersjach nadwoziowych.