mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Co z bezpieczeństwem w Solarisach?

Co z bezpieczeństwem w Solarisach?

Słowacka telewizja informacyjna TA3 poinformowała, że wyprodukowane w Polsce autobusy na gaz nie są bezpieczne, gdyż w ostatnim czasie z niewiadomych przyczyn kilkakrotnie stanęły w płomieniach. Informacja ta łączy ze sobą dwa zupełnie różne zdarzenia wprowadzając jej odbiorców w błąd - komentuje Krzysztof Olszewski prezes Solaris Bus & Coach S.A.

Co z bezpieczeństwem w Solarisach?

Ponad rok temu w słowackich Koszycach doszło do zapłonu w komorze silnika dwóch autobusów Solaris Urbino. Były to autobusy wyposażone w silnik marki DAF i rozrusznik firmy Bosch – czołowych producentów w Europie. To właśnie wadliwa konstrukcja rozrusznika stała się przyczyną zwarcia w komorze silnika. We wszystkich autobusach w Koszycach, mimo iż były już po okresie gwarancyjnym, rozruszniki zostały wymienione na nowe o innej konstrukcji. Klient jest zadowolony z eksploatacji autobusów marki Solaris do tego stopnia, iż po tym zdarzeniu zamówił kolejne 3 autobusy. – informuje Krzysztof Olszewski.

W minioną sobotę 26 maja, na ulicach Bratysławy doszło do pożaru w komorze silnika autobusu Solaris Urbino 15 CNG (napędzanego gazem ziemnym). Autobusy te wyposażone są w silniki IVECO. Łączenie zatem dwóch zdarzeń z Koszyc i Bratysławy jest zupełnie bezpodstawne, a nazywanie autobusów z Polski niebezpiecznymi jest nadużyciem – mówi Krzysztof Olszewski.

Natychmiast po informacji o zdarzeniu w Bratysławie, na miejsce przybył przedstawiciel Solarisa na Czechy i Słowację. W drodze jest także grupa specjalistów z Biura Technicznego i Serwisu Solarisa. Ich zadaniem jest ustalenie przyczyn pożaru i udzielenie klientowi wszelkiej możliwej pomocy.

Bez względu na efekty prac tej grupy, zostaną sprawdzone wszystkie 22 autobusy jeżdżące w Bratysławie. Na pewno nie zostawimy naszego klienta bez pomocy z naszej strony – zapewnia prezes Solaris Bus & Coach S.A.

Pożary w autobusach to bardzo rzadkie incydenty, których nie uniknął do tej pory żaden z europejskich producentów tych pojazdów. Tylko w niewielu przypadkach tego typu zdarzenia wynikają z wadliwej konstrukcji – dodaje Krzysztof Olszewski.

Do końca maja z fabryki Solaris  Bus & Coach S.A. w podpoznańskim Bolechowie, wyjechało ponad 3200 autobusów. Pojazdy te jeżdżą po ulicach 18 europejskich państw, w tym w tak wymagających pod względem jakości krajach jak: Niemcy, Szwajcaria czy Szwecja. Solaris Urbino został w roku 2004 nagrodzony tytułem wicemistrza w konkursie Bus of The Year na najlepszy autobus miejski Europy. Spółka rokrocznie rozwija swoją produkcję i sprzedaż. W roku 2006 sprzedała łącznie 579 autobus, trolejbusów i autokarów turystycznych. W roku 2007 zamówienia firmy sięgają 853 autobusów. Firma ma także dużą liczbę zamówień na lata 2008 i 2009.

Na Słowacji w tej chwili eksploatowanych jest 65 autobusów w miejscowościach Presov, Bratysława i Koszyce. Pierwsze dostawy pojazdów odbyły się w roku 2001. Do końca marca br. 41 autobusów w Koszycach pokonało łącznie dystans ponad 11 milionów kilometrów.

Załącznik: Cytat za Gazetą Wyborczą, PAP
Wyprodukowane w Polsce autobusy na gaz nie są bezpieczne, gdyż w ostatnim czasie z niewiadomych przyczyn kilkakrotnie stanęły w płomieniach - ostrzegła słowacka telewizja informacyjna TA3.

Według niej, w sobotę na jednym z głównych skrzyżowań Bratysławy spłonął prawie cały tył autobusu "Solaris". Na szczęście kierowca w porę zauważył ogień i udało się ewakuować wszystkich pasażerów - dodała TA3.

Dziennikarze tej telewizji dowiedzieli się, iż do podobnego wypadku z autobusami od producenta spod Poznania doszło niedawno, i to dwukrotnie, w Koszycach, drugim co do wielkości słowackim mieście.- Po stolicy Słowacji jeździ 20 takich autobusów. Mamy je dopiero kilka miesięcy i nie rozumiemy jak w prawie nowym pojeździe mogło dojść do samozapłonu - powiedział Branislav Zahradnik, reprezentujący zakłady transportu publicznego w Bratysławie. Dodał, że od producenta oczekuje się naprawy felernych autobusów, a w ramach gwarancji zakłady liczą na wymianę spalonego autobusu na nowy.

Najważniejszym kryterium kupna autobusów z Polski była ich niska cena. - Znów się potwierdziło, iż nie tylko cena powinna decydować o nabyciu konkretnego przedmiotu - skomentowała TA3.

Czytaj także:

Solarisy na bio-gaz pojadą do Szwecji 2007-05-23

Tematy w artykule: Solaris

Podobne wiadomości:

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Solaris dostarczy autobusy do Stalowej Woli

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Bolesławiec kupi niskoemisyjne autobusy

Bolesławiec kupi niskoemisyjne autobusy

Aktualności 2017-05-09

Kolejne polskie miasto zainwestuje w ekologiczne autobusy. Samorząd Bolesławca wyda 12 mln zł na zakup kilkunastu egzemplarzy autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji. Część pieniędzy pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014 – 2020.

Komentuj:

~romek 2007-05-30

no ale jak widac pelnego obiektywizmu wybiórcza nie zachowała, przeciez mogla zasięgnąc info u źrodła i sprawdzić bliżej jak to było z tymi awariami itp. "Wybiórcza? - Nie dziękuję!"

~maras 2007-05-29

do Podpis: przeciez wyborcza zacytowala- słowacka telewizje informacyjna TA3, a nie sama sobie wymyslila!

~Podpis: 2007-05-29

Chciałem tylko dyskretnie donieść, że ostatnio była duża inwestycja u południowych sąsiadów dotycząca fabryki autobusów. Jest nawet jeden ich prototyp w Polsce i jeździ sobie na ichniejszych rejestracjach. Więc będą szukać teraz haków na innych producentów, a że solaris najgroźniejszy jest dla nich to wszelkie jego wpadki będą eksponowane. Najgorsze jest to, że jakby to dotyczyło czeskich produktów to czeskie gazety napisały by, że to wina eksploatacji itd. a u nas wyborcza z wielką pasją będzie atakować solarisa, no bo jest polski....

~AdJ 2007-05-29

A wczoraj w Warszawie jakiś ostro dymił i miał napisane na pasku z przodu coś o zjeździe awaryjnym

~LL 2007-05-29

a słowacka telewizja to niema innych problemów jak czepiać się pożądnej polskiej marki

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando