mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Coraz więcej aut z Polski

Coraz więcej aut z Polski

Polskie fabryki z branży motoryzacyjnej wciąż pracują na wysokich obrotach. W lutym pobity został kolejny rekord produkcji samochodów. Według danych opublikowanych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w lutym 2008 roku linie produkcyjne opuściło aż 88,8 tys. aut.

Coraz więcej aut z Polski
Cztery polskie fabryki produkujące samochody wciąż biją rekordy produkcji. Tylko w lutym bieżącego roku poziom produkcji aut osobowych i dostawczych osiągnął pułap 88,8 tys. sztuk, co stanowi o 32,2% więcej niż w 2007 roku. Są perspektywy na to, że dobra passa będzie trwać w dalszym ciągu. W niedalekiej przyszłości koncerny zamierzają rozpocząć produkcję nowych modeli. Tyskie fabryki Fiata będą produkować nowego Forda Ka, z FSO na Żeraniu zjedzie nowy Chevrolet Aveo, a gliwicki Opel rozpocznie produkcję kolejnej generacji Astry.

Po dwóch miesiącach bieżącego roku produkcja samochodów osobowych stanowi 86,3% krajowej produkcji (przed rokiem było to 87,0%). Liczba wyprodukowanych w Polsce aut osobowych, która wyniosła 151 845 sztuk, jest o 27,9% większa niż rok wcześniej. Do tego sukcesu przyczyniły się miedzy innymi modele wprowadzone w 2007 roku, czyli Opel Astra Sedan, Chevrolet Aveo i Fiat 500, a w przypadku aut dostawczych Volkswagen Caddy Maxi.

Największym producentem w Polsce jest w dalszym ciągu Fiat Auto Poland, głównie za sprawą popularnych i sztandarowych modeli 500 i Panda. Z taśm montażowych od początku roku zjechało ponad 72 tys. aut (48% rynku). Fiat według zapowiedzi planuje osiągnąć w tym roku produkcję na poziomie 500 tys. sztuk. Drugie miejsce wśród producentów aut osobowych zajmuje Opel Polska. Do tej pory Gliwicka fabryka wyprodukowała ponad 37 tys. aut (24,6% rynku), głównie Opli Zafira, a także obie wersje Opla Astry. Kolejną pozycję zajmuje FSO S.A. W fabryce na Żeraniu powstało blisko 27 tys. samochodów (17,7% rynku). Na ostatnim miejscu uplasował się Volkswagen Poznań, który wyprodukował ponad 14 tys. aut (9,7% rynku), głownie VW Caddy.

W lutym wyprodukowano w Polsce także 12 348 samochodów dostawczych, co stanowi 33% więcej niż przed rokiem, a łącznie od początku roku 24 146 sztuk. W segmencie samochodów dostawczych na polskim rynku działa dwóch producentów Volkswagen Poznań i Fiat Auto Poland. Volkswagen wyprodukował 19 tys. (79% rynku), a Fiat 5 tys. aut. (21% rynku).

Większość produkowanych w Polsce samochodów jest przeznaczona na eksport. Aż 97,3% samochodów osobowych i 95,7% dostawczych trafia na rynki zagraniczne.

Podobne wiadomości:

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Rusza wymiana nawierzchni na A4 - będą korki

Polskie drogi 2017-09-07

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Autostrada A2 - trzeci pas w przyszłym roku

Polskie drogi 2017-10-16

Komentuj:

~krzysiek 2008-03-12

czekam na roczną produkcję 1 000 000 aut

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando