mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Cofanie to nielubiany manewr

Cofanie to nielubiany manewr

Dane policji mówią, że około 25% kolizji zdarza się podczas cofania. Statystyczny kierowca przejeżdża na wstecznym niewiele ponad połtora kilometra rocznie, zatem procent ten jest wyjątkowo wysoki.

Cofanie to nielubiany manewr
Trenerzy i instruktorzy Szkoły Jazdy Renault radzą jak można wykonywać ten manewr bezpiecznie.

Jedną z podstawowych zasad bezpiecznego cofania to uważne obserwowanie tego, co dzieje się za samochodem. Slużą do tego oczywiście lusterka wsteczne, jednak powinno się także odwracać w celu dokładnego zbadania przestrzeni za nami. Wielu kierowców neguje to działanie, bo przecież "po to mam lusterka, żeby się nie obracać do tyłu", jednak jest to najlepszy sposób na upewnienie się, że na naszej drodze nie ma żadnych przeszkód.

"-Kierowca powinien cofać bardzo ostrożnie i powoli nawet jeśli wydaje mu się, że bezpośrednio w pobliżu nie znajdują się żadni ludzie ani przedmioty mogące uniemożliwić bezpieczne cofanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, które ze względu na niski wzrost mogą nie zostać zauważone przez cofającego kierowcę" – mówią trenerzy Szkoly Jazdy Renault. "-Jeśli jest taka możliwość, warto aby kierowca skorzystał z pomocy pasażera, który wysiądzie i, wskazując drogę z zewnątrz, ułatwi cofanie" – dodają trenerzy.

Najlepszym sposobem na uniknięcie ryzyka związanego z tym manewrem jest unikanie sytuacji, gdzie jest on potrzebny. Wiadomo, że przy parkowaniu nieraz po prostu nie da się go uniknąć, jednak najlepiej parkować auto tyłem, aby umożliwić sobie wyjazd bez konieczności niebezpiecznego włączania się do ruchu.

"-Zasada jest taka, że jeśli tylko jest to możliwe, samochód powinien być ustawiony tak, aby po wejściu do niego można było od razu jechać bez konieczności cofania" – podkreślają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

W 2009 roku na polskich drogach przyczyną 600 wypadków była właśnie nieprawidłowa jazda na wstecznym. Śmierć w tych zdarzeniach poniosło 21 osób, a 614 zostało rannych.

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~lolo 2010-10-13

a ja potrafie cofać

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.